Міна прискореної дії

Home | СІМЕЙНЕ КОЛО | ЗДОРОВ'Я | Міна прискореної дії
image

Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту можуть стати причиною онкологічних недуг травної системи

ГАСТРИТ, ПОЛІПИ РОЗСТАВЛЯЮТЬ ТЕНЕТА
Щороку у світі діагностують понад 1,2 мільйона нових випадків раку шлунково-кишкового тракту. Ця недуга є найпоширенішим онкологічним захворюванням у світі. В Україні вона також на чільному місці у «рейтингу» серйозних проблем із здоров’ям. «Захворюваність тривалий час дуже висока, хоча останнім часом відзначаємо деяке зниження кількості хворих, — каже головний позаштатний онколог МОЗ України Валерій Чешук. — Якщо десять років тому ми щорічно реєстрували 14 тисяч хворих на рак шлунку, то нині маємо 11 тисяч хворих. Така ж кількість пацієнтів iз раком ободової кишки та онкологічним захворюванням прямої кишки. Загалом щороку 30—40 тисяч хворих на рак шлунково-кишкового тракту потрапляють на облік».
На жаль, хворих із першою та другою стадіями раку серед них — менше половини. А це, за словами фахівця, означає, що на ранніх етапах недугу виявляють нечасто. Переважно — на третій або четвертій стадії, коли хворобу складніше лікувати. Отримуючи сучасну терапію, пацієнти з першою стадією недуги мають 95% відсотків шансів вижити. Четверта стадія недуги залишає такий шанс лише 10 відсоткам хворих.
Факторів ризику потрапити в тенета недуги — багато. Основний із них, на думку фахівців, — прогресування хронічних запальних процесів: гастриту, дуоденіту, синдрому подразненого кишечнику, а також різні хірургічні та гінекологічні запалення. Якщо у пацієнта діагностовано поліпи товстого кишечнику та прямої кишки — є висока імовірність, що вони переродяться у злоякісні утворення. І що довше триває хронічний запальний процес, тим більше шансів у раку.
ЯКЩО БОЛИТЬ НЕСТЕРПНО — МОЖЕ БУТИ ПІЗНО...
За словами пана Артема Зелінського, лікаря-хірурга відділення хірургії печінки і підшлункової залози Головного військово-медичного клінічного центру Міністерства оборони України, велику роль у виникненні злоякісних процесів має спосіб життя людини. Низька фізична активність, надмірна вага та ожиріння, паління, зловживання алкоголем, неякісне харчування провокують онкологічні захворювання шлунково-кишкового тракту.
Лікарі називають інші поширені фактори ризику: спадковість. Загроза виникнення недуги вдвічі вища, якщо таку ж проблему мав хтось із батьків. Якщо на рак хворів не один, а кілька членів сім’ї, то ризик виникнення недуги ще більше зростає. У людей iз таким спадковим захворюванням, як сімейний аденоматозний поліпоз (коли організм схильний до утворення поліпів), існує більш висока імовірність розвитку раку товстого кишечнику та прямої кишки.
Інший фактор — вік. Із роками ризик захворіти на рак шлунково-кишкового тракту збільшується. Понад 90 відсотків хворих — старші за 50 років. Проте занедужати може людина в будь-якому віці.
На ранніх стадіях симптоми недуги або відсутні, або нагадують ознаки інших захворювань шлунково-кишкового тракту — синдрому подразненого кишечнику, ентериту, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки. Фахівці-онкологи застерігають, що добре виражені симптоми якщо й з’являються, то це, на жаль, означає, що рак укорінився і пустив метастази.
У 85% пацієнтів, госпіталізованих із діагнозом «рак шлунково-кишкового тракту», фахівці помічали такі симптоми, як кровотеча з прямої кишки, пухлина в черевній порожнині чи прямій кишці, яку можна намацати самостійно, зміна ритму випорожнення кишечнику, анальні симптоми — нариви чи рани.
Якщо хвороба розвивається далі, можуть з’являтися анемія, ядуха, слабкість. Коли пухлина порушує прохідність товстого кишечнику, то регулярними стають такі симптоми, як здуття живота, закрепи, нудота.
РАННЯ ДІАГНОСТИКА ДАЄ ШАНС
Про що має пам’ятати кожен, аби вчасно завважити недугу?
— Головне, що необхідно робити, — проходити профілактичні огляди в поліклініці чи в профільного фахівця, — наголошує Артем Зелінський. — Навіть у розвинених, багатих системах охорони здоров’я в інших країнах це єдино правильний принцип поведінки пацієнта. Скажімо, в Німеччині чи США, якщо ви вчасно не пройдете профогляд, жодна приватна страхова компанія більше ніколи не матиме з вами справи. На жаль, в Україні інші реалії: щоб здійснити профогляд, потрібно ходити по кабінетах, стояти в чергах, витратити багато часу. Однак слід розуміти: насамперед це потрібно нам із вами. Адже краще виявити проблему на ранніх стадіях, коли недугу можна вилікувати, ніж тоді, коли шансів на життя дуже мало. Але наші люди звертаються до лікаря тільки коли симптоми настільки дошкульні, що провокують дискомфорт. У випадку з онкологічними недугами на цьому етапі хвороба вже запущена.
Фахівці радять проходити профілактичні огляди у терапевта раз на півроку або раз на рік. Особливо уважними до свого здоров’я мають бути люди, яким понад 50 років. При порушенні роботи органів травлення, появі специфічного дискомфорту та симптомів не зволікайте з візитом до лікаря. У разі необхідності терапевт скерує до гастроентеролога. Цей фахівець конкретно відповідає за діагностику та лікування органів травлення. Він також має вести нагляд за хворими із хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту та іншими факторами ризику. Водночас і ті пацієнти, що перебувають на диспансерному обліку, мають серйозно ставитися до свого здоров’я: вчасно проходити необхідні обстеження, дотримуватися рекомендацій щодо профілактики та лікування недуги.
ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ, ЗОКРЕМА ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ
Основна запорука профілактики раку шлунково-кишкового тракту, окрім регулярних профоглядів, — здоровий спосіб життя, зокрема здорове харчування.
«Найбільші помилки харчування: споживання різної синтетичної їжі, яскравих солодких напоїв, «перекуси» поспіхом, — каже Артем Зелінський. — Щоб убезпечити себе від хронічних хвороб і раку, слід харчуватися раціонально. Робіть акцент на простих стравах із натуральних місцевих продуктів. Магазинні продукти з синтетичними добавками та іншими невідомими складниками — один із найбільших ворогів нашої травної системи».
Також, за словами онколога, шкідливо вживати занадто гарячу та перчену їжу. Любителі гарячого чаю та кави, страв із гострими спеціями ризикують отримати запалення стравоходу. Лікар не рекомендує вживати занадто грубу їжу, яка теж може пошкодити слизову оболонку стравоходу.
КРАЩЕ М’ЯСО, НІЖ СОСИСКА
Лікарі попереджають: у тих, хто часто вживає в їжу м’ясо, що пройшло певну виробничу обробку (сосиски, ковбаси, напівфабрикати), ймовірність виникнення раку підшлункової залози набагато вища, ніж у тих, хто харчується звичайним м’ясом. Шведські вчені провели дослідження, в якому взяли участь 6643 чоловік. Результати засвідчили: кожні 50 грамів переробленого м’яса підвищують ризик раку підшлункової залози на 19%.
Керівник дослідження професор Сюзана Ларсон вважає, що більшість людей навіть не підозрюють, скільки шкідливого м’яса вони їдять. Пані професорка нагадує, що «причиною раку підшлункової залози можуть стати гамбургери, котлети в кафе і ресторанах, ковбаса, різні м’ясні інгредієнти салатів... «100 грамів такого м’яса — це зовсім небагато, це бекон у ранковій яєчні, два хот-доги або ж один великий гамбургер», — звертає увагу дослідниця.
Мирослава КРУК

_____________________________________________________________________________
* Ця інформація несе загальний характер і не є конкретною порадою при лікуванні конкретної хвороби! За професіональною порадою лікування будь-якої хвороби звертайтесь до вашого лікаря!

Subscribe to comments feed Comments (13 posted):

avatar
I am very much pleased with the contents you have mentioned. I wanted to thank you for this great article.
Thumbs Up Thumbs Down
0
cow hide rugs on 12/08/2017 08:55:18
avatar
Hi there! Nice stuff, do keep me posted when you post again something like this!
Thumbs Up Thumbs Down
0
Hunting Knives on 06/08/2017 03:31:51
avatar
It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!
Thumbs Up Thumbs Down
0
replica breitling on 14/07/2017 01:27:30
avatar
good
Thumbs Up Thumbs Down
0
private investigators prices on 15/06/2017 08:36:47
avatar
Thank you so much for sharing this great blog.Very inspiring and helpful too.Hope you continue to share more of your ideas.I will definitely love to read.
Thumbs Up Thumbs Down
0
visit here on 04/06/2017 00:15:34
avatar
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future..
Thumbs Up Thumbs Down
0
guest post on 16/05/2017 01:57:10
avatar
Nice Informative Blog having nice sharing..
Thumbs Up Thumbs Down
0
desentupidora on 15/05/2017 22:47:58
avatar
Thank you very much for the sharing! COOL..
Thumbs Up Thumbs Down
0
Yio Chu Kang EC on 15/05/2017 04:24:53
avatar
I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.Thanks.
Thumbs Up Thumbs Down
0
clothing on 14/05/2017 22:38:51
avatar
I found your this post while searching for some related information on blog search...Its a good post..keep posting and update the information.
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 next total: 13 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Rate this article
0
Subscribe to Newsletter
: