Як любити, щоб довго прожити

Home | СІМЕЙНЕ КОЛО | Люстерко | Як любити, щоб довго прожити
image

 

- Одного разу ви зрозумієте, що любов зцілює все, і любов - це все, що є на світі.

Зукав
- Любов - це неоцінний дар. Це єдина річ, яку ми можемо подарувати і все ж вона у тебе залишається.
Лев Толстой

- Любов - це світильник, який осяває Всесвіт. Без світла любові земля перетворилася б у безплідну пустелю, а людина - в пригорщу пилу.

Бреддон

- Любов не можна заперечити, бо це - їжа нашого буття. Відмовишся від неї - помреш з голоду, дивлячись на обважнілі від плодів гілки дерева життя і не наважуючись зірвати ці плоди. Хоча ось вони - тільки руку простягни.

Паоло Коельо

- Любов - єдиний священик

Інгерсолл
ПСИХОЛОГИ ПРО КОХАННЯ

Кохання буває різним. Найбільш відома систематизація типів кохання належить канадському психологу Джону Алану Лі. Він описав шість різновидів цього почуття, позначивши їх грецькими термінами.

Кохання-агапе сповнене обожнювання, невгасаючої прихильності та альтруїзму. Воно засноване на християнському погляді, що любов нічого не вимагає натомість, вона добра, терпляча і постійна. Закоханим до вподоби хід домашніх справ. Звичка і побут не гасять їхнього почуття. Агапе готова простити все, в тому числі й невірність.

Кохання-сторге схоже на батьківську ніжність, розуміння, опіку, заступництво. Це кохання розвивається поступово, як повільне розквітання пуп'янка. Сторге - міцний і стійкий тип кохання, яке витримує будь-які випробування, навіть тривалу розлуку. Стародавнім прообразом сторге є знамените кохання Пенелопи до Одісея.

Кохання-прагма - врівноважене і певною мірою "практичне" кохання. Прагма - це не тільки тип кохання, а й спосіб його знаходження, оскільки партнера вибирають за виваженими вимогами до нього. Якщо кандидат, нарешті, знайдений і взаєморозуміння досягнуто, прагматичне кохання розвивається у більш сильне та глибоке почуття. З часом воно стає теплішим, душевнішим, бажанішим.

Манія - це бурхливе й всепоглинаюче почуття. Воно асоціюється з безумством і сум'яттям. Закоханий охоплений постійним прагненням вимагати від партнера знаків кохання й уваги. Таке почуття подібне до "американських гірок": круті запаморочливі підйоми і спуски ведуть до раптового і стрімкого закінчення.

Людус - різновид почуття, яке нагадує флірт. За цією схемою коханці легко втягуються в гру і, як правило, не вимагають один від одного серйозних зобов'язань. Статевим стосункам вони надають швидше роль цікавої гри чи хобі, аніж глибокого інтимного почуття.
Ерос заснований на фізичному потязі і відповідно проявляється сильним чуттєвим, сексуальним притяганням. "Еротичне" кохання подібне до іскри: легко спалахує і зразу ж гасне. Воно рідко переростає у глибокі та міцні стосунки.

СКАЖИ, ЯК ТИ КОХАЄШ, І Я СКАЖУ, ХТО ТИ

Психологи стверджують, що ці шість типів кохання є достатньо різними почуттями, які схожі лише зовні.

Агапе, сторге і прагма є коханням за всіма ознаками. Помічено, що такі закохані рідше хворіють. Їхнє життя є довгим, щасливим, гармонійним, вони дають життя здоровим нащадкам. Ті, хто переживає такі типи кохання, з народження виховувались у сприятливих умовах. Вони мали люблячих батька та матір, теплу домашню атмосферу.
В той же час манія, людус та ерос - це почуття, які тільки схожі на кохання. Це недоброякісні закоханості, які в найбільш загострених формах можуть зумовити психічні захворювання. Закохані за цими типами частіше інших хворіють, їхнє життя нерідко закінчується передчасно, навіть насильницьки. У таких людей знижена, хвороблива самооцінка, ними керує відчуття неповноцінності. Вони надміру тривожні, вразливі, і від цього в них бувають психічні зриви і сексуальні розлади. Неврастенічність породжує в них почуття-крайнощі: хворобливу закоханість - ненависть, сильне тяжіння - відштовхування тощо.

Досвідчений психолог знає, що такі хворобливі закоханості, як манія, людус та ерос, є продуктом нелегкого дитинства. Закохані за цими типами свого часу недоотримали душевної уваги, тепла, турботи. Вони зазнали або занадто строгого, або, навпаки, байдужого виховання.

Гарантом сімейного щастя може бути тільки кохання, а не закоханість. До того ж, біологи вважають, що почуття кохання сприяє народженню найбільш здорового та повноцінного потомства. Тисячі років тому в період жорстких умов виживання діти, які народилися у закоханих батьків, були більш життєстійкими. Це пояснювалося тим, що чоловік надавав своїй статевій партнерці у період її вагітності та після пологів особливу увагу, забезпечуючи захист, їжу та виховання потомства.

СЕКС БЕЗ ПРАВИЛ

Кохання - це єдина зі всіх сфер людського спілкування, яка є дивовижним сплетінням духовного та фізичного задоволення. Один мудрець сказав: "Тіло - це лише частина душі, яка наділена п'ятьма чуттями". В нормі статеві стосунки є виявом кохання. Секс виправданий, навіть необхідний, якщо він є провідником цього святого почуття. Тоді кохання - найпотужніші ліки, які ніколи не прирівняються за ефективністю до пігулок та мікстур. (Звичайно, про засоби контрацепції тут забувати не слід).

Чи виправдане платонічне почуття, бо дехто кидається у таку крайність і вважає це найвищим проявом кохання? З цього приводу філософ Володимир Соловйов писав, що духовне кохання не має за собою ніякої реальної справи. Воно поза волею і рухом, що є неприродним. Тому вершиною кохання є те почуття, в якому гармонійно переплітаються і розум, і душі, і тіла. Недаремно мудрість стародавнього Китаю стверджує, що статеве кохання - це людський двійник космічного процесу.

Існує безліч посібників із сексу. Але близькі стосунки двох людей можуть бути тільки тоді гармонійними, коли вони розвиваються спонтанно. А не за правилами на зразок: чоловік має робити те, а жінка - те.

Статеве життя не любить правил. Воно підпорядковане хіба що специфічним. Наприклад, правилу трьох НЕ: не критикуй, не порівнюй, не згадуй старе. Декому приносить своєрідне задоволення смакувати подробиці сексуального минулого партнера. Але психологи стверджують, що подібний мазохізм, маскуючись під бажання знати про партнера все, рано чи пізно трансформується в образу, гнів, ревнощі. А на докорах сімейну ідилію не побудуєш.

Існує ще два неписані правила інтимного життя. Не поспішай і не май мети. Якщо, кохаючись, пара не помічає бігу часу і просто відпускає свої тіла, з нею відбувається диво. Вона стає відкритою для масштабних, просто космічних, відчуттів та переживань.
І ще одне. Психологи радять ніколи не намагатися наслідувати чиюсь любовну історію. Бо свою історію кохання Ви "пишете" самі.

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (1 posted):

Fast and Furious 8 on 23/03/2017 06:22:09
avatar
The fast and furious 8 is going to be one hell of a movie and I can't wait for it to come out in April. With Charlize Theron and Helen Mirren joining the cast, The fast and furious franchise has been pushed to a whole new level. Really looking forward to it.
Movies that earn more than $1 billion worldwide tend to produce sequels. As such, Fast and Furious 8 was a no-brainer.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | displaying: 1 - 1

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: