І КОЛЕ, І РІЖЕ, І МАРНОСЛАВСТВО ПОТІШАЄ...

Home | СІМЕЙНЕ КОЛО | Для чоловіків | І КОЛЕ, І РІЖЕ, І МАРНОСЛАВСТВО ПОТІШАЄ...
image

Хто з нас пацаном не грав у ножички, хвацько кидаючи свій складаний то «з руки», то «з ліктика» у розкреслене на землі коло, відчикрижуючи в суперників шматок території і заодно потай заздрячи тому, чий ножик крутіший. Нам, чоловікам, самим важко визначити, в яку хвилину ми прощаємося зі своєю хлоп’ячою дитячістю. Жінки стверджують, що ніколи. Може, вони просто схильні перебільшувати. Однак, побачивши гарний, справжній «дорослий» ніж, ми, напевно, до сивого волосся відчуватимемо той самий дитячий азарт.
Потяг до зброї в чоловіків закладено ледь не на рівні ДНК. А оскільки першою рукотворною зброєю був ніж (хай навіть це був примітивний уламок кременя, відколотий під гострим кутом), то наше ставлення до цього предмета стає ще більш зрозумілим. Задля об’єктивності варто застерегти, що це зацікавлення можна розглядати і з погляду теорії Зиґмунда Фрейда. Але мова сьогодні не про нас самих, а про ніж. Тому всілякі натяки на фалічну символіку залишимо на потім. Повернімося краще в дитинство — те саме, з якого ми почали наші розмірковування.
Ще підлітком, переглянувши фільм «Паризькі таємниці» із кумиром того часу Жаном Маре, я став мріяти про такий ніж, як у його героя, — з пилочкою, якою той розпиляв поліцейську карету і втік. І такий ніж, із накладками з оленячого рогу, у мене з’явився. Як я дізнався згодом, у Німеччині такі ножі, «фартенмесери», ще називали єгерськими. Він досі служить мені вірою й правдою, і допомога його буває воістину незамінна — у приготуванні їжі, облаштуванні біваку та в багато іншому, з чого складається життя мисливця. В Німеччині він досі популярний і є звичайним мисливським, навіть побутовим предметом.
Німеччина, хоч і є загальновизнаним оплотом якості, однак далеко не єдина країна, де виготовлення ножів було зведено до рангу якщо не мистецтва, то вже неодмінно високого ремесла і, природно, об’єкта дослідження. У багатьох національних традиціях ніж часто виступав обов’язковою деталлю, аксесуаром чоловічого костюма, що було пов’язано з основним чоловічим промислом майже усіх без винятку народів — скотарством і полюванням. Як, наприклад, єменський ніж, середньоазійський «пчак», знаменитий кавказький кинджал чи фінський ніж «пукко». До речі, знаменита «фінка», традиційна зброя кримінальних елементів, до нього не причетна. Так, на відміну від пукко, вона має упори між клинком і рукояттю, — щоб при ударі-уколі рука не зісковзувала на клинок. Але й без таких хитрощів фіни досконало володіли своїми ножами, у чому могли пересвідчитися наші солдати під час фінської кампанії.
Формою на фінські пукко схожі ножі евенків та ескімосів, із тією різницею, що їхні леза вигострюють з одного боку, завдяки чому клинок слугує довше, менше втрачаючи в ширині при гострінні. До того ж, такий ніж безпечніший під час їжі. Адже ці народності м’ясо їдять дуже своєрідно — спочатку прикушують, відтягуючи від великого кусня, а потім відрізають його ножем. Однобічне гостріння дозволяє при цьому безпечно відводити лезо від кінчика носа.
На іншому краю Землі, в Іспанії, досі популярна «наваха» — складаний ніж оригінальної, властивої лише йому конструкції — із вигнутою витонченою до кінця рукояттю, виконаною з рогу. Наваху, що може бути як невеличкою кишеньковою, так і досить значних розмірів, іспанці демонстративно носили за широким поясом.
До середини ХІІІ століття відбувся поділ ножів за спеціалізацією і, відтак, конструкцією. Зазнав спеціалізації і наш мисливський — прародич усіх ножів. З’явилися ножі, призначені для зняття шкіри і розбирання туш, які сьогодні в мисливському побуті називаються скінерами. Стали використовуватися ножі з прямими, вузькими і довгими клинками — для заколювання звіра, розтягнутого хортами чи обсадженого лайками. Пізніше на їхній основі з’явилися кинджали-стилети. Щоправда, призначалися вони для іншої «дичини». Стилет став досконалим знаряддям змов: рана, завдана довгим багатогранним клинком, не гоїлася і в більшості випадків була смертельною.
У XV столітті в Європі з’явилися великі бойові ножі, рукоятка яких була не «всадна», а суцільна з клинком, оскільки ним завдавалися не лише колючі, а й рубаючі удари. Такі ножі носили воїни кочовиків Причорномор’я — сарматів. А остання їх «інкарнація» відбулася на території США під час освоєння західних земель Американського континенту. Це був легендарний ніж «боуї», що став, до речі, сценічним псевдонімом не менш легендарного Девида Боуї. Цей бойовий ніж мав великий масивний клинок і рукоятку з упором, що робило його зручним і надійним помічником на нелегкому шляху піонерів Нового Світу. Його латиноамериканський родич мачете, трохи більший за розміром, сьогодні — традиційний інструмент сафри — збирання тростини. Він також має далеку рідню. Наприклад, евенкійський ніж «пальма», який, окрім господарських, може виконувати мисливські функції. Прикріплений до короткого древка, він ставав чимось на кшталт рогатини, озброївшись якою, досвідчений мисливець міг впоратися навіть із ведмедем.
В абсолютній ізоляції від своїх європейських побратимів розвивався японський ніж «кодзука». У руках японця він був універсальним інструментом, придатним як для лагодження взуття, так і для «останнього аргументу самурая» — ритуалу харакірі.
Але й сучасному городянину його індустріальне життя дає не менше причин і нагод потребувати гарного ножа, ніж суворі будні середньовічного мисливця. Збірним образом сучасного «ножа для виживання» може бути знаменита модель «Джунглі», показана у фільмі «Рембо», кожен сантиметр якої допомагає власнику вижити в ситуаціях, іноді мало сумісних із життям. І навіть тоді, коли на ньому, окрім ножа, нічого немає. Тут є й компас, і непромокальні сірники, і рибальська снасть. І навіть щипці для перекушування дротяних загорож.
Але найкраще поєднати багатофункціональність ножа і його компактність вдалося практичним швейцарцям. Явний лідер на ринку складаних ножів — компанія Victorinox, продукція якої заслуговує окремого й подячного слова.
Перший Victorinox засновник фірми Карл Ельзнер наприкінці XIX століття задумав як армійську модель. Солдатський ніж «від Ельзнера», що мав, окрім леза, викрутку, пробійник і консервний ніж, усім вдався, але був важкий. Тому незабаром його замінила «офіцерська» модель, сьогодні відома всьому світові, яка започаткувала понад 100 найменувань армійських моделей і більше 300 складаних, сувенірних та професійних «складничків».
З допомогою інструментарію Victorinox можна не лише відкоркувати пляшку води і закрутити рушничний гвинт із хрестоподібним шліцом, а й за потреби навіть почистити свіжозловлену рибу. Рекордна кількість пристосувань швейцарського армійського ножа — 33 предмети, куди входить навіть годинникова викрутка. Але оптимальний набір, як правило, — десять-дванадцять предметів, у тому числі стандартні штопор, ножиці, пилочка для нігтів, шило, пінцет. Автомобілістові більше сподобається варіант із пасатижами замість ножиці, а любителі кінних прогулянок віддадуть перевагу наборові із гаком для розчищення копит. Навіть чохол цих ножиків функціональний: з його допомогою можна розпалити вогнище і в разі потреби подати сигнал азбукою Морзе, використовуючи звичайний сонячний промінь. І, залежно від набору, коштує такий ніж від 20 до 150 доларів — на будь-який смак і розмір гаманця. Додайте до цього довічну гарантію від Victorinox і витончений дизайн. На тлі важких складничків, таких як Bowe чи Falcon, ці ножі мають аристократичний вигляд. Недарма американські президенти наслідують один в одного традицію дарувати гостям Білого дому Victorinox із незмінною емблемою-щитом і своїми ініціалами.
Такий далеко не повний перелік наявних сьогодні ножів, яким ми тільки розпочали знайомство з цим надзвичайно цікавим предметом. Адже будь-який із них — мисливський, армійський і навіть звичайний кухонний — інколи здатний розповісти не менше, ніж найдокладніший підручник. І сьогодні ми, можна сказати, лише здмухнули, навіть не стерли, пил над цією практично невичерпною темою. І нехай сьогоднішні хлопчаки, заклопотані комп’ютерними головоломками, вже не мріють, як ми колись, про гарні складані ножички, — у чомусь вони з народження старші від нас. Однак, говорячи про достоїнства ножа як предмета колекціонування і справжнього витвору мистецтва, нам, їй-богу, нічого соромитися, коли хтось знову назве нас «дорослими хлопчиками».

Rate this article
5.00


Subscribe to comments feed Comments (149 posted):

best liposuction London on 01/07/2018 02:40:23
avatar
Most of the time I don’t make comments on websites, but I'd like to say that this article really forced me to do so. Really nice post!
Thumbs Up Thumbs Down
0
NADunodo on 09/05/2018 05:05:50
avatar
Речь - дар который подарили нампредки.Речевое развитие важный этап всех детей. Данный центр "Надежда" дает возможность ребятам выучиться хорошо, говорить и ходить Мы помогаем им исправить неправильную речь, а также лечим речевые дефекты такие как Аутизм а также лечение Аутизма. Центр Надежда позволяетспособность абсолютно всем крохам,что стали плохо говоритьили имеют психологические задержки речи научиться не только выражать элементарные тексты типа: Я МАЛЬЧИК но и стать полноценными детьми, которые не будут иметь проблем в будущем. Центр коррекционно-развивающий Надежда с 2012 года приходить на помощь детям в лечениеДисграфии а также в лечение ЗПРР,даваяшанс ребенку стать полноценным гражданином и жить настоящей жизнью в будущем.Мультидисциплинарный подход команда врачей,логопедов-дефектологов,психологов,специалистов по АФК.

В Нашем центре занимаются и корректированием двигательной/психологической/речевой системы.Все наши педагоги могут помочь вашемудитю стать здоровым. Наш центрпомогает детям стать здоровыми и получить правильную помощь в борьбе за полноценную жизнь.Не удаляйте пост, мы лечим детей, мы несем добро, мы не зарабатываем, а именно лечим.

медсанчастьлечения

хороший детский психолог в самаре : <a href=https://nadejda-centr.ru/psiholog/>психолог для ребенка самара</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
SVSglumn on 23/04/2018 22:55:20
avatar
Большинство из скважин со времени осуществления восстановительного комплекса действий имеют возможность быть снова введены в применение. Тем более что общая стоимость таких работ в 10 раз ниже стоимости непосредственных сооружений.
Гарантировано повышение сбыта водозаборной скважины не менее 30% от существующего на момент старта выполненных работ.

В 80% случаях скважины возобновляются до основных данных при включении в эксплуатацию скважины, это становится альтернативой бурения новой скважины.

Наши сотрудники специализированная компания по Очистке уличной канализации и Обследованию и диагностика водозаборных скважин предлагаем свои услуги всем, как частным так и общественным фирмам.


Спецводсервис : <a href=https://svs-samara.ru/skvazhiny/uvelichenie-proizvoditelnosti-debita-vodozabornyh-skvazhin/>методы увеличения дебита скважин</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
AKURhifada on 07/04/2018 18:44:36
avatar
Компания «Акен» – надежная сервисная служба, с которой ремонт окон больше не проблема. Мы предоставляем широкий спектр услуг быстро и с предоставлением гарантии. Это и ремонт пластиковых окон в Киеве, и регулировка окон Киев, и ремонт стеклопакетов, и замена стела Киев.
Нередко случается так, что тех, кому нужен ремонт окон, могут расстроить результаты запроса ремонт окон киев цена. Но это не относится к клиентам сервисной службы «Акен», поскольку мы имеем собственное производство, а это дает возможность значитльно сэкономить. Чего также никогда не знают oбратившиеся в компанию «Акен» - это дополнительные платежи и непредвиденные обстоятельства.
Стоит отметить, что мы используем только высококачественные материалы: стеклопакеты в Киеве, уплотнительная резинка, аксессуры для окон, фурнитура для пастиковых окон, гаджеты для окон. В частности, у нас можно купить подоконники Данке Киев, а также и других производителей.
Акен Киев севис ремнта окон - <a href=http://aken.kiev.ua>стеклопакеты киев</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
best security plugin for wordpress on 05/04/2018 03:58:12
avatar
I got what you mean , thanks for posting .Woh I am happy to find this website through google.
Thumbs Up Thumbs Down
0
pacas de ropa americana on 04/04/2018 06:41:13
avatar
That is really nice to hear. thank you for the update and good luck.
Thumbs Up Thumbs Down
0
pacas de ropa americana on 04/04/2018 06:07:04
avatar
I found your this post while searching for some related information on blog search...Its a good post..keep posting and update the information.
Thumbs Up Thumbs Down
0
OPDunodo on 02/04/2018 12:18:04
avatar
Интернет-магазин "подарки.shop" – это самый лучший ассортимент подарков для детей, а также их родителей. Здесь вы можете подобрать игры, глобусы, подарочные наборы, книги, скатерти, подтарельники, пазлы, карты мира и многое другое. При этом в каждой из этих категорий есть множество подпунктов, которые могут удовлетворить даже самые чудливые запросы. Так, только в категории глобусы есть и глобусы на батарейках, и глобусы с двойной картой, и физические глобусы, и политические глобусы, и школьные глобусы, и рельефные глобусы, и детские глобусы, и глобусы с подсветкой. Кроме того, иногда у нас ищут глобус на деревянной подставке, такие тоже есть. В общем, как показывает практика, глобусы на подарки – это довольно таки интересный вариант. Схожим вариантом являются и карты мира. У нас пользуются спросом настенные карты, физическая карта мира, политическая карта мира, карты мира на рейках, карты в багете, особо популярные сейчас - скретч карты, и даже такой необычный вариант, как скатерти с картой мира. Также есть детская карта мира и детские атласы.
Конечно же, говоря о подарках невозможно не упомянуть про книги. У нас вы увидите книги различнейших направлений: книги для детей, развивающие книги, развлекательные и художественные книги.
"Подарки.shop" – замечательный помощник при поиске подарка по любому поводу и даже без него. Очень часто к нам обращаются, когда ищут подарки для детей в садик, особенно подарки в садик для детей на выпускной.
Магазин для детей - <a href=https://подарки.shop>скретч карты</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
moving companies in broward on 01/04/2018 08:19:59
avatar
I admire this article for the well-researched content and excellent wording. I got so involved in this material that I couldn’t stop reading. I am impressed with your work and skill. Thank you so much.
Thumbs Up Thumbs Down
0
zardnet.com on 26/03/2018 09:11:01
avatar
I needed to thank you for this incredible read!! I certainly getting a charge out of each and every piece of it I have you bookmarked to look at new stuff you post.
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next total: 149 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: