Норовливий вітамін

Home | СІМЕЙНЕ КОЛО | ЗДОРОВ'Я | Норовливий вітамін
image

Ідеться про вітамін А, нестача якого відчутно погіршує стан здоров’я, провокуючи різні патології. Приміром, немовлята можуть втрачати зір і слух, пацієнти у зрілому віці потерпають від так званої курячої сліпоти — майже нічого не бачать за поганого освітлення.
Вітамін А (ретинол) — це жиророзчинний вітамін, який містить ретиноїди, серед яких найважливішим є бета-каротин. Ретиноїди містяться у продуктах тваринного походження, а рослинні продукти багаті на каротиноїди.
Про нестачу вітаміну А в малят до року може свідчити випинання тім’ячка, часті кон’юнктивіти. Дитина не набирає вагу як слід. Шкіра суха, лущиться, часто на слизових оболонках з’являються ерозії, гнійники. У новонароджених може виникати порушення зору, анемія.
Нестача цього вітаміну в дорослих супроводжується появою лупи, зморщок, раннім старінням шкіри загалом. Вона стає дуже суха, надто на ліктях, стегнах, колінах, гомілках. Куряча сліпота, вугрове висипання, погіршення стану зубів, волосся і нігтів, апатія, безсоння, швидка втомлюваність, низька опірність вірусним інфекціям — такі симптоми дефіциту ретинолу. Також його брак в організмі є одним із чинників ризику розвитку туберкульозу.
Нестачу ретинолу в організмі можна виявити, здавши кров із вени на спеціальний аналіз.
Які продукти дають нам вітамін А? Для його засвоєння важлива наявність достатньої кількості жирної їжі, а також жовчі. Ретинол міститься у тваринних жирах — печінці тварин і риб, ікрі, риб’ячому жирі, маслі, сирі, яєчному жовтку. Вітамін А є також у моркві, помідорах, дині, червоному перці, зеленій цибулі, щавлі, салаті, у плодах шипшини, абрикосах, обліписі, горобині, броколі. Третину потрібної нам кількості мають забезпечувати продукти тваринного походження і дві третини — фрукти та овочі.
Скажімо, добову норму ретинолу покривають 100 грамів моркви з вершками, сметаною чи олією або ж 3-4 шматочки тушкованої яловичої печінки. 20 грамів печінки тріски або 200 грамів салату із зеленню на день також поповнять його запаси.
Дуже часто люди самі призначають собі вітаміни. Це небезпечно. У разі передозування вітамін А може викликати токсичність, тоді дошкуляють головний біль, нудота, блювання, судоми, шкірне висипання, дратівливість, порушення сну, часте сечовипускання, непритомність. Гіпервітаміноз А призводить також до порушення функцій печінки, знижується вироблення білка, який має вплив на згортання крові. Звідси — носові кровотечі, кровоточивість ясен.
Марина ЗУБКО,
сімейний лікар

_____________________________________________________________________________
* Ця інформація несе загальний характер і не є конкретною порадою при лікуванні конкретної хвороби! За професіональною порадою лікування будь-якої хвороби звертайтесь до вашого лікаря!

Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Rate this article
0
Subscribe to Newsletter
: