Контролюймо гемоглобін

Home | СІМЕЙНЕ КОЛО | ЗДОРОВ'Я | Контролюймо гемоглобін
image

Зазвичай ми непокоїмося, коли рівень гемоглобіну знижений. Але не всі знають, що й значне його підвищення може бути небезпечне для здоров’я.
Яка ж норма цього показника крові, та чому так важливо контролювати його рівень? Саме гемоглобін відповідає за наповнення киснем усіх органів та систем. У дітей він має бути 110 грамів на літр, у дорослих — від 120 до 136 для жінок і 130-140 — для чоловіків.
Якщо рівень гемоглобіну недостатній, людина часто відчуває запаморочення та слабкість, артеріальний тиск знижений. Виявляються й зовнішні симптоми — шкіра стає суха та бліда. При підвищеному його рівні обличчя зазвичай червоніє, пришвидшується серцебиття, зростає артеріальний тиск. Пацієнти з такою проблемою часто відчувають погіршення самопочуття, коли приймають гарячу ванну чи перебувають у сауні. Високий гемоглобін може призвести до згущення крові і внаслідок цього — до утворення тромбів, що становить загрозу для життя. Небезпечним для здоров’я вважається рівень 160 і вище грамів на літр.
Що ж призводить до підвищення рівня гемоглобіну? Буває, через нестачу ферментів залізо не засвоюється й накопичується у кровоносному руслі, згодом цей мікроелемент починає відкладатись у внутрішніх органах. Ось чому небезпечно на власний розсуд вживати препарати із залізом (це основна складова частина гемоглобіну). Вони можуть призвести до відкладання заліза в печінці, нирках, м’язах, сітківці ока.
Досить часто норма гемоглобіну перевищується через зневоднення, зашлакованість організму, внаслідок частого перебування в гарячому середовищі (лазні), при хронічних недугах (зокрема, при цукровому діабеті, туберкульозі чи еритремії — хронічній хворобі кровоносної системи) або через часту інтоксикацію. Його рівень також зростає при пухлинних процесах, при поліцитемїї (хвороба крові).
Показово, що підвищений рівень гемоглобіну часто виявляють у спортсменів. Це можна пояснити тим, що на тлі тривалих і виснажливих тренувань організм починає потребувати більше кисню, що забезпечується частішим та глибшим, ніж зазвичай, диханням. Унаслідок цього з часом змінюється рівень гемоглобіну — він зростає. Сказане стосується й працівників інших професій, пов’язаних із фізичними навантаженнями.
Щоб тримати показник рівня гемоглобіну під контролем, дуже важливо бодай раз на рік (а у разі хвороб, зокрема хронічних, — то й частіше) здавати кров на аналіз.
Петро БІДЗІЛЯ,
гематолог

_____________________________________________________________________________
* Ця інформація несе загальний характер і не є конкретною порадою при лікуванні конкретної хвороби! За професіональною порадою лікування будь-якої хвороби звертайтесь до вашого лікаря!

Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Rate this article
0
Subscribe to Newsletter
: