Явився Ти, Христе Боже, і світ просвітив

Home | ДУХОВНІСТЬ | Благовість | Явився Ти, Христе Боже, і світ просвітив
image

19 січня (6 січня за ст. ст.) — Богоявлення (Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа). Напередодні закінчуються дванадцятиденні зимові святки. У V ст. церква розділила ними Різдво та Хрещення, щоб підкреслити рівнозначність цих дванадесятих празників та подвійну — людську й Божественну — сутність Христа. Отці церкви іменували свято Просвітленням. Поширена в народі назва «Водохреща» згадується в Іпатіївському літописі ще 1148 р.
Хрещення Ісус Назаретянин прийняв у 30 років від останнього пророка й першого апостола Іоанна Предтечі біля переправи Віфавара через річку Йордан. Тоді Бог Отець із небес уголос назвав Ісуса Сином і зіслав на Нього Святого Духа в подобі голуба. Так Господь явився перед людьми в усіх особах Трійці водночас. Святитель Іоанн Златоуст згодом написав про цю подію: «З рабами Господь, із винуватцями Суддя йде хреститися…».
Віфавара (Каср ель Яхуд) до 12 липня 2011 р. була закритою як частина державного кордону між Ізраїлем та Йорданією. Нині вона є частиною Ізраїлю і великим паломницьким центром. Тут діє церква святого Іоанна Хрестителя, де на Богоявлення служить Єрусалимський патріарх.
18 січня, в день суворого посту, коли навіть кутя «голодна», по церквах відправляють урочисту літургію, а потім відбувається велике освячення води. З ХІІІ ст. в Єрусалимі (з XIV ст. і в інших місцевостях) за тим самим чином воду святять також 19 січня, але у відкритих водоймах: на згадку про те, як таїнство прийняв Христос.
В українських землях склався звичай цього дня ставити крижані хрест і престол над ополонкою («Йорданом»). Після служби віряни набирають води, щоб окропити домівку (потім біля дверей і вікон крейдою малюють хрестики). На Поділлі й Гуцульщині приносять святити по три свічки, перев’язані квітчастою хусткою, стрічками та намистом («трійці»). Цілий рік «йорданицю» потроху п’ють натщесерце з молитвами.
Нині служителі церкви все частіше відмовляються благословляти на занурення в ополонку, адже мало хто хоче це зробити саме через щире покаяння, а не через бажання взяти участь у веселому обряді.
Погоди на Водохреща господарі чекають похмурої: хмари по всьому небу вказують на добрий урожай усякого хліба, тільки зі сходу — жита, з півдня — проса, з півночі — гречки. Господині цього дня не перуть — із поваги до освяченої води.

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: