Головне — усунути причину

Home | СІМЕЙНЕ КОЛО | ЗДОРОВ'Я | Головне — усунути причину
image

Чимало наших співвітчизників страждають від трофічних виразок. За науковим визначенням, це задавнені рани, що не загоюються протягом тривалого часу. І якщо їх належним чином не лікувати, можуть призвести до серйозних наслідків — аж до ампутації кінцівок. Докладніше про цю проблему — у розмові з головним науковим співробітником відділу хірургії магістральних судин Національного інституту хірургії та трансплантології імені академіка О. О. Шалімова НАМН України професором Л. М. ЧЕРНУХОЮ.
— Лідіє Михайлівно, за яким принципом класифікують трофічні виразки?
— Їх поділяють на кілька груп. Є ті, що виникли внаслідок захворювання вен на ногах, облітеруючих захворювань кінцівок (ураження кровоносних і лімфатичних судин, які характеризуються звуженням їхнього просвіту аж до повного закриття). Існують гіпертензійні трофічні виразки, що з’являються через гіпертонічну хворобу, а також цукровий діабет, ревматичні недуги, патології сполучної тканини. Бувають і нейротрофічні виразки. Найпоширеніші ті, що є наслідком хронічного захворювання вен, — 75-80 відсотків усіх перелічених. Часто в одного хворого можна спостерігати кілька причин виникнення виразки. Наприклад, і цукровий діабет, і хронічне захворювання вен, і артеріальна гіпертензія, і облітеруюче ураження артерій.
— До якого лікаря потрібно звертатись у разі такої неприємності?
— Насамперед до судинного хірурга. Адже у пацієнта може бути захворювання і вен, і артерій. Неправильна діагностика та невідповідне лікування можуть призвести до ампутації кінцівки.
Найчастіше зустрічаються трофічні виразки венозного генезу: це від одного до п’яти відсотків дорослого населення світу. Але якщо в розвинених західних країнах вік цих людей здебільшого 70-80 років, то у нас дуже часто нездужають 43-45-річні. Можуть з’явитися такі виразки і в дітей, якщо у них є вроджене захворювання вен.
— Як же позбутись цієї недуги?
— Передусім треба виявити її причину. І лікувати не поверхню рани, а усувати саме причину. Якщо її визначено правильно і усунуто, то виразка загоїться сама. Особливо це стосується варикозної хвороби.
— Де лікують трофічні виразки? Лише у вашому інституті чи й в обласних лікарнях?
— Ще п’ятнадцять років тому дуже серйозні трофічні порушення, тяжкі форми хронічних захворювань вен лікували тільки в спеціалізованих центрах. Але на сьогодні ми розробили і відпрацювали алгоритм лікування. Таким хворим допоможуть в усіх стаціонарах, які мають досвід лікування таких пацієнтів.
Найперше завдання хірургів на місцях — не допустити, щоб хвороба перейшла в тяжку ускладнену форму. Коли на тлі хронічного захворювання вен виникає трофічна виразка, це вже вважається тяжким ускладненням. Якщо ж наявне захворювання артерій, то ситуація ще критичніша. Можливо, не було взято до уваги такі симптоми, як біль у ногах, синдром переміжної кульгавості (людині потрібно зупинитись, і тоді на якийсь час біль ущухає). Таких пацієнтів лікують операційним методом у нашому інституті, де ми, повторюю, насамперед визначаємо причину хвороби. Це може бути неспроможність клапанів у підшкірній та глибокій венозній системах, яка призводить до підвищення венозного тиску в ногах, а відтак до переповнення кров’ю поверхневих вен. Якщо до процесу долучаються судини мікроциркуляторного русла кінцівок, то виникає трофічна виразка. До речі, вона може з’явитись у людини із хворими венами навіть після укусу комара або ушкодження шкіри. Річ у тому, що на тлі підвищеного венозного тиску шкіра ніг стає дуже вразлива, і найменша подряпина призводить до виразки. Місцеве лікування у таких випадках (еластичне бинтування, препарати з цілющих рослин) може дати лише тимчасовий ефект. Але якщо людина тривалий час займається самолікуванням, не знаючи достеменно причину рани або виразки, то надалі виникають ускладнення — алергічний та екзематичний дерматити. Коли ж пацієнту поставлено повний діагноз, він потребує довготривалого етапного лікування. І це аж ніяк не мазі чи гелі — вони вже в цій ситуації не допоможуть.
— Як не допустити захворювання судин нижніх кінцівок, а відповідно й запобігти утворенню трофічних виразок?
— Профілактика хронічних та гострих захворювань вен полягає насамперед в обмеженні статичних навантажень, занятті лікувальною фізкультурою. Тим людям, у котрих робота пов’язана з тривалим стоянням або сидінням, необхідно періодично вставати і виконувати певні вправи. Дуже корисно займатися плаванням. Наполегливо раджу не харчуватися фастфудами, бо така їжа спричиняє надмірну огрядність, ожиріння. Раціон має бути розумним, збалансованим. Стосовно цього варто порадитися з дієтологом. Під час вагітності слід надівати компресійні вироби, бо зазвичай у майбутніх мам підвищується венозний тиск у кінцівках.
Якщо сказати коротко, то люди, схильні до захворювання судин, мають бути завжди «у формі». Сало, вареники, і хліб — традиційна українська їжа — це добре. Але потрібно все споживати в міру. Варто віддавати перевагу овочам та фруктам. Проте при цьому враховувати стан інших органів. Скажімо, буває, що хворий із нездоровим шлунком вдається до вегетаріанства або починає їсти лише сире. При такому харчуванні він може надбати виразку ще й цього органа. Тому ще раз наголошую: харчування має бути збалансоване і раціональне.
— Чи завжди трофічні виразки ведуть до ампутації?
— До нас часом звертаються хворі, котрим у місцевих лікарнях пропонували ампутацію кінцівки, навіть при виразках венозного генезу, які можна підлікувати. Траплялися пацієнти, що жили з трофічними виразками понад 25 років. Ми ретельно обстежували їх, робили реструктивні та корегувальні операції і мали добрі результати. Наприклад, хворій із Чернігівщини тамтешні лікарі хотіли ампутувати ногу через тривалу незагоюваність трофічної виразки. Ми виконали корегувальну операцію, і через три місяці виразка зникла. У 74-річної пацієнтки з Вінниччини до трофічної виразки додалося ще й запалення. Відтак виник некроз шкіри. Ми її також прооперували і повернули до нормального життя.
— А як лікуються трофічні виразки у дітей?
— У малечі вони виникають зазвичай через уроджені судинні аномалії. В основному це буває при венозних і артеріовенозних формах захворювання. Якщо є підозра на таку патологію, треба негайно направляти дитину до нашого судинного центру. На імовірність цього захворювання вказують, зокрема, асиметрія кінцівок, наявність на них посиленого венозного малюнка.
Нещодавно до нас привезли семирічного хлопчика з кровотечею. У нього була трофічна виразка, і дитина мало не загинула. Тож наголошую: не можна доводити до критичної ситуації, слід привозити хворого вчасно.
Також трофічні виразки можуть виникати і після травм. Наприклад, коли останні спровокували утворення нориці між артерією та веною. Це також захворювання, яке потребує лікування у спеціалізованому закладі.
Розмову вів Микола ЮРЧИШИН

_____________________________________________________________________________
* Ця інформація несе загальний характер і не є конкретною порадою при лікуванні конкретної хвороби! За професіональною порадою лікування будь-якої хвороби звертайтесь до вашого лікаря!

Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Rate this article
0
Subscribe to Newsletter
: