Ірина Осокіна – художник по світлу

Home | ЦІКАВО | Люди та речі | Ірина Осокіна – художник по світлу
image

Ірина Осокіна – художник по світлу в Закарпатському академічному обласному театрі ляльок «Бавка». Її світловий стаж тут сягнув уже вісімнадцяти років.
До цього часу довелося попрацювати в театрах Одеси, Києва, Черкас, Запоріжжя.
ВІД ПОЛЯРНОГО СЯЙВА – ДО СВІТЛА НА СЦЕНІ
А народилася Ірина Осокіна в населеному пункті Апатити, що в Мурманській області. Апатити, щоб ви знали, – це назва мінералу, з якого виробляють фосфорне добриво. Але згодом із цієї землі вигребли стільки апатитів, скільки змогли. І їх видобуток нарешті припинився. А цікава назва у містечка залишилися.
Дитинство в Ірини було радянське, але щасливе. І красивого світла тут теж не бракувало. Досить сказати, що в цьому містечку досхочу поспостерігала за Полярним сяйвом. Воно бувало всіляким. І зовсім скромним – усього на кілька кольорів, до прикладу трохи зеленого й синього. А іноді на небі вигравали цілі веселки. Могло таке диво тривати кілька хвилин або ж розтягнутися й на кілька днів. Приходило такими безладними хвилями, які весь час міняються в небі. Хоча насправді люди йому не завжди раділи, бо воно віщувало міцні морози – не менше 30 градусів.
Діти залюбки спиною падали в сніг, щоб дивитися на сяйво, яке заворожувало й магнетизувало. Проте вологість тут висока, тому великі холоди переносилися не надто легко. Адже поряд – незамерзаюче море. Літа було зовсім трошки. Полярний день міг тривати й півтора місяця. Але як дивно людина влаштована й як вона залежить від сонця! У такий час достатньо було кількагодинного сну – й ти вже відчуваєш себе відпочилим. Зате, коли наставала полярна ніч, спати хотілося весь час, пригадує пані Ірина. І гнітило те, що завжди по кімнатах горіли лампочки.
У театрі Ірина Осокіна мріяла працювати з самого дитинства, хай навіть двірником! І потрапила в Одеське театральне художньо-технічне училище, де готували чи не весь обслуговуючий персонал для театру. Фактично це були спеціалісти для всього колишнього Союзу, бо московське здебільшого випускало фахівців для столиці. Дитиною Ірина знала тільки дві театральні іпостасі – режисер і актор. А їх виявилося багато – й костюмери, й гримери, й ті, хто виготовляє бутафорію, й ті, хто займається освітленням сцени… Але в неї була ще одна умова до долі. Вона мала підкинути професію, безпосередньо пов’язану з тим, що діється на сцені. Адже костюмери чи майстри бутафорії зробили свою справу й пішли. А вона хотіла бути задіяна в самому процесі вистави. Тож вибір випав на світло. Без нього в театрі ніяк.
Є АКТОРИ, ЯКІ НАВІТЬ П’ЯТОЮ ЧИ ПОТИЛИЦЕЮ ВІДЧУВАЮТЬ СВІТЛО
Поривалася в училище ще після 8 класу, але мама наполягала, щоб все ж таки спочатку закінчила школу. Вона в Ірини теж була поціновувачем театру. Їхнє містечко маленьке, без театру, але вони разом їздили в інші, коли випадала нагода. Мама й зараз буває на багатьох виставах у «Бавці». Вона – дуже суворий критик. Її стримане «добре» – це вже неабияка похвала для дочки.
А тоді вона все ж відпустила Ірину вчитися аж за 3 тисячі кілометрів. Стипендія була мізерна – 30 рублів, тому родина теж трохи допомагала студентці. Тим часом у Одесі Ірина відразу потрапила в бурхливе театральне середовище. Окрім знань зі свого фаху, в училищі ознайомилася з основами інших театральних професій. Тому зараз, якщо потрібно, завжди може прийти на підмогу, коли йдеться про бутафорію чи пошиття костюма. Саме училище було маленьким, своєї матеріальної бази не мало. Зате перед ними відчиняли двері всі одеські театри.
І ось там, у самих театрах, вперше зіштовхнулася з тими «залізячками», які керували світлом на сцені. Раніше тільки на папірці малювали, як там має падати промінь і всякі інші премудрості. А тут торкнулася живих кнопок.
Театри в той час були надзвичайно потужні. Запрошували після закінчення училища Ірину на роботу. Але існувала ще й така сміхотворна, як на нинішній час, проблема, – із пропискою. Тому кілька років за розподілом відпрацювала спочатку в Запоріжжі. Хоча ні, спочатку все склалося досить кумедно. Мала розподіл у Мукачево. Але, коли побачила, що там допотопний регулятор, який стоїть у підвалі під сценою, стала проситися в інше місто. «Юна була, гідністю переповнена», – сміється зараз пані Ірина. Тому й трапилося в її житті Запоріжжя. Але, видно, доля все одно кружляла над Закарпаттям. Бо вже згодом, із особистих причин, переїхала сюди.
Художник зі світла – звучить гарно. Проте ці прожектори, пульти й усяка-всячина насправді коштують шалених грошей. Зараз, правда, переходять на світлодіодні прилади. А чому все це так дорого обходиться? Та тому, що, наприклад, телевізори – дуже затребувані, їх купують мільярди людей. Тож хай вони й мають складну систему, але завдяки масовості коштують дешевше. А театральне устаткування купують у рази рідше. Як-от якийсь там пилосос для того, щоб всього-на-всього випускати конфеті.
СВІТЛОДІОДНІ ЛАМПИ ПОКИ ВСЬОГО РОБИТИ НЕ ВМІЮТЬ
Але ж піднімати ціни на вистави до стелі неможливо, особливо, коли йдеться про спектаклі для малечі. Тому все театральне обладнання – велика розкіш. До того ж, для тих самих прожекторів потрібні спеціальні лампи. Адже світло в залі має плавно вмикатися й так само гаснути. Світлодіодні лампи поки цього робити не вміють. Старі працюють на гасові, й спіраль у них особлива. Але їх виробництво зараз уже згортається, оскільки воно нерентабельне.
 Ірина Осокіна пригадує, що кілька разів за всю життєву практику на неї навіть струмом трохи сипонуло, але в кожної професії є своя небезпека. А якось із її колегою взагалі трапилася несподівана історія. Він весело натиснув не на ту копку. Виявилося, що насправді вона була протипожежною, і на сцену щедро полилася вода.
Буває, що створює проблеми й електромережа, тоді раптом вимикається світло. На Новий рік таке трапилося. І батьки айфонами підсвічували сцену, поки дітки Діду Морозу віршики розказували.
Звичайно, пані Ірина із вдячністю згадує наставників. Були серед них і такі, яких забути неможливо. Наприклад художник по світлу в одеському оперному театрі. Якщо він опинявся за кордоном, то на ті жалюгідні гроші, які давали на відрядження, купував не якісь сувеніри, а світлофільтри. А ще не лінувався під час постановки показувати та розказувати, як усе це працює.
А на лівобережжі в київському театрі багато чого можна було навчитися в Тетяни Кислицької. Сцена там величезна. І ось ця Кислицька дуже ретельно, дуже грамотно продумала, як на ній має падати світло. Розбила її на умовні квадрати, і виходило, що за всю виставу доводилося повернути хіба 2 – 3 прилади. Тобто вона заклала багато праці й уміння на самому початку, а в кінцевому рахунку справді все вийшло дуже професійно. Але на малій сцені, на жаль, такий досвід не застосуєш. Тут дуже багато аспектів. Буває, для того, щоб освітити тільки одну маленьку точку на сцені, наприклад обличчя актора, треба спрямувати на нього 3 – 5 прожекторів. Бо, якщо обійтися тільки одним, обличчя вийде тьмяним. Ось чому напередодні прем’єри відбувається репетиція, яку влаштовують тільки для художника світла, щоб він міг правильно розставити акценти.
Але й тут все залежить не тільки від техніки, а й від людського фактора. Є актори, які буквальною п’ятою чи потилицею відчувають світло. А є такі, яким треба хрестики зі скотчу наліпити на сцені, щоб вони зрозуміли, де мають стояти.
Кожна деталь вимагає свого освітлення. Скільки намордувалася тільки з блискучою кришкою рояля. Адже промінь падає й тікає туди, куди не треба. Це так звані паразитичні засвітки, з якими треба боротися. Правда, зараз кришка вже стерлася, то й цієї проблеми не існує. Але така ситуація принесла й новий досвід.
А ще треба боротися з тінями, які можуть ковзати по обличчю, по одягу. В такому випадку можна, наприклад, застосувати контрсвітло.
ПРОЖЕКТОРНИЙ ПАРК У «БАВЦІ» – 1972-ГО РОКУ ВИПУСКУ
Особливо стресова ситуація постає, коли їдеш на фестивалі. Тут у тебе залишаються лічені хвилини, аби все з’ясувати. Але ще більше стресу зазнаєш, коли фестивалі відбуваються в рідному театрі. Адже всі знають про те, що «Бавка» заснувала міжнародний фест «Інтерлялька». І тоді ставляться по 3 – 4 вистави на день. Приїжджають люди з різних країн, багато з них української не знають. А через перекладача всі технічні нюанси зрозуміти не так легко. Тому треба блискавично вирішувати все самотужки.
Зате завдяки гастролям «Бавки» пані Ірина змогла побачити багато прекрасних вистав у зарубіжжі. Навіть роботи досить-таки екзотичних колективів – із Китаю, Індонезії, Бразилії чи Аргентини. Серед них були й театри тіней, коли світло – чи не головний персонаж вистави.
Найбільше втішало те, що після вистави працівники могли вийти на сцену, подивитися, як усе там влаштовано.
Уявіть собі, що в деяких європейських країнах зі світловим обладнанням ще гірші справи, ніж у нас. Просто тому, що там не надають цьому особливого значення. Та в більшості театрів воно все ж таке, що доводиться тільки позаздрити.
А ще, попри технічні цікавинки, якраз на фестивалях є нагода побачити чудові роботи. Один театр, наприклад, показав цікаву річ, коли актори присвічували сцену тільки ліхтариками, подібними до шахтарських. Ще один незабутній колектив – іспанський. Свій театр вони влаштували у звичайному фургоні. Одна стінка там відкидається – і ось вам крихітний маріонетковий театр. І чи не найсильніші враження від театру із Білостока, із Польщі. Там театри взагалі на висоті, тут нічого не скажеш!
– Але й ми не ликом шиті, – каже пані Ірина. – Наш «Недотепа із Вертепа» зірвав багато гран-прі в Європі. Це відома робота режисера Олександра Куцика за твором Дмитра Кешелі. Сталося так, що саме в цій виставі все раптом зійшлося докупи – і талановитий художник, і цікаві актори, й тема, яка зачепила всіх, навіть без перекладу.
Коли дивишся різні телешоу, залишається тільки заздрити, що не маєш можливості з таким обладнанням працювати. А прожекторний парк у «Бавці» – 1972-го року випуску. Але ще справляється…
Зазвичай перед роботою над виставою художник по світлу радиться з режисером, художником-постановником – які моменти треба виділити, які мають бути в затінку. А взагалі головний режисер Наталія Орєшнікова довіряє пані Ірині, дивиться вже готову роботу. Хоча з режисерами інших театрів, які приїжджають на гастролі, часто доводиться й посперечатися. Але найчастіше їх вдається переконати.
А щодо світла, то тут є ще й різниця в тому, чи це вистава для малят, чи для старших. Роботи для малюків мають бути яскравими, добре освітленими. Бо вони люблять роздивлятися кожну дрібничку. Коли говорити про вистави для доросліших, то тут світло – це вже ціла драматургія. Рампою, щоправда, зараз уже не користуються. Це слово залишилося жити тільки в крилатих виразах.
Мар’яна НЕЙМЕТІ

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (46 posted):

JACMut on 20/04/2018 09:58:23
avatar
Вилочные погрузчики JAC

http://rbnit.win/members-2/sawwindoww55/activity/362028/
Thumbs Up Thumbs Down
0
DerekCaw on 20/04/2018 07:33:09
avatar
dating <a href= http://perflomav.info/ > online </a> here "http://alitrapo.info/" - dating site http://perflomav.info/
Thumbs Up Thumbs Down
0
LubovAlold on 20/04/2018 05:17:49
avatar
В Российской империи сделки с недвижимостью совершались при посредстве так называемого крепостного порядка. Акты на недвижимость (купчая крепость, закладная крепость и т. д.) должны были быть удостоверены нотариусами, которые заносили их в свои реестры, которые служили суррогатом поземельных книг<>].
<a href=http://isabelledtiy36925.canariblogs.com/>raznoe</a>|
Thumbs Up Thumbs Down
0
Bobcatwooxy on 16/04/2018 22:51:04
avatar
В 1977 году техника Bobcat впервые появляется на рынке СССР, предпочтение на тот момент отдавалось малогабаритным универсальным машинам. Так же в 1977 году в Монте-Карло прошла выставка дилеров, на которой Bobcat представила серию погрузчиков, а на отдельной модели М-530 были показаны улучшения в кабине оператора (комфорт был связан с сиденьем и подлокотниками).
Телескопический погрузчик Bobcat является универсальной машиной, которая может использоваться на всех этапах строительства. Повышенная маневренность и проходимость сочетаются в нем с многофункциональностью, позволяющей совместить на одном шасси мобильный кран, погрузчик фронтальный и вилочный — за счёт того, что производитель предоставляет для своей техники широкий выбор дополнительного навесного оборудования. Важнейшей особенностью машин данного типа является установка на погрузчик телескопической стрелы, позволяющей ему поднимать грузы на высоту, сопоставимую с высотой подъема стрелы самоходных строительных кранов . Однако меньшие размеры и большая маневренность позволяют использовать такую технику там, где применение кранов небезопасно, например, при строительстве путепроводов, туннелей, мостов.
http://jumperwhorlt98.blog.fc2.com/blog-entry-1.html
Thumbs Up Thumbs Down
0
AnnaCem on 16/04/2018 15:18:37
avatar
Лучшие новостные заголовки СМИ за 2017 год:
Жительница Саранска ранила своего мужа в день 40-летия Николая Баскова
Блоги о недвижимости
<a href=https://owhliviah.tumblr.com>Источник: Блог о недвижимости...</a>|
<a href=https://jasminesmode.tumblr.com>Источник: Блог о недвижимости...</a>|
Thumbs Up Thumbs Down
0
Goovafenb on 14/04/2018 16:57:41
avatar
http://viagraknrx.com/ - viagra online
whats better viagra or cialis
http://viagraknrx.com
viagra generic cost
<a href="http://viagraknrx.com/">buy viagra online</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
Bobcatwooxy on 14/04/2018 08:15:57
avatar
Таким образом, компания Bobcat существенно расширила свои производственные возможности, не ограничиваясь производством только сельскохозяйственной техники. С целью закрепления на Европейском рынке компания Bobcat в 1965 году подписывает лицензионного соглашение с английской компанией Luff & Smith для производства погрузчиков с бортовым приводом.
Телескопические погрузчики
http://www.drizzler.co.uk/blog/view/7747/%D1%88%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D0%B2%D1%8B%D0%B1%D0%BE%D1%80-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B7%D1%87%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2
Thumbs Up Thumbs Down
0
MiltantRob on 12/04/2018 18:15:36
avatar
Выбирайте личную спутницу для интим-свидания. Утонув в ласках сексуальных вы сможете совсем забыть про какие-либо ограничения и удовлетвориться сексом в полном объеме

<a href=http://kostroma.prostitutki.me/56_kasandra/>Отыскивай восточных путан с близостью от метро</a>
<a href=http://kurgan.prostitutki.me/52_masha/>Находи известных проституток с интересной внешностью</a>
<a href=http://kaliningrad.prostitutki.me/137_meri/>Фото известных индивидуалок с необычной внешностью</a>

Странички качественных путан с красивой внешностью
Организуй развязную групповуху с проститутками
Отыскивай развратных девиц для интим-развлечений

http://sevastopol.prostitutki.me
http://kaliningrad.prostitutki.me/137_meri/
http://nizhnevartovsk.prostitutki.me/68_yulyasha/

zHv8unb3$9G
Thumbs Up Thumbs Down
0
Mortintsfuh on 07/04/2018 09:14:45
avatar
Только сексуальные дамочки готовы к сексу. На любой вкус у нас представлено множество анкет эротичных, молодых и красивых девушек.

<a href=http://prostitutkikurskaya.men>Ищи неукротимых проституток с красивой внешностью</a>
<a href=http://deshevye-prostitutki-ufy.ru/alesya>Номера безотказных проституток с расширенным поиском</a>
<a href=http://prostitutkimetrooktyabrskoepole.ru/sofa>Странички свободных индивидуалок с жгучей внешностью</a>

Странички милых девицпо вызову с удобными фильтрами
Анкеты горячих индивидуалок с подробными фильтрами
Номера свободных индивидуалок с хорошей фильтрацией

pG99!udpq7T
Thumbs Up Thumbs Down
0
Haovsardtnic on 06/04/2018 04:16:50
avatar
Индивидуалки, которые любят все виды секса – классический, оральный и фистинг, доступны ежедневно на сайте

<a href=http://gruppovoyseks.ru/kto-uchastvuet-v-gruppovom-sekse>Фото необычных девицпо вызову с удобной фильтрацией</a>
<a href=http://individualkipermi.ru/allochka>Находи необычных индивидуалок с подробными фильтрами</a>
<a href=http://istoriiprostitutki24.ru/predpochteniya-devstvennika>Отыскивай ночных бабочек для интим-развлечений</a>

Подбирай страстных девиц с интересной внешностью
Ищи необычных девицпо вызову с необычной внешностью
Анкеты горячих проституток с удобными фильтрами

http://novye-istorii-prostitutki.ru/neopitniy-klient
http://dnevnikprrostitutki.ru/grubiy-klient-
http://striptizvufe.ru/striptiz-klub-inkognito

9nL5tg9w@vL
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 3 4 5 next total: 46 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: