КАРТИНИ, НАПИСАНІ НИТКАМИ

Home | ЦІКАВО | Люди та речі | КАРТИНИ, НАПИСАНІ НИТКАМИ
image

Сергій Притула, родич богатиря Івана Піддубного, вишив більше десяти портретів свого знаменитого предка

Черкащанин Сергій Притула — внучатий племінник українського богатиря Івана Піддубного по його сестрі Мотрині. Та тільки хоч і вдався статурою у свого відомого родича, але прославився тим, що є талановитим майстром народної вишивки. Він самотужки й успішно освоїв портретну вишивку, що є рідкісним явищем, та ще й у чоловічих руках. У доробку 44–річного зв’язківця черкаського заводу «Азот» — більше 180 вишитих картин, а також виставки в Черкасах та інших містах України.
«ХІБА ПОГАНО, КОЛИ ЧОЛОВІК СИДИТЬ УДОМА Й ВИШИВАЄ?»
«Учора до Володимира–Волинського на фестиваль української культури відправив поштою практично всі свої картини. Одні «Вовки» залишилися. Але дружина каже, що вони повинні висіти в хаті, наче оберіг», — усміхаючись, пояснює пан Сергій, коли заходимо до його квартири. У вітальні на стіні він показує велику вишиту картину: на ній — серед засніженої зими «поцілунок» двох закоханих вовків. Здається, що вони написані пензлем художника, а не нитками.
Вишивати картини Сергій Притула почав двадцять років тому. Гостював у бабусі в селі Рокитне на Рівненщині, а там, каже, всі вишивають, у яку хату не зайди — все у рушниках i вишивках. Узяти в руки голку з кольоровою ниткою захотілося і йому. «Бабуся віддала полотняну нічну сорочку, бо не було де купити полотно, і я хрестиком вишив серветку», — пригадує Сергій Притула.
Спочатку, веде далі Сергій, він купував магазинні вишивки, вишивав пейзажі, рушники, сорочки, навіть ікони. «Але коли один батюшка запитав мене, чого на іконах хрестиків немає, більше не вишиваю їх, щоб не нашкодити. Оскільки не розуміюся на канонах», — зізнається пан Сергій.
«А ось цей рушник з янголами замовила для внучки на вручення паспорта її бабуся з Катеринополя. Прийшов лист від неї на адресу: «Черкаси, «Азот», Сергію Притулі», — сміється майстер. Але, наголошує, в Україні є справжні «зубри» у рушниковій вишивці, куди там братися. Тож, переконаний, краще бути першим у портретах, і для нього це значно цікавіше. Портретів нині мало вишивають, не беруться, бо це не так просто. А він настільки захопився цією справою, що сам навчився виготовляти схеми для вишивки. В інтернеті знаходить фото знаменитості, перефотографовує його і з допомогою спеціальної комп’ютерної програми виготовляє схему портрета, за якою й починає вишивати. Каже, останні шість років працює тільки за своїми схемами. І виготовляє їх не лише для себе, а й на замовлення, які надходять від любителів вишивання не лише з України, а й США, Канади, Австрії, Росії, Польщі.
«Ось замовили схему з Росії, сімейна пара прислала мені своє фото, — каже пан Сергій. — Моє кредо у виготовленні схем — мінімум кольорів, максимум схожості. Якщо, зазвичай, у портреті 90 кольорів, то я роблю схему, в якій набір кольорів утричі менший», — пояснює Сергій Притула.
Каже, що вільний від основної роботи час для свого захоплення знаходить після роботи та у вихідні. Сідає в крісло, вишиває та «слухає телевізор». Така незвична для чоловіків творчість, наголошує пан Сергій, дарує йому неабиякий спокій. «А як ставиться дружина до вашого хобі?» — запитую у нього. «А що дружина? Хіба це погано, що чоловік удома сидить і вишиває?» — сміється у відповідь Сергій Притула й показує таблицю ниток для вишивання, яку сам створив. Усі кольори він пронумерував і з тією таблицею зав¬жди ходить купувати нитки. У черкаських торговельних точках, де продають цей товар, майстра добре знають. І продавці навіть відвідують його персональні виставки.
«В «ОДНОКЛАСНИКАХ» ВИКЛАВ ПОРТРЕТ БОГДАНА СТУПКИ, І СТОРІНКА ЗАВИСЛА»
Сергiй каже, що під час вишивання йому важко відірватися від улюбленої справи, хочеться швидше побачити завершений твір. Загалом на одну картину майстер витрачає місяць–два.
Портретну вишивку він почав iз того, що створив портрет Василя Шукшина, якого дуже поважає, у ролі солдата Петра Лопахіна з художнього фільму «Вони воювали за Батьківщину». Після Шукшина взявся за портрет Тараса Шевченка. Давно мріяв вишити поета, але молодого, тож для роботи знайшов його рекрутське зображення. За Кобзарем дійшла черга до родича — Івана Піддубного. Той портрет він подарував сільському музею в Красенівці Чорнобаївського району, звідки родом український богатир і яке є рідним для самого Сергія Притули. А взагалі портретів свого родича майстер вишив уже більше десятка.
А ще в його колекції є вишиті портрети Володимира Висоцького, Юрія Нікуліна, Леоніда Бикова, Олександра Розенбаума, Григорія Лєпса, Жан–Поля Бельмондо, Володимира Висоцького вiн вишив у ролі Жеглова з фiльму «Місце зустрічі змінити не можна». «А фото Олега Скрипки я взяв із місцевої газети, зробив схему і тут же сів вишивати. Неймовірне натхнення було, особливо хотілося точно передати нитками його велюрову сорочку. Добре вийшло», — зізнається пан Сергій.
Він показує на ноутбуці вишитий портрет Богдана Ступки. Пояснює, що почав його вишивати ще в ту пору, коли актор був живий. Довго шукав, у якому образі його передати, а потiм побачив «Тараса Бульбу» і взявся до роботи. Коли актор помер, Сергій відклав роботу і завершив її тільки недавно. «Коли в «Однокласниках» виклав його, то за один день було більше трьох тисяч переглядів, моя сторінка навіть зависла», — пригадує майстер.
Сергій Притула уточнює, що вишиває портрети не лише знаменитостей, а й звичайних людей. Недавно відправив такі вироби в Австралію та в Австрію. В останній країні жінка замовила портрет трьох своїх дітей. А не так давно черкащанка замовила портрет своєї куми, хотіла подарувати їй на день народження. Потім та кума дзвонила, цукерки з кавою передала, сподобалося. А тоді й сама замовила сімейний портрет для дочки в Австралію.
«НАЧЕ СИРОТА ВИСІТИМУ НА СТІНІ, ВИШИВАЙТЕ Й МОЮ ЖІНКУ»
Майстер пригадує цікавий випадок: йому подзвонила одна шанувальниця, яка була на його виставці, й попросила вишити портрет чоловіка, бо хоче подарувати йому на 60–річчя. «Я вишив, а потім чоловік каже: «Та що ж я наче сирота висітиму на стіні, вишивайте й жінку». Тож вийшов такий оригінальний комплект. Вишивка у портреті — це щось нове, i людям до вподоби», — переконаний Сергій Притула.
Зі своїми картинами Сергій Притула відвідує виставки не лише на Черкащині, а й у столиці. Зателефонувала шанувальниця його творчості з Києва, яка бачила вишиті ним портрети в інтернеті, й запропонувала допомогти влаштувати виставку в столиці. Сама все організувала через фонд Леоніда Кучми, і в Музеї імені Михайла Старицького два місяці тривала виставка черкаського майстра. «Я спеціально вишив портрет Михайла Старицького, який є моїм земляком, i подарував музею. Приємно потім було читати відгуки людей, які бачили на тій виставці мої картини», — зізнається пан Сергій.
Треба сказати, що в сім’ї Сергія Притули вишивати вміють і його доньки–студентки — 17–річна Аліна та 21–річна Яна. А 37–річна дружина Аня має своє хобі: вона захоплюється плетінням з бісеру, розводить кімнатні квіти — має чималу колекцію фіалок.
«Плести бісером — це трудомістка робота», — додає Сергій Притула і показує мініатюрну берізку, сакуру, кущ бузку, виготовлені руками його дружини.
Подружжя зізнається, що їхні вихідні нерідко проходять за вишиванням портретів i плетінням бісером. Така собі домашня майстерня, жартують вони.
«Для мене у творчості важливим є результат. Коли працюєш, то мрієш швидше побачити те, що ти задумав. Це завжди підштовхує, щоб завершити розпочату роботу», — підсумовує Сергій Притула.
Людмила СТРИГУН

Rate this article
1.00


Subscribe to comments feed Comments (1866 posted):

JosephZof on 10/12/2018 07:00:19
avatar
Открой свой бизнес в интернете. Подробнее всеозапуске Смотрите здесь http://zarabotai-tyt.ru/ Заработай с нуля! Выбирай самые лучшие и проверенные курсы по заработку! Уже сегодня ты сможешь заработать от 1000 рублей в день и больше
Thumbs Up Thumbs Down
0
MichaelSlick on 05/12/2018 04:27:54
avatar
Привет всем! прикольный у вас сайт!
Нашел обширную базу кино: <b> смотреть российские комедии в хорошем качестве </b> <a href=http://kinokub.net/>http://kinokub.net/</a>
Тут: <a href=http://kinokub.net/otechestvennyy/>онлайн фильмы хорошем качестве отечественные</a> отечественные фильмы онлайн смотреть бесплатно в хорошем список 2019
Тут: Лучшие новинки кино 2019 смотреть http://kinokub.net/novinki/ список 2019
Тут: фильмы приключения бесплатно в хорошем качестве http://kinokub.net/priklyucheniya/ список 2018
Тут: http://kinokub.net/detektiv/12783-podmena-changeling-2008.html <b> Смотреть Подмена / Changeling (2008) онлайн бесплатно </b>
Тут: http://kinokub.net/news/12426-zapreschennyy-na-ukraine-rossiyskiy-serial-vozglavil-reyting-poiskovyh-zaprosov.html
Thumbs Up Thumbs Down
0
Brucepaw on 03/12/2018 11:38:52
avatar
Привет!
Нашел интересные фотоподборки на этом сайте: http://watafak.ru :
<a href=http://watafak.ru/prikoli_umor/>приколы видео</a> скачать видео приколы
секс приколы http://watafak.ru/prikoli_umor/
http://watafak.ru/foto-prikoly-interesnoe/1703-losinyy-ostrov-v-moskve.html <b> Лосиный остров в Москве </b>
<a href=http://watafak.ru/foto-prikoly-interesnoe/7499-spasenie-kroshechnogo-kotenka.html> Спасение крошечного котенка </a> Спасение крошечного котенка
http://watafak.ru/interesnoe/10578-virginskie-ostrova-ssha.html
Thumbs Up Thumbs Down
0
KennethLaf on 02/12/2018 20:00:50
avatar
Привет всем! класный у вас сайт!
Нашел прикольную базу кино: <a href=http://inspacefilm.ru/>новинки лучших фильмов бесплатно и без регистрации</a>
Тут: смотреть фильмы онлайн в хорошем 2018 фантастика http://inspacefilm.ru/fantastika/ рейтинг 2018
Здесь: <a href=http://inspacefilm.ru/komediya/>онлайн лучшие русские комедии 2018</a> фильмы онлайн комедии новинки в хорошем качестве рейтинг 2019
Здесь: <a href=http://inspacefilm.ru/melodrama/>русские мелодрамы 2019 смотреть бесплатно в хорошем</a> фильмы мелодрамы новинки бесплатно в хорошем качестве рейтинг 2018
Тут: http://inspacefilm.ru/detektiv/6060-lemon-tri-passedzh-proisshestvie-na-limonnom-shosse-lemon-tree-passage-2013.html <b> Смотреть Лемон Три Пасседж / Происшествие на Лимонном шоссе / Lemon Tree Passage (2013) онлайн бесплатно </b>
Здесь: <a href=http://inspacefilm.ru/newskino/13615-slavnye-parni-s-goslingom-i-krou-stanut-serialom.html> «Славные парни» с Гослингом и Кроу станут сериалом </a> «Славные парни» с Гослингом и Кроу станут сериалом
Здесь: http://inspacefilm.ru/newskino/2529-obamu-poprosili-zapretit-top-gir.html
Thumbs Up Thumbs Down
0
MichaelToinc on 02/12/2018 18:33:05
avatar
Привет! прикольный у вас сайт!
Нашел интересную базу кино: <a href=http://kinovalenok.tv/>лучшие ужасы онлайн hd</a>
Здесь: <a href=http://kinovalenok.tv/fantastika/>фантастика скачать торрент в хорошем качестве hd</a> фильмы приключение фантастика лучшие смотреть список 2018
Здесь: <a href=http://kinovalenok.tv/komediya/>2019 в хорошем качестве hd лучшие комедии</a> смотреть семейную комедию в хорошем качестве список 2019
Тут: лучшие мелодрамы список http://kinovalenok.tv/melodrama/ рейтинг 2019
Тут: http://kinovalenok.tv/melodrama/8098-ya-ryadom-s-toboy-main-hoon-na-2004.html <b> Смотреть Я рядом с тобой!!! / Main Hoon Na (2004) онлайн бесплатно </b>
Тут: <a href=http://kinovalenok.tv/news/4219-kompozitor-hodyachih-mertvecov-zapretil-smotret-serial-detyam.html> Композитор «Ходячих мертвецов» запретил смотреть сериал детям </a> <b> Композитор «Ходячих мертвецов» запретил сериал детям </b>
Здесь: http://kinovalenok.tv/news/3325-vins-von-mozhet-stat-nastoyaschim-detektivom.html
Thumbs Up Thumbs Down
0
Berdaristog on 27/11/2018 13:27:58
avatar
<a href=http://info-sovety.ru/>Утренняя зарядка на 5 минут - Все для женщин - женщина сегодня</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
Kennethalush on 24/11/2018 18:29:55
avatar
Hello everyone!
I want to introduce you the list http://sexygirls.com/casino.php - TOP casino online for real money. View the list by clicking on http://sexygirls.com/casino.php - LINK .

=========================================================================

Приветик всем!
Хочу представить вам список http://sexsigirls.com/casino.php - ТОП казино онлайн на реальные деньги. Посмотреть список можно перейдя по http://sexsigirls.com/casino.php - ССЫЛКЕ.
Thumbs Up Thumbs Down
0
FrankCal on 16/11/2018 15:01:44
avatar
Всем привет! прикольный у вас сайт!
Нашел русскую базу кино: <b> новинки российского кино 2018 список лучших </b> <a href=http://inspacefilm.ru/>http://inspacefilm.ru/</a>
Тут: <a href=http://inspacefilm.ru/fentezi/>фэнтези 2018 онлайн бесплатно в хорошем качестве</a> фильмы фэнтези 2018г смотреть список самых лучших список 2018
Здесь: Лучшие драмы рейтинг http://inspacefilm.ru/drama/ список 2018
Тут: <a href=http://inspacefilm.ru/dokumentalnyy/>лучшие документальные онлайн фильмы бесплатно</a> смотреть документальные фильмы онлайн бесплатно хорошем качестве список 2018
Тут: http://inspacefilm.ru/multfilmy/190-yama-samokatov-2006.html <b> Смотреть Яма самокатов (2006) онлайн бесплатно </b>
Тут: http://inspacefilm.ru/uzhasy/5955-ubezhische-the-hideout-2014.html
Thumbs Up Thumbs Down
0
Charlesornak on 12/11/2018 16:46:14
avatar
The segment is extremely comfortable to use. In the proposed follower is enough to write the desired express, and we intent dedicate you a list of its values. It should be prominent that our site provides data from original sources – encyclopedic, explanative, word-building dictionaries. Also here you can find examples of the ingest of the word you entered.
http://liliadolin.ru/amerikanskiy-futbol/skachatj-1xbet-dlya-pk-skachatj-46116.html
http://receptiblud.ru/lesbiyanki/seks-video-s-mamoy-po-russki-29148/
http://emedea.ru/filjmi/porno-intsest-molodaya-mama-s-sinom-89791.php
http://sonexco.ru/aziatki/10726.html
http://emedea.ru/boljshie-chleni/porno-onlayn-v-horoshem-kachestve-kitayanki-85452.php
Thumbs Up Thumbs Down
0
Csohmcli on 31/10/2018 04:19:39
avatar
"“We would reiterate that Hitchin Town, as a community club with established links with various."yHe suffered a similar injury at the start of the season in September which saw him miss eight weeks of action.but Arsene Wenger and Jose Mourinho don't even make the top tenTied downChelsea 'agree&#03.
<a href=http://adidas.soldeweb.fr/Adidas-Bounce-Titan-2012-Homme-Noir-Jaune-Adidas-Bounce-Titan-2012-KE9928.html>adidas bounce titan 2012</a>
<a href=http://airjordan.ventes99.fr/Air-Jordan-1I-Retro-High-2012-Jordan-Baskets-Chaussure-Pour-Homme-Jordan-1-Blue-Royal-JR3101.html>jordan 1 blue royal</a>
<a href=http://www.adis99.it/D-adidas-superstar-white-black>adidas superstar white black</a>

"He started down the middle, worked wonders down the right and finished the game flying up and down the left wing.""One point at home to Bruges or away to Porto, will ensure thats in the Champions League."
5m from the Citizens purchase of the talented centre-half.
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next total: 1866 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: