Відомий бандурист Тарас Силенко: Пісня — ліки для душі народу

Home | ЦІКАВО | Люди та речі | Відомий бандурист Тарас Силенко: Пісня — ліки для душі народу
image

У репертуарі Тараса Силенка, бандуриста, заслуженого артиста України, композитора — сотні народних пісень (періоду Київської Русі, чумацьких, козацьких, повстанських, ліричних) і авторських.
Бандура Тараса Силенка звучить на столичному Майдані і фестивалях по всій України, на шкільних вечорах і під час патріотичних акцій, на Донбасі і в Карпатах.
Наша розмова з кобзарем сьогодні про значення пісні у вихованні і житті українців.

ГЕТЬМАН ІВАН МАЗЕПА ГРАВ НА ТОРБАНІ
— Тарасе, чому ви вибрали саме бандуру?
— Не я її вибирав, а вона мене, слава Богу, вибрала. Я дякую вищим силам, що відчуваю їхнє покровительство, як у тому підписі до образу козака Мамая: «Сидить козак у кобзу грає, що замислить, то все має». Завдяки бандурі я маю все те, що повноцінно наповнює мою душу. Я задоволений усім. У мене немає яхти і машини. Але у мене і немає таких запитів до Всесвіту.
— Пісня зве до бою, ятрить душу, розриває серце, заспокоює... Кажуть, що сьогодні, у період війни, нам потрібно більше переможних пісень. Чи завжди нам треба тільки оптимістичні пісні?
— Нам потрібні всі пісні. Останнім часом люди спішать якісь пісні заперечувати, зверхньо до них ставитися, примітивно аналізувати їх сьогоднішнім кабінетним баченням. Наш народ був мудрішим і в усьому знаходив потребу. У нас було все: від тягучих довгих розлогих дум до коротеньких приспівок до танців. Із дитинства наші пращури чули ці пісні, уявляли себе тим чи іншим героєм, задумувалися, чи хотіли бути схожим на того чи іншого персонажа. Але перекреслювати, ставити тавро на якихось піснях, на мій погляд, не можна. Всі пісні (і тягучі, і плаксиві, і тужливі, і жартівливі) потрібні! Але кожна пісня повинна мати свій час, і при тій чи іншій потребі звучати.
— У давні часи кобзарі, бандуристи були поетами, співцями, літописцями... Яка місія сучасних кобзарів?
— Як і колись, так і зараз, усі кобзарі зовсім різні. У кобзарському цеху кожен мав певні рамки, виконував свою роль. На якомусь етапі, коли кобзарство почало згасати, то почали дотримуватися тої традиції, щоб зберегти хоча б ті рештки, що вціліли. Сьогодні кобзарі є представниками різних ідей, як це було і в давнину. Хтось творить ще й власні пісні, як це чудово роблять і Тарас Компаніченко, й Едуард Драч, і Михайло Коваль. Є ті, хто імпровізує, має в репертуарі автентичні і сучасні пісні. А є такі, які тримаються суто традиції, певного переліку пісень і псалмів. Кожен на своєму місці творить. Це добре, що ми є різними, кожен виконує, знову ж таки, свою місію.
На сьогоднішній день місія кобзарства відрізняється від тієї, яка була 100-300 років тому. Завдання кобзаря — відповідати запитам сьогодення, і з огляду на те, яке є суспільство, прагнути донести до людей те, що вони хочуть почути і пізнати. Варто завжди мати у своїй творчій кобзарській торбині щось таке, що буде для людей новим, актуальним, світлим, позитивним. Кобзарі мають нести вістку про нове в українській культурі, кобзарському мистецтві.
 
Сьогодні і «Шпилястих кобзарів» ми називаємо кобзарями, хоча там кобзарського практично нічого не лишилося. І так само називаємо кобзарем Георгія Кириловича Ткаченка. У давні часи і гетьман Іван Мазепа грав на торбані, і Антін Головатий, і Семен Палій; були ті, хто жебракував; були кобзарі, об’єднані у кобзарські цехи, і ті, що співали у придворних капелах при царському дворі...
СТАРЦІВСТВО І СТАРОВИНА — СЛОВА ОДНОКОРЕНЕВІ
— Чому сьогодні кобзарство ХІХ—ХХ століть називають старцівством?
— Так називають виконавця з інструментом (iз кобзою, лірою, бандурою) чи без нього. Але старець — це необов’язково старий або той, хто ходить і жебрає. Водночас слово «старцівство» — спільнокореневе зi словом «старовина». Тобто це людина, яка несе стародавню минувшину. Це не була образа, коли називали «старцем». Часто це асоціювалося з мудрецем, людиною, яка йшла із села в село, мала із собою музичний інструмент і несла людям знання про давнину, розповідала про історичні події, несла вісті здалеку. У кобзарському цеху були і ті люди, які не тільки співали, а й оповідали давні казки і легенди (це фіксує, зокрема, і фольклорист Порфирій Мартинович).
Так само цінували тих людей, які розповідали сакральні речі. Можливо, саме те, що ми маємо у творчому доробку Юрія Миролюбова («Скази Захарихи»). Це могли бути і незрячі люди, які отримували якусь інформацію із ноосфери, які щось перейняли від старших людей. А пам’ять тоді була у людей колосальна. Я коли виступаю у школах, то кажу, що кобзар ким тільки не був у давні часи! Мовою сьогодення: й «інтернетом», і лікарем, і журналістом, і поштарем, і істориком, і педагогом, і літописцем.
— Українські пісні надзвичайно різноманітні. Чи варто якісь виділяти?
— Наші предки співали, коли поралися коло печі, працювали в полі... Співали, залежно від настрою, чумацькі, козацькі, обрядові пісні. Постійно звучала народна пісня, яка людині спала у даний момент на думку. Будь-що, що людина робить своїми руками, як і вода (жива чи мертва), може бути енергетично підсилене чи навпаки. Українці, працюючи, співали, вкладали у свою роботу душу. От чому в нас часто не просто робили ярма для волів, вулика, воза чи вікно, а майстерно оздоблювали різьбленням, візерунками, тобто вкладали душу.
А все, що зроблено з позитивними думками, мовчки, — є одухотвореним предметом, але набагато буде підсилене, якщо при цьому людина ще й співала. Важливо, щоб мелодія відповідала настрою людини, бо кожна людина — це окремий світ, і тільки вона відчуває, яку у цей час хоче співати пісню, адже у кожної пісні свої вібрації.
— Пане Тарасе, чому кажуть, що пісня — це душа народу?
— Саме тоді, коли виховується нація в аурі суто притаманних їй справжніх пісень, тоді у неї і на ті чи інші виклики, які перед нею стоять, буде одностайна позиція. Наприклад, після екологічної катастрофи у Японії люди брали тільки необхідне у магазинах, а не гребли усе підряд: тому що ще сусід має прийти і йому має щось лишитися, бо коли я все заберу, то для нього не буде. Так само нашому народу всі ці речі були притаманні споконвіків. Але зараз, через втручання тих чи інших ідеологій — політичних, релігійних тощо — наш народ розшарпаний. Тому треба лікувати душу народу. А якраз пісня і є ліками для цієї душі.
Потрібно, щоб діти формувалися не на пісні «Голубой вагон бежит-качается», а на піснях про те, як поводилися козаки у будь-якій ситуації, як наші предки гукали весну, як треба було одностайно стати у хоровод або в лаву, яку проявляти життєву позицію. І якщо ще діти знали правдиву передісторію створення тієї чи іншої пісні, то тоді формується покоління, виховане на пісні.
І тоді, коли ці діти були не знайомі і десь у дорослому віці зустрічаються, то вони впізнають одне одного за рідною мовою, рідною піснею. Пригадую, як було у мене, коли ми виїхали у Францію, де була молодь з різних земель. Вечорами всі співали. Поляки зібралися разом, хоч до цього вони не були знайомі, іспанці згуртувалися собі, ми, українці, собі — всі об’єдналися за земляцьким принципом між собою.
От ми зазвичай хизуємося, що українці найбільше створили пісень, ми найбільше їх знаємо. А коли до діла, просять мене заграти «таке, щоб усі знали», я починаю співати, наприклад, «Ніч яка місячна», ще якусь відому пісню. То часто люди перший-другий куплет підспівують, а потім все одно замовкають. Навіть загальновживані пісні — і ті повністю не знають. Я вже не кажу про ті невідомі пісні, якими хочеться достукатися до людей, яких я сотні понавивчав. Ми хочемо бути монолітною, потужною, здоровою нацією. А насправді ця нація пісень не знає. А пісня і є одним із чинників, який може бути нашими ліками, що зцілюють душу. Тільки тоді душа народу буде повноцінною, коли люди співатимуть.
КОЛИСКОВА ПРО ПЕРІОД... ЗРУЙНУВАННЯ БАТУРИНА
— Коли вам хочеться взяти у руки бандуру і співати самому?
— Хочеться співати завжди. Та буває, що сідаєш співати — і воно тобі ллється, і відчуття струн, і відповідно налаштований інструмент. А іноді немає того задоволення; значить, треба зайнятися чимось іншим. Це незрозуміло з чим пов’язане. Пісня часто приходить під настрій. Величезна сила цих пісень, коли втрачаєш дорогу тобі людину. Пригадую, коли раптово не стало нашого етнопсихолога, патріота Володимира Куєвди, у день його поховання протягом усього дня, як просила його дружина Ірина, я співав українських пісень: бурлацьких, козацьких, чумацьких, поминальних. Це було кілька десятків пісень. Відбулося очищення, катарсис, усвідомлення, що цієї людини вже з тобою немає. У цьому сенсі велика помічна роль пісні.
Так само на будь-випадок у житті, будь-який стан душі у нашого народу є сила-силенна пісень. Людина співала, коли було нещасливе кохання, втрати, невдачі. Людина, перебуваючи у стані депресії, починає співати пісню — і на душі вже світліє. Їдеш на коні — хочеться співати не тягучих пісень, а у такт того, як кінь вибиває копитами. Важливо, щоб людина мала внутрішнє відчуття любові до пісні, незалежно від того, хто вона за професією. У нас співали всі: і чумаки, і бондарі, і гончарі. Це було окремим концертним явищем.
Коли ще не було телебачення і радіо, вечорами влаштовували те, що ми називаємо сьогодні культурною програмою. На це сьогодні вчать режисерів, диригентів. А раніше кожен був сам собі режисер. Це була запашна мова, запашні пісні. Ми ще застали те покоління бабусь і дідусів, які були майстрами на всі руки, і водночас на кожному кроці було влучне слово, приказка, прислів’я. Це все було невід’ємною частиною життя нашого народу. Так само і піснею жив народ. І сьогодні, чим більше людина до народної культури долучена, тим краще. А особливо, коли вона цього не помічає, а просто живе у цьому світі, це найліпше для розвитку людини, для виховання дітей.
— Великим оберегом є колискова пісня; вона наділена магічною силою. У вашому репертуарі теж є колискова.
— Так, на слова Володимира Косовського. У Тараса Компаніченка є авторська колискова про період зруйнування Батурина. Подібна була і в Євгена Адамцевича. Здавалося б, дитині треба співати щось про котика, позитивне... Але коли ми подивимося народні забавлянки і колискові, то ми побачимо дуже багато подібних «болючих» проявів: «Ой ти, котку, не йди на колодку, бо заб’єш головку. Головка буде боліти, нічим завертіти», про кицю, що впала у криницю. У піснях нашого народу було все. І в тому числі було і це. Тому що по життю, як по тернистій ниві, не пройдеш, не вколовшись.
І це теж шлях якоїсь життєвої науки для людини. І дитина знала, що є якісь білі-пухнасті прояви у житті і є якісь такі, що треба бути обачним, співчувати киці; що коли не слухатися, то можна попасти у якусь халепу. А для дитини, в першу чергу, важливо чути не так зміст тої колискової, як голос матері, її вібрації. І вже мама, співаючи дитині навіть таку колискову, де йдеться про те, що буде боліти, що «колисочка порветься», вкладає свої певні почуття.
— Чи впливає на душу, на здоров’я нації засилля чужої мови, чужої культури, чужої пісні?
— Звичайно, впливає... Але кожна людина багатопроявна, сьогодні може мати один настрій, завтра — інший. І якщо взяти наш багатомільйонний український нарід, то теж люди різні. У когось ця хвороба явно виражена, а когось засилля чужої культури не зачепило. Він може побудувати навколо себе свій побут і створить навколо себе такий світ, що житиме в аурі, відповідній до української землі, українських вібрацій. Є приклади сімей, які мають по восьмеро дітей, і всі вони люблять і носять вишитий одяг, співають народних пісень, справляють обряди, живуть на землі, порядні по життю, у них світяться очі, і начхати їм на думки того, хто скаже, що це старомодно.
 
Зараз такі часи, коли кожен має право жити так, як хоче. А були такі часи, коли свято берегли свій звичай. Наприклад, Анахарсіс (за всієї поваги до його мудрості) зазнав смертної кари, тому що він подався на грецькі звичаї, одяг, вдачу, і скіфи, при тому, що він входив у число семи найвідоміших мудреців, прирекли його на смерть. Зараз часи інакші, і кожна людина індивідуальна, вона має можливість чогось прагнути і досягти.
Лариса ГРОМАДСЬКА

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (26 posted):

BobcatIdode on 04/10/2018 23:33:31
avatar
Компания «ИнтерСибКар» - официальный дилер DISD
Используют такие погрузчики в строительстве, в дорожном строительстве, в других отраслях народного хозяйства.
Основные плюсы погрузчиков DISD
Помимо очевидных достоинств по качеству и стоимости вся специальная строительная техника данного бренда отличается максимальной производительностью. Спецтехника южнокорейского бренда достаточно эффективная. Надежность техники обеспечена улучшением технических характеристик и совершенствованием уже существующих погрузчиков. Конструкция погрузчика рассчитана на долгосрочную работу. Спецтехника проста в эксплуатации, к тому же эксплуатационные затраты вполне приемлемы.


Фронтальные погрузчики DISD в наличии.
Thumbs Up Thumbs Down
0
BobcatIdode on 27/08/2018 08:55:26
avatar
Основные плюсы погрузчиков DISD
Помимо очевидных достоинств по качеству равным образом стоимости день-деньской специальная строительная техника данного бренда отличается максимальной производительностью. Спецтехника южнокорейского бренда достаточно эффективная. Надежность техники обеспечена улучшением технических характеристик в свой черед совершенствованием ранее существующих погрузчиков. Конструкция погрузчика рассчитана всегда долгосрочную работу. Спецтехника проста в эксплуатации, к тому же эксплуатационные затраты во всех отношениях приемлемы.
Две модели DISD - это DISD SD200 в свой черед DISD SD300
Thumbs Up Thumbs Down
0
Marinetinmic on 13/07/2018 05:04:36
avatar
Только прожженые валютницы ищут мужчину для любви. На любой вкус у нас представлено множество анкет сексуальных, молодых и красивых девушек.

http://prostitutki-metro-devyatkino.ru/marinka-1
http://russkie-prostitutki-kazani.ru/elena-10
http://russkieprostitutkikrasnodara.ru

Отыскивай безотказных индивидуалок с подробными фильтрами
Смотри полных девицпо вызову с удобной фильтрацией
Закажи местных индивидуалок с интересной внешностью

<a href=http://yunyeprostitutkikazani.ru>Находи красивых индивидуалок с расширенным поиском</a>
<a href=http://vipprostitutkivsamare.ru>Фото местных индивидуалок с интересной внешностью</a>
<a href=http://prostitutki-metro-kievskaya.ru>Анкеты безотказных проституток с необычной внешностью</a>

63n5jxn#YcO
Thumbs Up Thumbs Down
0
Nutrebag on 12/07/2018 01:41:41
avatar
Горячие путаны помогут кончить всем тем, кто устал от семейного быта и интимного однообразия. Мечтаете найти индивидуалку или пока думаете отдохнуть душой и телом или тусовка уже в разгаре?.

<a href=http://prostitutkikieva.men/usluga-okonchanie-v-rot>Присмотри рекламы возбужденных шлюх по своим желаниям</a>
<a href=http://prostitutki-luganska.win/okonchanie-na-lico>Выбирай анкеты всестрастных ночных бабочек по своему настроению</a>
<a href=http://prostitutkiodessy.men/usluga-glubokiy-minet>Посмотри афиши жарких ночных бабочек по своему настроению</a>

Хороший секс досуг от доступных индивидуалок с отменной внешностью
Присмотри объявления жарких жриц любви по своему настроению
Действительные секс анонсы от лучших проституток с чудесной внешностью

http://prostitutkimariupolya.men/usluga-professionalniy
http://prostitutkidonetska.party/veronika-8
http://prostitutki-zaporozhye.win/sofiya-2

6i#q7pNw3lZ
Thumbs Up Thumbs Down
0
HorontioDes on 05/07/2018 15:35:16
avatar
Here trouble free prostitutes ready to spread her Horny legs, exposing your delicate holes You use. All prostitutes are seductive and will give you wonderful pleasure

<a href=http://girlservicemunich.men/jessy-2>Sex portal of prostitutes who are ready to give pleasure at the right time</a>
<a href=http://eliteescortibiza.men/patricia>The Board of questionnaires of prostitutes who are ready to give happiness at the right time</a>
<a href=http://sexinlisbon.date/safira-saad>Real sex ads from available girls with gorgeous appearance</a>

High-quality sex leisure from inexpensive whores with wonderful appearance
Sex portal of whores who are ready to give happiness at any time of the day
Real sex profiles from inexpensive whores with fabulous appearance

http://younggirlescortsingapore.men
http://adultbucharest.men/inna
http://eliteescortsbrussels.men/antonia

6k3@jcZw8cA
Thumbs Up Thumbs Down
0
Austpohinagoca on 05/07/2018 07:51:47
avatar
Дайте возможность самому себе избавиться от зажатости, прочувствуйте чудное блаженство и интесивную развратность. Подарите себе незабываемую ночь с индивидуалкой

http://astrahan.prostitutki24.me
http://prostitutkimoskvy24.org/16928_jessy-1/
http://orenburg.prostitutki.me/82_yulya/

Закажи необычных индивидуалок с подробными фильтрами
Подбирай желанных путан с подробными фильтрами
Отыскивай восточных путан с близостью от метро

<a href=http://yaroslavl.prostitutki.me/63_djuliya/>Отыскивай необычных путан с близостью от метро</a>
<a href=http://arhangelsk.prostitutki.me/55_zhenya/>Высочайший уровень накала страсти от проституток</a>
<a href=http://naberezhnye-chelny.prostitutki.me/78_karina-2/>Номера милых индивидуалок с удобной фильтрацией</a>

zlG4^i4qd2F
Thumbs Up Thumbs Down
0
RichgmarrdMak on 02/07/2018 04:22:14
avatar
Дайте возможность самому себе избавиться от стресса, ощутите настоящую расслабленность и нирвану. Порадуйте себя волшебным эротическим массажем с массажисткой

http://joshkar-ola.erotic-massage.rest/veronika-27
http://anapa.rusmassage.net/liya-5
http://krasnoyarsk.erotic-massage.rest/marina-76

Смотри качественных массажисток с удобной фильтрацией
Закажи восточных массажисток с детальными фильтрами
Фото восточных массажисток с удобной фильтрацией

<a href=http://barnaul.erotic-massage.rest>Уникальный уровень удовольствия от массажисток</a>
<a href=http://arhangelsk.rusmassage.net/lika-16>Закажи стройных массажисток с детальными фильтрами</a>
<a href=http://dzerzhinsk.rusmassage.net/natalya-52>Смотри известных массажисток с близостью от метро</a>

6j^7Gvqhb4I
Thumbs Up Thumbs Down
0
AaronScets on 29/06/2018 02:25:45
avatar
wh0cd254762 <a href=http://ventolin18.us.com/>Ventolin</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
Micdrhraelpax on 28/06/2018 23:34:34
avatar
Зарабатывай кэш после демо игры и снимай на карту. Реальный сайт онлайн автоматов

http://novyeigrovyeavtomaty.bid/nx_ng_missmidas
http://igrovyeavtomatyonline.party/fruit-sensation
http://igrovyeavtomatyonline.review/

Модные игры в аппаратах без депозита и регистрации
Большие выигриши в слотах онлайн
Яркие эмоции в игровых автоматах

<a href=http://igrovyeavtomatynadengi.win/wild-water>Играйте в игровые аппараты бесплатно без регистрации и смс</a>
<a href=http://igrovyeavtomatyonline.date/lucky-drink>Зарабатывайте в игровые слоты бесплатно и выводите рубли</a>
<a href=http://novyeigrovyeavtomaty.win/nt_dazzle_me>Зарабатывайте в игровые автоматы бесплатно и разгадайте стратегию победы</a>

35C@7wnwasY
Thumbs Up Thumbs Down
0
Matretewbag on 28/06/2018 07:18:22
avatar
Жгучие путаны подарят расслабление всем тем, кто устал от семейного быта и интимного однообразия. Горячие шлюхи, постоянные проститутки и элитные индивидуалки удивят тебя различными секс услугами.

<a href=https://prostitutkizaporozhye.men>Выбирай анкеты горячих ночных бабочек по своим требониям</a>
<a href=http://prostitutki-krivogo-roga.win/analniy-seks>Отбирай рекламы жарких жриц любви по своему настроению</a>
<a href=http://prostitutkinikolaeva.men/yusya>Выбирай анонсы страстных девушек по вызову по своим требониям</a>

Пригляди предложения страстных девушек по вызову по своему настроению
Отбирай рекламы возбужденных шлюх по своему настроению
Качественный интим досуг от лучших проституток с отменной внешностью

http://prostitutkikharkova.party/riana-1
http://prostitutkikharkova.party/usluga-minet-v-avto
http://prostitutkimariupolya.party/usluga-rasslablyayushiy-massaj

6i#q7pNw3lZ
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 3 next total: 26 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: