Про трагедію в Орландо, толерантність і терпимість

Home | США | Від штату до штату | США-Флорида | Про трагедію в Орландо, толерантність і терпимість
image

Експерт: «Питання обмеження поширення зброї стане головною темою дискусії на президентських перегонах»
У ніч на 12 червня в гей-клубі Pulse в Орландо, штат Флорида, сталася найкривавіша стрілянина в історії Америки, в ході якої загинуло 50 чоловік і 53 отримали поранення. За словами поліції, нападник американець афганського походження Омар Матін, який був озброєний штурмовою гвинтівкою і пістолетом, з’явився в нічному клубі Pulse і почав розстрілювати людей. Шеф поліції Джон Міна повідомила, що підозрюваний вступив у перестрілку з поліцейськими, які працювали в клубі, після чого повернувся в клуб і взяв заручників. За словами Міни, в перестрілці з нападником брали участь дев’ять поліцейських. Терориста було ліквідовано в ході перестрілки з поліцією і бійцями спецпідрозділу SWAT.
Цікавим є те, що перед початком стрілянини Матін зателефонував на телефон екстреної служби 911 і заявив про свою приналежність до «Ісламської держави». Окрім того, виявляється, що він з 2007 році працював у крупній охоронній фірмі G4S. Як повідомляє Reuters, компанія двічі перевіряла Омара Матіна, у 2007 та 2013 роках. Тоді перевірки не показали його схильності до вчинення таких дій. Автоматичну гвинтівку Матін купив за тиждень до теракту.
У своєму зверненні до нації з Білого дому президент Барак Обама, який скасував заплановану участь у мітингу в Вісконсіні на підтримку Гілларі Клінтон, імовірного кандидата від Демократичної партії на президентських виборах, назвав цю бійню «найкривавішою стріляниною в історії Америки».  Він додав, що «ніякий акт тероризму чи ненависті не можуть змінити того, ким ми є». Масова стрілянина, сказав Обама, є «тверезим нагадуванням», що будь-який напад на американця — це «напад на всю націю». Обама також зауважив, що теракт став ще одним нагадуванням того, як легко у США можна отримати доступ до зброї.
Сама Гілларі Клінтон у спеціальній заяві назвала стрілянину в Орландо актом тероризму і ненависті. «Ми продовжимо боротись за наше право жити вільно, відкрито і без страху. Ненависті немає жодного місця в Америці. Зрештою нам треба зробити так, щоб зброя, яка була використана минулої ночі, не потрапила до рук терористів чи інших злочинців. Це — найсмертельніша стрілянина в історії США, і вона ще раз нагадує нам, що такій зброї не місце на наших вулицях. Настав час об’єднатися і рішуче зробити все можливе, щоб захистити нашу громаду і країну», — наголосила вона.
Тим часом імовірний кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп різко розкритикував Обаму за те, що той не назвав цю стрілянину актом радикального ісламського тероризму. «Якщо Гілларі Клінтон після цієї атаки все ще не зможе сказати два слова — «радикальний іслам», то вона має вийти із президентських перегонів», — заявив Трамп.
У всьому світі засудили теракт в Орландо і висловили співчуття Сполученим Штатам. Папа Римський у своїй заяві, опублікованій Ватиканом, висловив своє «глибоке почуття смутку та осудження» через стрілянину в Орландо.
Ми звернулися до американіста, професора Дипломатичної академії МЗС України Олександра ЦВЄТКОВА з проханням прокоментувати теракт в Орландо і дати прогноз, як це може вплинути на ситуацію в США і шанси головних претендентів від Демократичної та Республіканської партії на президентських виборах цього року.
«ПРОБЛЕМА ВИХОДИТЬ НА ВЕРХНІЙ ЩАБЕЛЬ ПОРЯДКУ ДЕННОГО»
— Тут існує комплекс причин. Оскільки змінюються часи, зростає навантаження психологічного характеру і загострюється реакція суспільства. Тому проблема поширення зброї на руках викликає розмежування в американському суспільстві. З одного боку, вільне володіння зброєю це — традиції, які пов’язуються з поправками до Конституції. Хоча окремо по штатах існують більш жорсткі або менш жорсткі правила.
Американці, починаючи від піонерів, що освоювали континент, у своїй масі ставляться до володіння зброєю як до своїх цінностей. З іншого боку життя стає напруженим, що часто відбуваються зриви. Окрім того, окреме питання до молоді, яка у цьому віці має бути відповідальною, а зброя стає настільки потужною.
Адміністрація Обами у порівнянні з попередніми підходить до цього питання найбільш виважено. Питання використання зброї все більше загострюється, і зараз воно стає питанням різних підходів претендентів від Демократичної та Республіканської партій на наступну президентську каденцію.
Але жодна із сторін не дає повної відповіді, щоб могла розглядатись єдина перспектива вирішення цієї проблеми. У Трампа кардинальна позиція, яка пов’язана з обмеженням приїзду іммігрантів у країну, зважаючи на їхнє віросповідання. У Клінтон — більш життєва позиція, яка полягає у введені більш жорстких цілеспрямованих правил обмеження на володіння зброєю по всій країні.
Безумовно, це питання стане чи не головною темою дискусії на президентських перегонах, а також на виборах у сенат та палату представників. Безумовно, слід очікувати обмежень з володіння зброєю, бо все частіше ця проблема постає на порядку денному політичному.
Попри заяви стрілка афганського походження про причетність до ІДІЛу, прямого зв’язку з цією терористичною організацією поки що не прослідковується.
І видно, що навіть психологічно нестійкі люди можуть зриватись. І його до зриву привело те, що він побачив, як цілуються чоловіки.  Адміністрація відносить стрілянину в Орланді до внутрішнього теракту, а не зовнішнього.
— Як цей теракт може вплинути на перегони між Клінтон та Трампом, який у своєму «твітті» написав, що претендент від Демократичного табору має назвати це радикальний іслам, інакше повинна зійти з перегонів?
— Тут не може бути такого, щоб одна якась фраза когось вивела в лідери. Оскільки Клінтон і Трамп залишились наодинці, то вони будуть висувати взаємонеприйнятні пропозиції і будуть критикувати один одного. Звичайно республіканський кандидат буде критикувати і Адміністрацію Обами і претендента від Демократичної партії. Але нинішня адміністрація найбільш реактивно і найбільш узагальнено підходить до цієї проблеми, ніж минулі адміністрації. І за її каденції відбулися найбільш серйозні випадки масових вбивств. Тому ця проблема, звісно, перейде і на наступну адміністрацію. І це не тільки виклик перед урядом, законодавцями, а й перед суспільством.
Важко сказати, для кого з претендентів на посаду президента буде виграшною ця ситуація. Америка — це суспільство емігрантів, і заборонити в’їзд чи обмежувати можливості для іммігрантів, це проти духу американців. Але говорити про контроль за видачею зброї — інша справа. І через загострення це питання стає національною проблемою.
Я б сказав, що позиція Демократичної партії виглядає більш зваженою, але вона теж не дає остаточної відповіді на цю проблему. І, безумовно, це стане на порядок денний дискусії наступної політичної ланки.
Загальний траур в Америці також свідчить про те, що ця проблема виходить на верхній щабель порядку денного.
Що стосується висновків для України, то в трагедії в Орландо перекликаються загальні питання розвитку, толерантності і терпимості. Якщо ми йдемо до розвитку демократичних та загальнолюдських цінностей, то, безумовно, ми маємо засудити практику нетерпимості і виробляти в суспільстві такі правила, які б надавали можливість людям з різними поглядами співіснувати.
 «ЦЕ МАСОВЕ ВБИВСТВО СТАЛО ВЕЛИКОЮ ТРАГЕДІЄЮ І МЕРЗЕННИМ АКТОМ ТЕРОРИЗМУ»
Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричі в Американської Ради, Вашингтон, екс-посол США в Україні, Вашингтон:
Це масове вбивство стало великою трагедією і мерзенним актом тероризму. Стрілок, який був прихильником ІДІЛ, мотивувався убивчим і нетерпимими розумінням ісламу. Ця подія вказує на дві проблеми, які гратимуть роль у наших президентських перегонах: тероризм і контроль над вогнепальною зброєю. Я не очікую, що в результаті цього теракту серед виборців збільшиться підтримка Гілларі Клінтон на пост президента. Хоча існує ймовірність того, що цей інцидент збільшить підтримку Дональда Трампа. Серед деяких виборців, його суперечливі заяви, що зв'язують іммігрантів з мусульманського світу з можливою небезпекою у себе вдома, тепер можуть здатися правдоподібним.
Микола СІРУК

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: