Віра Манько: «Писанка – це історична пам’ять»

Home | ДУХОВНІСТЬ | Благовість | Віра Манько: «Писанка – це історична пам’ять»

Віра Василівна Манько має у своїй колекції близько 2 тисячі зразків українських писанок.
Перше знайомство з писанковим світом відбулося у 1985 році. Саме тоді співробітниця подарувала Вірі Василівні писанку. То була проста, зафарбована в один колір писанка. Батьки тієї жінки були родом із Холмщини, писанки писали її мама і бабця.
Віра Манько і раніше цікавилася мистецтвом. То ж зерно потрапило не на порожній ґрунт. Колись вона грала у самодіяльному театрі «Мета», що діяв у Львові. Там було багато музикантів, художників і просто творчих людей. Особливо цікавилася Віра Василівна народним мистецтвом. Вона сама вчилася і ткати, і вишивати.
Віра Манько виготовляє писанки за традиційними українськими зразками, адже писанка – це не просто витвір мистецтва, а наша історична пам’ять. Писанкарка шукає старі зразки, які часто вже залишилися в одному екземплярі, видає альбоми з писанками. Зараз має понад 800 зразків, які не входили у попередні видання. Віра Манько планує за кілька років видати новий альбом, котрий міститиме близько 3000 зразків старовинних писанок. Майстриня наголошує, що надзвичайно важливо зберегти кожний зразок. Адже це – наша культура, традиції, яким понад 2 тисячі років. Писанку дуже легко втратити, вона може розбитися, писанкарка може не повторити той самий узор. А вже коли писанка буде зафіксована на папері, то вона збережеться. Символічні взори, які дійшли до наших часів, є дуже давні, зазначає писанкарка. Найповніше вони збереглися в Україні, на відміну від наших сусідів.
Сучасних зразків писанок є небагато. На думку Віри Манько, хороші зразки сучасної писанки може створити не кожна писанкарка, а тільки та, що має добру основу народної школи писанкарства. «Народні писанки відрізняються композицією, колористикою, вони пройшли шліфування віками. Мистецтво писання писанок настільки консервативне, що не можна було вносити будь-які свої зміни. Бабця писала, донька писала, внучка пише. Не можна було нічого змінити, як не можна міняти слів молитви. Та все ж вносилися якісь елементи, які покращували композицію. От подивіться на старі вишивки, ви побачите, як вони відрізняються від сучасних», — каже Віра Манько.
«Техніку писанки освоювала самостійно, — розповідає Віра Василівна. – Кажу до товаришки, що подарувала першу писанку (її звати Галя Камінська): «Галю, ти мусиш навчити мене писати писанки». Вона відповідає: «Добре, але наступного року. Цього року ми вже повиливали фарби». Але і наступного року не знайшлося часу: ми працювали на заводі, приходили пізно ввечері, а перед святами завжди багато роботи. От вона мені принесла писачок і кусочок воску. Каже: «Фарби купи в магазині, нагріваєш писачок, набираєш воску і пишеш». Ото і була вся її наука. Усе що я навчилася, то все я експериментувала, шукала по книжках. Тоді не було таких книжок, уже пізніше до нас потрапили перші видання з Америки. Але по-справжньому я зрозуміла красу писанки, коли почала вивчати народні взірці».
Коли Віра Манько готувала до друку першу книжку, попросилася в Національний музей. Там вона вперше почала розуміти гармонію народної писанки. Зараз майстриня народну писанку не проміняла б ні на які витвори мистецтва. «Чим більше зразків писанок можна буде показати, тим краще, — говорить майстриня. — Діти будуть виростати на тій автентиці, будуть бачити, що у писанці є якісь певні закони».
За освітою Віра Василівна – поліграфіст, уже багато років працює у видавництві «Свічадо». Саме в цьому видавництві подачили світ кілька її книг. У 2001 вийшла книга «Українська народна писанка», де авторка зібрала перекази, легенди про писанки, світлини та ілюстрації. Ця книга стала такою популярною, що її перевидавали кілька разів: у 2005, 2006, 2008, 2009 роках. У новому виданні книги є близько 1500 кольорових світлин писанок, що їх Віра Манько відтворила за взірцями ХІХ–ХХ ст. Зразки писанок брала із фондів Національного музею у Львові, Музею етнографії та художніх промислів у Львові, Музею народного побуту та архітектури у Львові, колекції «Студіону», Наукової бібліотеки ім. В.Стефаника HAH України, шукала у літературі та приватних колекціях. Зараз готується до друку додатковий тираж, що свідчить про величезну популярність книги в Україні та світі. Книгу перекладено на декілька іноземних мов, її купують на подарунок, що достойно представляє Україну.
За високу професійну майстерність в номінації «Мистецтвознавство, фольклор» книга «Українська народна писанка» Віри Манько отримала нагороду на VI Всеукраїнській виставці-форумі «Українська книга на Одещині» у травні 2005 року.
Разом із Ольгою Вербенець у 2008 Віра Манько видала книжку «Обряди і страви Святого вечора». Це видання буде цікаво читати і досвідченим господиням, так і тим, хто вперше спробує приготувати 12 страв до Святого вечора, відродити деякі призабуті звичаї у своїй родині.
2008 року було видано «Взірці українських писанок». Це 40 кольорових таблиць із взірцями українських народних писанок, що їх зібрала та опрацювала Віра Манько. На папці є детальне пояснення, котре допоможе створити писанку.
Підбірка рецептів «Кулінарні секрети сестри Ольги» (2009), упорядником якої є Віра Манько, стала справжнім бестселером. Книга містить переписи вишуканих страв для святкового столу, рецепти пісних страв. Секретом рецептів сестри Ольги є натуральні інгредієнти і любов, з якою готуються страви.
Творчості унікального писанкаря Тараса Городецького присвячене мистецьке подарункове видання «Світ у писанках Тараса Городецького» (2009). Уродженець шахтарського містечка Червоноград на Львівщині, талановитий митець передчасно пішов із життя. Віра Манько зібрала в альбомі писанки та світлини Тараса Городецького.
У 2010 вийшла нова книга Ольги Вербенець і Віри Манько — «Великодній кошик». Автори розказують про великодні традиції, у книзі також є рецепти великодніх страв.
Віра Манько не виготовляє писанки на продаж. Дарує їх близьким людям, або виготовляє на подарунок добрим знайомим. Майже безоплатно вона проводить майстер-класи, де навчає всіх бажаючих мистецтва виготовлення писанки. Цього року, якщо дозволить погода, буде проводитися четвертий, вже традиційний майстер-клас із виготовлення писанок у львівському музеї під відкритим небом „Шевченківській гай”. І кожного року Віра Манько з власної ініціативи збирає писанкарок, готує матеріали.
В Україні Віра Манько мала кілька персональних виставок — у Львові, Києві, Коломиї та Самборі. Вона входить до Національної спілки майстрів народного мистецтва. Найбільшою радістю є щире захоплення, яке пані Віра бачить у дитячих очах від першої писанки, намальованої власноруч.
Олександра ЧАУС

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (1 posted):

Fake Yeezy 750 on 06/07/2017 03:38:50
avatar
Paying homage to Berlin, the capital of Germany, this EQT Support ADV features a black mesh upper with leather detailing on the heel cage. Oxidized green has been added on the heel that is meant to resemble the oxidized copper rooftops and sculptures seen when the city is viewed from above.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | displaying: 1 - 1

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: