АСТЕРОЇД І МЕТЕОР В РОСІЇ: ЧИ МОЖЛИВО ЗНАТИ ПРО ВСІ НЕБЕСНІ ТІЛА?

Home | ЦІКАВО | Очевидне – неймовірне | АСТЕРОЇД І МЕТЕОР В РОСІЇ: ЧИ МОЖЛИВО ЗНАТИ ПРО ВСІ НЕБЕСНІ ТІЛА?
image

Вибух метеора над Уралом ще раз нагадав нам, що Земля оточена в космосі мільйонами небесних тіл, які можуть захопити нас зненацька.
На відміну від Челябінського метеора, поява астероїда 2012 DA14 була передбачена за кілька місяців, і його наближення до Землі на рекордно близьку відстань у п'ятницю хоча і привернуло загальну увагу, але не викликало особливих побоювань.
Однак варто звернути увагу на назву цього астероїда. Навколоземні об'єкти такого роду зазвичай називаються за роком їхнього відкриття; ми дізналися про цей астероїд розміром з олімпійський басейн лише минулого року.
А за місяць до цього відкриття інший астероїд - 2012 BX34 - пройшов в 65 тис. км від Землі. Його виявили всього за два дні до зближення з нашою планетою.
Кілька років тому інше небесне тіло масою 80 тонн під позначенням 2008 TC3 досягло атмосфери Землі і переважно згоріло й розкидало уламки над Суданом. З часу його виявлення пройшло лише 20 годин.
КАТАЛОГІЗАЦІЯ АСТЕРОЇДІВ
Цей перелік можна продовжувати. Справа в тому, що за словами астрономів, ми нічого не знаємо про приблизно 5-10% навколоземних астероїдів, розміром понад 1 км - а це в 20 разів більше, ніж астероїд 2012 DA14. Падіння такого тіла може покласти кінець людській цивілізації.
Кількість дрібніших досі не відомих астероїдів, що оточують Землю, набагато більша.
"Люди схильні вважати, що в наші дні нам все відомо про космічну небезпеку, і ми знаємо, як з нею впоратися, - говорить астроном з Кентського університету Стівен Лаурі. - Насправді це далеко не так".
На щастя, невеликі астероїди, залежно від їхнього складу, мають дуже невеликі шанси досягти земної поверхні і завдати великої шкоди. Метеорит, який впав у п'ятницю на Уралі, ймовірно, належав саме до такої категорії.
Але в 1908 році, коли над Західним Сибіром вибухнув Тунгуський метеорит, астрономи вперше зіткнулися з повною несподіванкою появи в небі над Землею таких тіл.
Навіть якби в той час астрономи володіли нинішніми засобами виявлення таких небесних тіл, вони цілком могли б пропустити наближення цього 100-метрового гостя, вибух якого спустошив район сибірської тайги площею з сучасний Лондон.
"Нам слід побоюватися саме таких об'єктів, розмірами близько 100 метрів і більше, - вважає доктор Лаурі. - Ми повинні скласти якомога повніший їхній каталог, але до цього ще далеко".
З цією метою створена спеціалізована система ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), призначена для виявлення астероїдів принаймні за кілька днів до їх падіння.
НА ЗУСТРІЧНОМУ КУРСІ
У Сонячній системі є мільйони астероїдів, більша їх частина розташована в астероїдному поясі між Марсом і Юпітером
Навколоземним об'єктом астероїд стає, коли під впливом тяжіння планет його орбіта перетинає земну
Більшість метеоритів згорає в атмосфері, але астероїди занадто великі для цього
Падіння астероїда розміром більше 1 км відбувається не частіше разу на мільйон років і загрожує катастрофічними наслідками
Ця система, що складається з декількох десятків телескопів, сканує нічне небо над усією планетою і фіксує усі об'єкти, які рухаються в ньому .
В ОЧІКУВАННІ КАТАСТРОФИ
Алан Фітцсіммонс, астроном з університету Куїнз в Белфасті, зазначає, що тепер ми знаємо набагато більше про астероїди, ніж раніше.
"Кожен рік ми додаємо до переліку по 800 нових об'єктів, а всього нам вже відомо близько дев'ять тисяч таких навколоземних астероїдів", - говорить вчений.
І, незважаючи на це, ймовірність несподіваної появи порівняно невеликого астероїда, падіння якого призведе до катастрофічних наслідків, залишається досить високою.
Будь-які відомості про такі небесні тіла допомагають прогнозувати їхню появу. І тут неоціненним є внесок астрономів-аматорів, які часто відслідковують траєкторії таких дрібних небесних тіл.
Професор Фітцсіммонс згадує ситуацію з астероїдом 2008 TC3, який впав всього за декілька годин після виявлення.
"Хоча ми нічого не могли зробити, щоб запобігти падінню - та це було й не потрібно через малі розміри цього гостя з космосу - але вже через пару годин ми могли точно вказати місце і час його падіння", - розповідає він.
"Подібний досвід виявиться дуже цінним при появі більших тіл, падіння яких може викликати руйнування", - каже професор.
Стівен Лаурі вважає такий катастрофічний удар небесного тіла по нашій планеті неминучим.
"У якийсь момент така подія станеться напевно - астероїди падали на Землю протягом всієї історії нашої планети, і ми можемо досить впевнено стверджувати, що принаймні одне масове вимирання видів було викликано таким ударом 65 мільйонів років тому", - каже вчений.
Астероїди часто порівнюють із зарядженим космічним пістолетом, який завжди знаходиться біля скроні людства.
"Нам пощастило тільки в тому, що зараз ми з тим чи іншим ступенем точності навчилися знаходити такі тіла і передбачати їхню поведінку", - підсумовує Лаурі.
"Але панікувати все ж не варто", - додає він.
Джейсон ПАЛМЕР,
кореспондент BBC з питань науки і технологій

Rate this article
4.00


Subscribe to comments feed Comments (388 posted):

facebook marketing on 23/04/2017 04:49:51
avatar
Positive webpage, where did u think of the data on this posting?I have perused a couple of the articles on your site now, and I truly like your style. You're the best and please keep up the viable work.
Thumbs Up Thumbs Down
0
magician hampshire on 18/04/2017 07:01:20
avatar
Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.
Thumbs Up Thumbs Down
0
water tank cleaning on 17/04/2017 05:19:46
avatar
I simply discovered this site and have high trusts in it to proceed. Keep up the considerable work, its elusive great ones. I have added to my top picks. Much thanks to You.
Thumbs Up Thumbs Down
0
avatar
You have a real ability for writing unique content. I like how you think and the way you represent your views in this article. I agree with your way of thinking.
Thumbs Up Thumbs Down
0
asfasfsf on 30/03/2017 05:06:40
avatar
Among the best means lure some sort of e-book and revel in this almost at any place is throughout the fascinating method involving mp 3 mp3 audiobooks. The actual sound e-book shops that always comes up as soon as. <a href="https://lamoosh1.quora.com/What-To-Search-For-In-Construction-Staffing-Agencies">setting out engineers</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
incometaxindiaefiling.gov.in on 26/03/2017 07:24:53
avatar
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family.
Thumbs Up Thumbs Down
0
asf on 25/03/2017 05:31:49
avatar
Thanks for a wonderful share. Your article has importations your hard work and experience you have got in This field. Brilliant reading .I love it.
<a href="https://lamoosh1.quora.com/All-About-Civil-Design">Conservatories Yorkshire</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
top real estate agents on 21/03/2017 07:01:21
avatar
I can't read articles online all the time, however I'm happy I did today. This is extremely elegantly composed and your focuses are very much communicated. Kindly, absolutely never quit composing.
Thumbs Up Thumbs Down
0
best pocket knife brands on 13/03/2017 06:32:47
avatar
I simply discovered this site and have high trusts in it to proceed. Keep up the considerable work, its elusive great ones. I have added to my top picks. Much thanks to You.
Thumbs Up Thumbs Down
0
free credit report gov on 12/03/2017 05:58:41
avatar
Your blog fantastic, superior quality succeed… Most probably various should realize others despite that they do not take time to advise you.
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next total: 388 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: