День особливої благодаті

Home | ДУХОВНІСТЬ | Благовість | День особливої благодаті
image

14 січня (1 січня за ст. ст.) позначене в церковному календарі низкою знакових подій. На цей день припадають празники Обрізання Господнього, свв. свт. Василія Великого (близько 330—379) й Петра Могили, митрополита Київського і Галицького та всієї Русі (1597—1647).
Саме після встановленого в Старому Завіті обряду обрізання (прообраз таїнства хрещення) Немовля Христа нарекли Ісусом, як і провістив під час Благовіщення архангел Гавриїл. Ім’я Ісус означає «Бог — моє спасіння». Службу до празника склали в VII ст., приблизно тоді ж його визначили як великий недванадесятий.
Василій Великий — одна з найвизначніших постатей в історії християнства — народився в дуже побожній сім’ї. Двох його братів і двох сестер затим долучили до лику святих. Батьки дали всім десятьом дітям християнські настанови та можливість отримати хорошу освіту. Так, Василій старанно вивчав мови, богослов’я, філософію, риторику, право, астрономію, математику й основи медицини. Всі ці знання допомогали йому не тільки у боротьбі з різноманітними відступниками від віри, а й мудро керувати спочатку монастирями, а згодом — Кесарійською єпархією.
Літургію за чином Василія Великого служать, окрім дня пам’яті святого, ще дев’ять разів на рік: щонеділі у Великий піст (за винятком Вербної); у четвер і суботу на Страсному тижні; під час Різдва Христового та Хрещення Господнього. Сам святитель відправляв службу Божу майже щодня і при цьому щоразу звертався до пастви з проповідями. Однак передовсім він закликав вірян до благочестя не словом, а власним прикладом. Сучасники зазначали, що Василій дбав про нужденних, захищав несправедливо звинувачених у злочинах, жертвував на облаштування церков, суворо постився й цурався розкошів. Особливо переймався дисципліною служителів церкви: як у храмі, так і в побуті.
Ім’я на честь угодника під час хрещення прийняв Володимир Великий. Князь побудував на Русі багато Василівських храмів. У народі Василія Великого вважали небесним молитовником за садівників і городників.
Гідним послідовником св. свт. Василія став Петро Могила. Він навчався у Львові та в різних університетах Європи, 1621 p. у складі польського війська брав участь у битві з турками під Хотином. Тоді познайомився з українськими козаками й гетьманом Петром Конашевичем-Сагайдачним, після чого почав часто навідуватись до Києва. Там за благословенням духовного наставника, митрополита Іова Борецького, 1625 р. прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі. Вже через два роки Петро Могила став настоятелем цієї обителі, а 1631 р. — митрополитом Київським і Галицьким. Цілий рік він добивався, аби польський король офіційно визнав Київську митрополію та ще чотири православні єпархії, котрі для тогочасної католицької влади були поза законом. Значною мірою завдяки переконливості владики ці зусилля увінчалися успіхом.
Митрополит вкладав значні кошти в розвиток освіти й книгодрукування, облаштування церков і монастирів. Упорядкував «Требник» — збірку текстів 126 церковних служб на різні потреби. Видання побачило світ 1646 року, швидко розійшлося православними землями й надовго стало основною книгою для священнослужителів. Петро Могила канонізував понад сто Києво-Печерських угодників, оновив шанування свв. рівноап. Володимира та Ольги й віднайшов їхні могили. Його самого долучили до святих 1996 р. у чині святителя.

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (1 posted):

fake yeezy boost 350 v2 china on 14/01/2018 20:50:29
avatar
Prada’s Cloudbust knit sport sneakers, first introduced for spring ’18, were spotted in black and red, and paired with burgundy Adidas track pants for a high-low look.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | displaying: 1 - 1

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: