АСТЕРОЇД І МЕТЕОР В РОСІЇ: ЧИ МОЖЛИВО ЗНАТИ ПРО ВСІ НЕБЕСНІ ТІЛА?

Home | ЦІКАВО | Очевидне – неймовірне | АСТЕРОЇД І МЕТЕОР В РОСІЇ: ЧИ МОЖЛИВО ЗНАТИ ПРО ВСІ НЕБЕСНІ ТІЛА?
image

Вибух метеора над Уралом ще раз нагадав нам, що Земля оточена в космосі мільйонами небесних тіл, які можуть захопити нас зненацька.
На відміну від Челябінського метеора, поява астероїда 2012 DA14 була передбачена за кілька місяців, і його наближення до Землі на рекордно близьку відстань у п'ятницю хоча і привернуло загальну увагу, але не викликало особливих побоювань.
Однак варто звернути увагу на назву цього астероїда. Навколоземні об'єкти такого роду зазвичай називаються за роком їхнього відкриття; ми дізналися про цей астероїд розміром з олімпійський басейн лише минулого року.
А за місяць до цього відкриття інший астероїд - 2012 BX34 - пройшов в 65 тис. км від Землі. Його виявили всього за два дні до зближення з нашою планетою.
Кілька років тому інше небесне тіло масою 80 тонн під позначенням 2008 TC3 досягло атмосфери Землі і переважно згоріло й розкидало уламки над Суданом. З часу його виявлення пройшло лише 20 годин.
КАТАЛОГІЗАЦІЯ АСТЕРОЇДІВ
Цей перелік можна продовжувати. Справа в тому, що за словами астрономів, ми нічого не знаємо про приблизно 5-10% навколоземних астероїдів, розміром понад 1 км - а це в 20 разів більше, ніж астероїд 2012 DA14. Падіння такого тіла може покласти кінець людській цивілізації.
Кількість дрібніших досі не відомих астероїдів, що оточують Землю, набагато більша.
"Люди схильні вважати, що в наші дні нам все відомо про космічну небезпеку, і ми знаємо, як з нею впоратися, - говорить астроном з Кентського університету Стівен Лаурі. - Насправді це далеко не так".
На щастя, невеликі астероїди, залежно від їхнього складу, мають дуже невеликі шанси досягти земної поверхні і завдати великої шкоди. Метеорит, який впав у п'ятницю на Уралі, ймовірно, належав саме до такої категорії.
Але в 1908 році, коли над Західним Сибіром вибухнув Тунгуський метеорит, астрономи вперше зіткнулися з повною несподіванкою появи в небі над Землею таких тіл.
Навіть якби в той час астрономи володіли нинішніми засобами виявлення таких небесних тіл, вони цілком могли б пропустити наближення цього 100-метрового гостя, вибух якого спустошив район сибірської тайги площею з сучасний Лондон.
"Нам слід побоюватися саме таких об'єктів, розмірами близько 100 метрів і більше, - вважає доктор Лаурі. - Ми повинні скласти якомога повніший їхній каталог, але до цього ще далеко".
З цією метою створена спеціалізована система ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), призначена для виявлення астероїдів принаймні за кілька днів до їх падіння.
НА ЗУСТРІЧНОМУ КУРСІ
У Сонячній системі є мільйони астероїдів, більша їх частина розташована в астероїдному поясі між Марсом і Юпітером
Навколоземним об'єктом астероїд стає, коли під впливом тяжіння планет його орбіта перетинає земну
Більшість метеоритів згорає в атмосфері, але астероїди занадто великі для цього
Падіння астероїда розміром більше 1 км відбувається не частіше разу на мільйон років і загрожує катастрофічними наслідками
Ця система, що складається з декількох десятків телескопів, сканує нічне небо над усією планетою і фіксує усі об'єкти, які рухаються в ньому .
В ОЧІКУВАННІ КАТАСТРОФИ
Алан Фітцсіммонс, астроном з університету Куїнз в Белфасті, зазначає, що тепер ми знаємо набагато більше про астероїди, ніж раніше.
"Кожен рік ми додаємо до переліку по 800 нових об'єктів, а всього нам вже відомо близько дев'ять тисяч таких навколоземних астероїдів", - говорить вчений.
І, незважаючи на це, ймовірність несподіваної появи порівняно невеликого астероїда, падіння якого призведе до катастрофічних наслідків, залишається досить високою.
Будь-які відомості про такі небесні тіла допомагають прогнозувати їхню появу. І тут неоціненним є внесок астрономів-аматорів, які часто відслідковують траєкторії таких дрібних небесних тіл.
Професор Фітцсіммонс згадує ситуацію з астероїдом 2008 TC3, який впав всього за декілька годин після виявлення.
"Хоча ми нічого не могли зробити, щоб запобігти падінню - та це було й не потрібно через малі розміри цього гостя з космосу - але вже через пару годин ми могли точно вказати місце і час його падіння", - розповідає він.
"Подібний досвід виявиться дуже цінним при появі більших тіл, падіння яких може викликати руйнування", - каже професор.
Стівен Лаурі вважає такий катастрофічний удар небесного тіла по нашій планеті неминучим.
"У якийсь момент така подія станеться напевно - астероїди падали на Землю протягом всієї історії нашої планети, і ми можемо досить впевнено стверджувати, що принаймні одне масове вимирання видів було викликано таким ударом 65 мільйонів років тому", - каже вчений.
Астероїди часто порівнюють із зарядженим космічним пістолетом, який завжди знаходиться біля скроні людства.
"Нам пощастило тільки в тому, що зараз ми з тим чи іншим ступенем точності навчилися знаходити такі тіла і передбачати їхню поведінку", - підсумовує Лаурі.
"Але панікувати все ж не варто", - додає він.
Джейсон ПАЛМЕР,
кореспондент BBC з питань науки і технологій

Rate this article
4.00


Subscribe to comments feed Comments (408 posted):

Runescape Guide on 29/01/2018 04:51:47
avatar
Enthralled by the writer’s ability to write in this magnificent way.
Thumbs Up Thumbs Down
0
izmir escort on 22/01/2018 12:20:08
avatar
Why go elsewhere when you have such a wonderful blog directly before you.
Thumbs Up Thumbs Down
0
brian holm lawyer san diego on 26/12/2017 06:29:43
avatar
The basic speculation given is estimable. Can’t be any better.
Thumbs Up Thumbs Down
0
avatar
Once you start reading this, you can’t stop without completing it. That’s how much you get absorbed into it.
Thumbs Up Thumbs Down
0
mazda cover on 10/09/2017 08:50:07
avatar
The writer, through this blog, has earned respect from many for all the right reasons.
Thumbs Up Thumbs Down
0
mazda cover on 21/08/2017 06:51:20
avatar
A huge shout out to the writer who poured his soul into this blog.
Thumbs Up Thumbs Down
0
kingsford waterbay condo on 27/07/2017 07:35:29
avatar
This is my first time visit to your blog and I am very interested in the articles that you serve. Provide enough knowledge for me. Thank you for sharing useful and don't forget, keep sharing useful info:
Thumbs Up Thumbs Down
0
free walking tour stockholm on 18/07/2017 04:08:23
avatar
Enthralled by the author's capacity to write in this heavenly way.
Thumbs Up Thumbs Down
0
pink wigs on 25/06/2017 07:17:24
avatar
Wonderful article! I need individuals to know exactly how great this data is in your article. It"s fascinating, convincing substance. Your perspectives are much like my own concerning this subject.
Thumbs Up Thumbs Down
0
avatar
دانلود قسمت 11 یازدهم سریال عاشقانه رایگان, دانلود رایگان سریال عاشقانه, دانلود سریال جدید عاشقانه ایرانی دانلود سریال عاشقانه با لینک مستقیم, دانلود فیلم های جدید و برتر, دانلود رایگان فیلم و سریال با لینک مستقیم
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next total: 408 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: