Радуйся, Володимире, землі нашої просвітителю!

Home | ДУХОВНІСТЬ | Благовість | Радуйся, Володимире, землі нашої просвітителю!
image

28 липня (15 липня за ст. ст.) — день святого рівноапостольного Володимира, (978—1015), великого князя і хрестителя Русі, котрий за життя удостоївся наймень «Великий» та «Красне Сонечко».
До віри в Господа Володимир прийшов у зрілому віці, свідомо відмовившись від численних спокус язичницького життя. Після хрещення прийняв ім’я Василій на честь святого Василія Великого. Василієм звали й тогочасного імператора Візантії, з якою Русь прагнула поглибити дружні відносини.
Мудрий князь подбав не лише про власне спасіння, а й про те, щоб долучити до благодаті всіх жителів держави. Тому 988 р. закликав їх зібратися для загального хрещення. Звісно, не всі одразу зрозуміли наміри володаря, проте досить швидко Русь стала справжньою твердинею християнства.
За сім років правління від хрещення до смерті Володимира за його сприяння було засновано численні школи, книгописні та іконописні майстерні, притулки для хворих, бібліотеки, церкви, монастирі. Історики Надія Нікітенко та В’ячеслав Корнієнко на основі новітніх дослідницьких методик переконливо довели, що саме Володимир Великий заклав Софійський собор у Києві, а Ярослав Мудрий завершував будівничу справу батька.
Науковці поки що не зійшлись у поглядах на те, як і коли князя долучили до лику святих. Втім, уже з кінця XVI — початку XVIІ ст. почалося його загальноцерковне шанування як святого рівноапостольного Володимира. Відтоді й саме ім’я Володимир стало християнським. У середині XVIІ ст. день пам’яті угодника визнали великим святом. У Києві на честь празника щороку, аж до заборони в радянські часи, проводилася хресна хода, до якої долучалися тисячі богомольців з усіх православних земель. Відомо, що в ХІХ ст. після її завершення біля Хрещатицького джерела, де, за переказами, володар охрестив своїх синів, освячували воду.
Пам’ятаючи про те, що Володимир багато зробив для оборони та державного єднання Русі, віряни здавна почали просити його молитов про захист від ворожих нападів, внутрішніх міжусобиць і повстань.
З плином століть нащадки не забували і про внесок рівноапостольного князя в розвиток освіти й науки. Своєрідним проявом його шанування стало те, що саме 28 липня 1834 р. відкрили Київський університет Св. Володимира. З цієї нагоди в Успенському соборі Києво-Печерської лаври митрополит Київський Євгеній (Болховітінов) відслужив молебень біля раки з чесною главою святого. Прикметно, що й сам владика був палким прихильником наук, написав численні історичні праці.
25 липня 2008 р. президент Віктор Ющенко підписав указ «Про День хрещення Київської Русі-України». Відтоді свято відзначають як державне 28 липня. Раніше про хрещення Русі тривалий час згадували 14 серпня (1 серпня за ст. ст.), разом із празниками Винесення чесного дерева Хреста Господня та святих мучеників Маккавеїв. На думку служителів церкви, обидві дати прийнятні для урочистостей, адже головне — єднання вірян у молитві, а не день у календарі.

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (1 posted):

Fake Yeezys For Kids on 17/08/2017 03:36:38
avatar
This partnership marks the first time Nike has utilized Swarovski crystals on a shoe. “We were delighted to partner with Nike to create this unique design,” said Markus Langes-Swarovski, a Swarovski executive board member.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | displaying: 1 - 1

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: