Шкрябанки з ликами святих на «Світі писанок»

Home | ЦІКАВО | Люди та речі | Шкрябанки з ликами святих на «Світі писанок»
image

35 майстрів представили 500 писанок у обласному музеї народної архітектури та побуту в Ужгороді на виставці-конкурсі «Світ писанки», яку вже втретє організовують музейники спільно з доцентом Закарпатської академії мистецтв Романом Пилипом та працівниками Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури.  Діятиме експозиція до 20 травня.
Директор музею Василь Коцан зазначив, що цьогоріч участь у творчому змаганні взяли писанкарки з різних куточків Закарпаття, а також майстриня зі Львівщини. Є писанки з приватної колекції художника Віктора Миговича та безпосередньо скансену, автентичні писанки Перечинщини.
Роман Пилип доповнив: рік у рік майстри надають дедалі цікавіші твори. Особливо новаторські, скажімо, писанки-пряники, але не прості, а з традиційним орнаментом. До речі, аромат стояв на весь зал. Загалом представлені різні техніки на качачих та курячих яйцях: шкрябанки, мальованки, з бісеру, ниток, керамічні, з дерева з випаленим орнаментом, навіть воскові. Тому директор Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури Ганна Дрогальчук влучно зауважила, що це не просто світ писанки, а дивосвіт із часточкою енергетики душі майстрів.
Журі визначило переможців у трьох номінаціях. У «Традиційній писанці» перше місце в Наталії Ковач із Хуста, друге – в Ірини Ходанич (с. Вільшанки, Перечинщина) і третє у Наталія Збоян (с. Новоселиця, Перечинщина). У «Авторській писанці» – відповідно  Катерина Ліврінц (Ужгород); Наталія Янішевська  (Золочів, Львівська обл.) та Антоніна Дурда (с. Довге, Іршавщина). І нарешті номінація «Новаторська писанка»: перше місце – Андрея Прислупська (м. Ужгород); друге – Ольга Гал (Виноградів) та третє в Олесі Рибалко (Ужгород). Ще низку учасників відзначили заохочувальними призами. Крім того, оголосили й фаворитів започаткованого цьогоріч музейного «Родинного конкурсу писанок» – це сім’я Воротняків із Ужгорода.
Серед відзначених і єдиний представник сильної половинки та наймолодший учасник – 15-річний студент Ужгородського коледжу мистецтв ім. А. Ерделі ЗАМ із Рахова Володимир Козурак, який представив унікальні шкрябанки з ликами святих. Він розповів «Новинам», що якось побував у замку Сент-Міклош і побачив там філігранні роботи  художниці Тетяни Бартош із Моною Лізою, Богородицею. Подумав, чому б не спробувати. «У Рахові на виставці люди думали, що то виготовляє який старший чоловік»,  – каже. Спочатку він варить яйце в лушпинні цибулі, щоб стало темно-коричневим, далі шкрябає. Образи – не з голови, а з літератури. Перед роботою хреститься, щоб легко йшло.
Оксана ШТЕФАНЬО,
Ужгород

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: