Христос Воскрес! Воскресне Україна!

Home | ДУХОВНІСТЬ | Благовість | Христос Воскрес! Воскресне Україна!

Найбільш значуще християнське свято — Воскресіння Христове (Пасха) — цього року випадає на 16 квітня. Святий Григорій Богослов писав: «Пасха в нас — це празників празник і торжество торжеств, яке настільки перевищує всі інші торжества, не тільки людські, але і Христові, що в його честь відбуваються, наскільки сонце перевищує зірки». Цього дня Господь нагадав про те, що має безмежну владу над життям і смертю. А отже — неминучі воскресіння й вознесіння вірян, коли Ісус Христос удруге прийде на землю. Недарма на Русі узвичаїлася назва Великдень — Великий День.
Утім, Воскресінню передували хресні муки Христа. Найтяжчим для Спасителя було відчуття гріхів усіх попередніх поколінь, які Він добровільно взяв на Себе, щоб спокутувати їх за людей. Разом з гріхами Синові Божому довелося прийняти й невідворотне покарання — відчуження від Господа й прокляття. Тож Великдень символізує й те, що перепони між Богом і людиною можна подолати завдяки справжньому спокутуванню гріхів.
Сам Христос сказав: «Бог же не є Бог мертвих, а живих. Бо в Нього всі живі». І якраз із Пасхою пов’язані численні чудеса, котрі про це свідчать. Одне з них відбулося в Києві 1463 р. Ієромонах Києво-Печерської лаври Діонісій увійшов у Ближні печери й вигукнув: «Отці та братія, Христос Воскрес!» А померлі угодники, котрі нетлінно спочивали в підземеллі, вголос відповіли: «Воістину Воскрес!» Того дня Діонісій усамітнився в затворі й безупинно творив там молитви, а по смерті був долучений до лику святих. Прочани, котрі ходили в Київ на богомілля, поширили оповідь про це чудо далеко за межі міста. Можливо, саме завдяки цьому на Лівобережжі вірять, що коли піти на кладовище й похристосуватися з покійними родичами в той час, як священик на всенощній уперше виголошує «Христос воскрес!», то з могил можна почути: «Воістину воскрес!».
Пасха — день духовного єднання. В усі часи християни різного достатку та походження святкували його разом. А ось день, коли слід відзначати Воскресіння Христове, довго викликав суперечки, до яких долучалися видатні богослови. Зрештою Нікейський собор 325 р. постановив, що всі християни мають ушановувати цей празник у неділю, після першої місячної повні за весняним рівноденням 21 березня. Оскільки православні й нині користуються Юліанським, а не Григоріанським календарем, дату, коли настає Великдень, для них визначають за так званим старим стилем. Розрахунки робляться заздалегідь, вони вже є до 2100 р. А ось далі потрібно буде виходити з того, що різниця між календарями збільшиться з 13 до 14 діб.
У Великдень неодмінними є відвідання церкви, освячення страв, поміж яких основні — крашанки та паски. Але найголовніше — душею сприйняти велич Найсвітлішого Дня, щоби стати бодай трохи чистішим у діяннях і думках. Адже у величному співі Пасхального канону сказано: «Воскресіння день! Просвітімося, люди! Пасха! Господня Пасха! Від смерті бо до життя і від землі на небо Христос Бог перевів нас, котрі співають піснь переможную...»
Відвідувати цвинтар у сам Великдень не заведено. Поминання померлих (проводи, «гробки») відбувається в різні дні, найчастіше у світлий четвер та в день апостола Фоми. Але є і офіційний поминальний день — дев’ятий після Пасхи — «батьківський» вівторок. Зветься він Радониця, і саме тоді слід навідати кладовище, вклонитись дорогим могилам і пом’янути в молитвах душі всіх близьких людей, котрих уже немає поміж нас.
***
Насамкінець хочу привітати читачів «Українського Слова» з прийдешнім святом!
Христос Воскрес! Від усього серця вітаю вас з Великоднем – найрадіснішим святом християнського світу. Бажаю вам добра, миру в домі, злагоди в країні, успіхів та добробуту в родинах.
Великдень – це свято вічного оновлення та сподівань. Воскресіння Христове несе нам радість, весну і щастя. А ще впевненість в тому, що в світі є сили добра, віри і справедливості, які ніколи і нікому не здолати.
У неділю ви зберетесь за родиним столом, побажаєте один одному здоров’я, любові, і в світі стане краще та світліше. Наша любов до Господа та його безмірна любов до нас творять чудеса.
Четвертий рік поспіль ми відзначаємо свято Великодня в тривожні часи. Чорні круки напали на нашу землю. Але я знаю і вірю, що ми впораємося з цим лихом, бо ми найсильніші, ми не раз це доводили.
Можливо ви бачили як якось взимку Папа Римський Франциск Перший, коли молився за Україну, випустив в небо двох голубів заради миру і спокою в нашій державі. На них напали хижі птахи, але наші голуби вирвалися на волю і злетіли до неба. Так і буде – Україна неодмінно переможе і створить для нас таке суспільство, якого всі ми варті. Я вірю в це. Я знаю, що саме так і буде. Христос Воскрес! Воскресне Україна!
Іван ДМИТРІВ,
головний редактор газети «Українське Слово»

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: