Служіння військових капеланів має бути врегульовано законом

Home | ДУХОВНІСТЬ | Благовість | Служіння військових капеланів має бути врегульовано законом

Досвід служіння у військових частинах і передусім у районі АТО доводить: нормативна база, яка регулює діяльність духівників у армії та правоохоронних структурах, недосконала. Що саме треба змінити й додати до нормативно-правової бази — у роздумах представників парламенту, церков і військових формувань.
Любомир Яворський, УГКЦ:
— Очевидно, що інститут військового духовенства фактично накладено на стару нормативну базу, і це стримує його розвиток. Новий закон урегулює: капеланство — це партнерська модель взаємодії Церкви й держави, де остання запрошує релігійні організації реалізувати право на задоволення релігійних потреб військовослужбовців. Буде визначено статус капелана: чи то військова, чи то цивільна людина, а також питання його грошового забезпечення й соціальних гарантій.
Дмитро Горєвой, помічник народного депутата України:
— Законопроект пропонує пропорцію: один капелан на 500 військовослужбовців, позаяк за більшого навантаження це служіння втрачає сенс. Водночас зрозуміло, що закон не вмістить усіх положень, отож частину питань вирішуватимуть підзаконні акти з огляду на реалії різних відомств.
Митрополит Іоан (Яременко), УПЦ КП:
— Для гармонізації відносин між капеланами слід прописати в майбутньому законопроекті пункт про заборону прозелітизму, аби убезпечити від можливих конфліктів капеланів різних конфесій. Функції ж капеланів слід розширити: не тільки в питаннях душпастирства, а й у виховній роботі: вчити любові до Батьківщини. У такому разі капелан може бути корисним і для атеїстів, але без нав’язування їм віри. Проповідь можлива тільки за бажання військовослужбовця.
Полковник Олександр Ковтач, представник Центру морально-психологічного забезпечення в Генштабі ЗСУ:
— Нині в Збройних силах за трудовим договором працюють 66 капеланів. Це перша черга, ще відкрито 35 посад для набору на другу чергу. Поки що укомплектовуємо бойові підрозділи. Частини, розміщені в місцях постійної дислокації, залучають до душпастирства місцеве духовенство. Усі внутрішні питання капеланської служби в Збройних Силах України регулюються наказом Міністра оборони від 14 грудня 2016 року. Кількість капеланів залежить від економічних можливостей держави та спроможності церков підготувати й направити відповідних фахівців у війська.
Максим Васін, громадський експерт, юрист:
— Військовий чи невійськовий статус — капелан має вирішувати сам. Хто хоче й відповідає необхідним умовам, може стати військовослужбовцем, хто ні, залишиться цивільним.
Фінансування діяльності військових духівників варто побудувати за аналогією до приватних шкіл. Якщо там гроші «йдуть» за учнем, то тут гроші від церкви «йдуть» за капеланом. Таким чином держава та відповідні церковні відділи співфінансуватимуть діяльність військових душпастирів.
Узгоджений законопроект із питань правового врегулювання капеланства передбачають внести на розгляд парламенту в першому кварталі цього року. Народні обранці запевняють: політична воля щодо його підтримки є.
Руслан ТКАЧУК

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: