Захисник

Home | ЦІКАВО | Долі людські | Захисник
image

Меланію знали в селі всі — від малого до старого. Дивувались: і коли все встигає? Коло хати — лад, у оселі — порядок. Завжди наварено, напечено, город чистий, ніби виметений. А ще ж і потеревенити любила. Чепурна бабця завжди відала, що де робиться: сусід Микола вночі дрова крадені привіз, агроном аж четверо поросят купив на базарі, а той у тієї ночує… Пам’ять мала таку чіпку, що дай Боже кожному. Любила й про своє життя розповісти.
— Я коли овдовіла, то мала лише 40 літ за плечима. Доки діти були біля мене — ще півбіди, а як поїхали вчитися, то хоч вовком вий. У куми та сусідів свій клопіт. Ні з ким словом перемовитись…
Іду якось із магазину, аж чую: щось пищить край дороги. І так жалісно, аж душа крається! Тож підтикала спідницю та й полізла в реп’яхи й кропиву. І там, під великим лопухом, помітила малесеньке кошеня. Дивилось воно на мене такими нещасними очима, що забрала знайду до себе. Відтоді зажив мій Лапик, як у Бога за пазухою.
Коли виріс, то всі дивувались із нього. Здоровенний, очі круглі, великі, із золотаво-зеленим блиском, шерсть на ньому аж лисніла.
— Ну ти, Меланко, і вигодувала порося! — сміялись сусіди. — Вже час на шкварки пускати.
— Замість того, щоб якогось приймака годувати й штани йому прати, ліпше з котом віку доживать, — віджартовувалась я у відповідь.
Лапик і справді був моєю втіхою. Він лежав на печі і вдоволено муркотів, слухаючи мої розповіді. А де серед людей знайдеться такий співрозмовник, щоб тільки слухав і навіть словом не перебив?
А одного разу від сорому мене врятував. Якби не Лапик…
Перед зимовим Миколаєм найняла я Прохора, щоби дров наколов. Їх у дворі ціла купа лежала. Думаю, потім свята почнуться, то аж до Водохреща ніхто не зголоситься працювати. Прохора я добре знала, а його дружина Вірка була з іншого села. Ми з нею лише здоровкалися. То я була трохи здивована: не кожна згодиться чоловіка на цілий день до ще не старої вдови відпустити.
Прохір рубає, а я у дровник полінця складаю. Морозець, вітру немає. Як сонечко пригріло, спекотно стало. Скинула я кожуха, комір на кофті розщепнула, сіла відпочити. Прикрила очі, думаю про своє...
— Меланко, що це ти роздягатися надумала? — гукає Прохір.
— А тобі що, мої принади в очі печуть? — віджартувалася.
— Та така ти доладна, що аж вкусити хочеться.
— Тобі є кого кусати. А у мій бік і не дивись...
Він голосно зареготав, але більше й словом не обмовився. Та, хай Бог милує, його слова розпалили мене. Понад вісім років минуло відтоді, як поховала свого Михася. І в думках іншого не хотіла! А тут мене наче жаром обсипало. Поки працювали, потай зиркала на Прохора. Кремезний, підтягнутий, вуса пишні… Але ж Вірка... Тьху ти! Дожилась, що вже на чужих чоловіків заглядаюсь.
Закінчували, коли звечоріло. Я пішла стіл накривати: наїдків наставила, горілочку, наливку. Воно, звісно, так і годиться, але щось занадто я старалася... Поки Прохір останні дрова складав, встигла найкращу спідницю одягти. І сорочку вишивану. Дуже тоненьку. А чого ж ні? Дров повно, у хаті — Ташкент. Наче біс попутав, та й годі! Сів чоловік до столу, випив, закусив. Питаю в нього:
— Скільки я тобі винна?
— Грошей не візьму...
Встав і йде до мене. Тієї миті забула й про Вірку, і про свого покійного… Хтозна, чим би все скінчилося, якби не Лапик. Тільки Прохір притис мене до себе, як із печі з оглушливим вереском метнувся кіт й учепився кігтями йому у голову. Лаючись на чім світ стоїть, залицяльник заходився скидати його із себе. А мене наче холодною водою злили і до тями привели. Чого це Прохір руки розпускає? Бач, у гречку йому захотілося. Нащо мені цей донжуан?
Виштовхала його з хати. І кіт зник. Ну, думаю, пропав мій Лапик. Та не встигла отямитись від пережитого, а він уже шкріб кігтями двері, щоб впустила до хати.
Наступного дня зайшла до Прохора і дала грошей більше, ніж загадав. Про те, що було, забули і навіть виду не подавали. А його Вірка згодом стала до мене вчащати, і ми з нею ліпшими подругами були…
Отаке в житті буває. Лапик довго прожив. Уже ледве ходив, майже не бачив, а все одно шипів на чоловіків. Отакий був захисник.
Ірина ЯСІНСЬКА

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (1 posted):

Yeezy Infant on 18/02/2018 19:40:06
avatar
On Friday, she was in London to celebrate the opening of a dedicated pop-up space at Selfridges, stocking her spring collection of ready-to-wear and accessories.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | displaying: 1 - 1

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: