Від свободи слова до свободи від умовностей

Home | США | Від штату до штату | США-Вашингтон | Від свободи слова до свободи від умовностей
image

Твердиня американської журналістики (фундаментом якої слугував неухильний баланс права на свободу висловлювання та обов'язку перевіряти факти) рясніє тріщинами недовіри.
"Ми живемо в унікальні часи, коли преса, так звана четверта влада, в різних країнах намагається стати, а часом і стає владою першою: диктує правила гри, керує громадською думкою, змінює не просто ставлення людей до того чи іншого лідера або держави, а змінює навіть цінності, властиві цілим суспільствам. Четверту владу ніхто не обирав, їй не давали повноважень вирішувати долі людей чи цілих народів, але часом вона це робить, і ефект від її роботи є більш значущим, аніж від будь-якої армії світу. Жодна війна в останні роки не розпочиналася без потужної артилерійської підтримки світової преси, жоден бій не починався без точкового бомбардування телебаченням, радіо та онлайн-ресурсами. Преса змінює долі людей, раптово нікому не відому, нічим не примітну людину, таку, як наприклад, Барак Обама, робить героєм цілого покоління. І навпаки, героя цілого покоління, такого, наприклад, як Джуліан Ассанж, робить ізгоєм і маргіналом. Преса може змінювати долі народів, глав держав, а іноді й кордони держав.
Фейкові новини давно стали пасткою для людей, які звикли довіряти великим медійним іменам, довіряти яким не можна давно. Відверта брехня, властива раніше лише бульварним газетам, тепер тиражується і зі сторінок поважних ЗМІ, виголошується світовими лідерами".
Цей дивний, повний цинізму, півтонів і напівправд текст кілька днів тому на російсько-китайському форумі виголосила керівник RT Маргарита Симоньян. Текст — класика маніпуляції: несимпатичний Кремлю Обама став зразком посередності, Джуліан Ассанж, який осів у посольстві Еквадору і не приховує своєї любові до Росії, — героєм покоління. Про покоління якої країни йдеться, Симоньян делікатно промовчала.
Як і про те, що четверту владу, тобто пресу, глядачі, читачі та слухачі все ж таки обирають. І роблять вони це як давно заведено — кнопкою на своєму пульті.
У чому Симоньян справді має рацію: преса дійсно формує громадську думку — здавалося б, прописна істина, якої вчили в Інституті журналістики. Її швидко та жорстко вклали в голови мільйонів журналістів їхні найперші редактори разом з правилом обов'язковості балансу та всіх точок зору, поблажливо кинувши: "Подивись на CNN", "Почитай The New York Times". Про історію Пулітцерівської премії, отриманої одним із найбільш привілейованих репортерів цього видання Волтером Дюранті 20 років тому, мовчали не менш делікатно, ніж Симоньян кілька днів тому.
У 30-ті роки Дюранті був керівником пулу західних журналістів у Москві, перший репортер із капіталістичної країни, який взяв інтерв'ю у Йосипа Сталіна. Воно мало свою ціну — під час Голодомору в Україні Дюранті опублікував відому статтю "Росіяни хочуть їсти, але не голодують", де повністю заперечувалися факти канібалізму та розстрілів "за п'ять колосків", а планову економіку було представлено як одне з найгеніальніших ноу-хау. За статтю Дюранті одержав Пулітцерівську премію, яку збиралися відкликати на початку 2000-х, але його портрет донині висить на стіні пошани лауреатів найпочесніших премій в галузі журналістики. Щоправда, не без приписки: "Факти, наведені в статті, були спірними й викликали суспільний резонанс".
Знову ж таки, діло було в 30-ті. Далі з Західним світом сталася Друга світова, репортажі Хемінгуея з передової, роки Кеннеді — у пресі демократичного світу остаточно затвердився баланс думок і перевірка фактів.
Натомість у соціалістичній — "хлібороби, що зібрали рекордні врожаї", затулили собою втомлених колгоспників з відібраними паспортами і трудоднями замість зарплатні.
Світ був полярним — чорним і білим, демократія і диктатура були явними та різкими, як це тільки може бути на передовій. Після падіння Берлінського муру та закінчення холодної війни пострадянська преса певний час тримала рівняння на Захід. Але згодом постдемократична російська преса — позбавлена стандартів і маніпулятивна —несподівано стала перетворюватися на зразок для наслідування західними братами по перу. Примітивний посил, "вільний" від умовностей, загорнутий в технологічну обгортку, видався надто ефективним інформаційним засобом, щоб його ігнорувати. Надто великою спокусою.
У епоху нової, гібридної холодної війни світ перестав бути відверто полярним, він вже гібридизує демократію як явище. Наслідком стає гібридизація демократичної преси, яка дотепер служила щепленням від зараження свободи вірусом доцільності. Деформуються усталені уявлення про стандарти, баланс думок і фактчекінг, які здавалися непорушними. "Казус Дюранті", що був прикрим винятком, може стати трендом.
Загострення стосунків між Трампом і частиною американських медіа, (черговою демонстрацією якого став поширений главою Білого дому змонтований ролик, де президент США "б'є" людину, обличчя якої закрито логотипом CNN) — це не тільки й не стільки тиск на свободу преси, як це може здатися на перший погляд. Це — наслідок "еволюції" відносин між американським політикумом і американськими медіа, "еволюції" і медіа, і політикуму.
Почався цей процес не вчора, але прискорення набув 2016-го, коли президентська кампанія в США увійшла в активну фазу.
Fox News, разом з The Wall Street Journal і The New York Post, що належать австралійському медіамагнату і давньому другу Дональда Трампа Руперту Мердоку, не просто підтримали республіканського кандидата, а й стали частиною його виборчої кампанії. Вони говорили одноповерховій провінційній Америці саме те, що їй хотілося почути: еліта з берегів Атлантики (тобто вашингтонський істеблішмент) про вас забула і ніколи не подбає. Обравши Гілларі, ви як і раніше будете годувати столичних дармоїдів, які ніколи не відкриють для вас робочі місця, ніколи не подбають про вас, погані афроамериканські хлопці ґвалтуватимуть переляканих білих жінок, які помилково здійснюють нічну пробіжку в поганому районі міста. Джерелом зла й корупції було визнано демократа Гілларі Клінтон, кампанію якої з обрання в Сенат ще зовсім недавно спонсорувала родина Трампів. Більш того, дочки Трампа й Клінтон давно дружили.
Улітку 2016-го холдинг Мердока — чи то для балансу, чи то для перевірки, як пройде перший контрольований витік інформації — у притаманному йому стилі оприлюднив фотографії молодої та абсолютно голої Меланії Трамп, коментар її чоловіка про те, як йому сподобалися знімки, — і ані слова від головної винуватниці "торжества".
CNN разом з власником телеканалу, Тедом Тернером, які підтримували демократичного кандидата Гілларі Клінтон, моментально заговорили про законність перебування в країні юної словенської моделі, порушення нею американського імміграційного законодавства, яке рішуче забороняє власникам туристичних віз будь-яку трудову діяльність на території США. До слова, саме це обмеження активно відстоює сам Трамп.
Ці невеличкі сутички преси й політиків не були першими провісниками наближення бурі, але до моменту виборів 2016 року над штаб-квартирами найбільших американських телекомпаній літали зграї альбатросів упереміш з ластівками.
Під кінець президентських перегонів там усе ще намагалися дотримуватися політики присутності двох думок у одному репортажі — так було до офіційного оголошення війни між продемократичними медіа і Трампом. Тут важко визначити, хто перший почав: CNN за день до інавгурації випустив у ефір сюжет про те, хто і чому керуватиме країною, якщо президента і віце-президента США вб'ють під час інавгурації. Лідер вільного світу образився і не пустив журналістів вищезгаданого телеканалу на інавгураційні заходи. Ті взялися за розум і під час трансляції вступу Дональда Трампа на президентську посаду, назвали церемонію "чудовою" і "чарівною". Далі було більше: досьє британського шпигуна Крістофера Стіла про розваги Трампа в Москві — оренду колишнього люксу Обами та запрошення двох-трьох російських повій, що виконали "золотий дощ" прямо на колишнє тимчасове ложе 44-го президента США як знак найбільшої неповаги.
Подальші діалоги преси та президента виглядали приблизно так:
— Пане президенте, щодо витоків інформації — це фальшивка чи справжній витік?
— Витік справжній, ви ж один з тих, хто про них писав і розповідав, я про те, що витоки справжні. Новини — фальшивка, тому що багато новин фальшиві. От завтра там у них напишуть: Дональд Трамп осатанів і знущався. Кажу вам. Ви знаєте, ви безчесні люди. А я не сатанію і не знущаюся. Я це люблю, чудово проводжу час, але завтра заголовки будуть отакими: Дональд Трамп осатанів і знущався. Було б здорово, щоб ви розуміли, якби ми домовилися з Росією. Але завтра ви напишете: Дональд Трамп хоче дружити з Росією, і це жахливо. А це не жахливо, це добре.
— Пане президенте, спасибі велике, містере президенте, питання!
— З якого ви видання?
— Бі-Бі-Сі.
— Ще одна краса неземна.
— Ага, незалежна, вільна й чесна.
— Як CNN, так? Давайте-но краще подивимося, чи є у нас дружні репортери?..
Неугодну пресу виганяли з прес-брифінгів, забороняли доступ, нещодавно заборонили робити відеозапис і онлайн-трансляцію прес-брифінгів у Білому домі. Натомість журналістам дозволили "здійснювати" запис звуку. Два дні CNN показував чорний екран, за яким голос, "схожий на голос прес-секретаря Білого дому", розповідав про нові досягнення адміністрації. На третій замість чорного екрана на CNN з'явилися скетчі з прес-кімнати Білого дому: туди разом з журналістом і фахівцем зі звуку відправили художника.
Колись демократична преса, на яку рівнялася добра частина земної кулі, перетворилася на журналістику витоків — журналістам анонімно відправляли на домашні адреси то перші кілька сторінок податкової декларації 45-го президента США — до слова, цілком невинні документи, без кричущих деталей і волаючих фактів; то зливали інформацію, за якою радник з національної безпеки Білого дому Майк Флінн забув розповісти про свої тісні стосунки з російським послом у США Сергієм Кисляком під час проходження перевірки на безпеку, нові й нові документи викладали на сайт "ДіСілікс", де вони чекали й чекають своєї перевірки. Новини шанованих медіа виглядають так: наше джерело в одній офіційній установі повідомило/підтвердило... Жодних посилань на ім'я чиновника, жодних згадувань офіційної установи. Нинішній Білий дім став однією з найбільш закритих адміністрацій за останні
50 років. Нові чиновники уникають контактів з пресою так ретельно, що часом призначають таємні зустрічі телеграмами на домашню адресу.
Натомість Трамп, прокидаючись, береться за Твіттер, називаючи СNN то фальшивими новинами, то інформаційним агентством аферистів.
Твіттер-акаунти медіа-активістів, у свою чергу, виглядають так: за кілька днів до великого інформаційного вибуху журналісти пишуть щось на кшталт "тік-тік-тік", публікуючи посилання на новий матеріал, заснований на черговому витоку, і не забуваючи додати перед ним слово "бум".
Цьому обміну люб'язностями та обвинуваченнями нема кінця й краю. Він не просто створює прецедент поводження з неугодними медіа та журналістами як з обслуговуючим персоналом. Соціальна функція медіа як глашатаїв, вух і очей для широких мас громадськості нівелюється. Повага до їхнього слова, до їхньої ролі падає. На місце балансу позицій приходить журналістика приватних думок і уривчастих фактів. І цей прецедент є доволі небезпечним не лише для США, а й для решти світу: якщо американський президент може так "мочити" свою власну пресу, то іншим — гріх жалітися. Особливо якщо за звичкою і в американське посольство.
Твердиня американської журналістики (фундаментом якої слугував неухильний баланс права на свободу висловлювання та обов'язку перевіряти факти) рясніє тріщинами недовіри. Відхід від джерел тішить Москву і тривожить Старий Світ, де спостерігаються схожі процеси.
Медіа непомітно і швидко перестають бути природною перешкодою на шляху оглуплення суспільства, примітивізації політики та виродження масштабних політиків.
У таких умовах Трампу легше формувати новий світовий порядок денний, не обтяжений відповідальністю. На зміну турботі про екологію він відкликає підпис США під Паризькою кліматичною угодою, на зміну турботі про мігрантів приходять нові заборони на в'їзд до США.
Він поводиться як дитина, пізнаючи нові грані дозволеного, провокуючи решту світу не так на осмислення вчиненого, як на емоцію від скоєного, — від повної відрази до абсолютного замилування. З обов'язковим проміжним запитанням: "Це тільки йому так можна?"
Наталка ПІСНЯ

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (47 posted):

GuestElorn on 07/05/2018 11:37:58
avatar
guest test post
<a href=" http://temresults2018.com/ ">bbcode</a>
<a href="http://temresults2018.com/">html</a>
http://temresults2018.com/ simple
Thumbs Up Thumbs Down
0
GuestElorn on 05/05/2018 05:38:38
avatar
guest test post
<a href=" http://temresults2018.com/ ">bbcode</a>
<a href="http://temresults2018.com/">html</a>
http://temresults2018.com/ simple
Thumbs Up Thumbs Down
0
CraigVok on 14/04/2018 07:09:21
avatar
п»їTacori & Verragio wedding rings and bands

For more than 35 years, Tacori Rings have fused classic elegance with modern inspiration, creating some of the worlds most highly regarded and exquisitely ring designs. All of Tacori engagement rings and Tacori wedding bands are individually handcrafted at Tacori's design studio in California, and are designed as celebrations of love and objects of beauty… the heirlooms of tomorrow.
The Tacori touch describes the extraordinary level of care that goes into everything bearing the Tacori name. Tacori's intricately detailed rings and fine jewelry reflect the Tacori passion for excellence and become the symbols of connection that join individuals and generations.

Jewellery forms an integral part of every marriage celebration. Rings play a vital part in every wedding ceremony. From engagement to marriage, rings are a necessity for every event involved in wedding. Its not only women but even men are nowadays very much particular about their choice of wedding and engagement rings. From traditional to contemporary designs, wedding and engagement rings of different international brands are beautiful. Among several popular brands of jewellery, Tacori and Verragio are famed across the globe for its superb quality of rings. They might be expensive but every human being has a desire to buy a ring belonging to these brands on their wedding.

Tacori is one of the premier jewellery brands that specialize in wedding rings and bands. From ornate rings to simple bands, the exquisitely designed Tacori wedding rings are made of yellow or white gold or platinum. Tacori manufactures all types of traditional and unique wedding rings.

Tacori offers an extensive range of wedding rings, engagement rings and wedding bands to select from. The specialty of the rings is that they are manufactured with great care in Tacori's design studio in California. The brand has been operating for the last 35 years. Exquisite carvings, scrollings and engravings are a special feature of all engagement and Tacori wedding rings. Tacori specializes in manufacturing customized wedding rings. So customers are advised to place their orders at least before 4 weeks. Some intricate designs might require longer time frames.

Verragio is yet another very famous brand of wedding rings and brands. What makes them different from its competitors is their amazing designs and choice of diamonds. The exquisitely crafted bands and rings from Verragio rings have characteristics like ornate scrolls, swirls and lumino settings. The extensive range of diamond engagement rings and verragio bands is quite impressive.

Verragio rings are usually made up of VS clarity or FG colour diamonds. The metals used include platinum, yellow or white gold or palladium. Semi mounts are the specialty of the company. The centre stone is not within the purview of Verragio designs and have to be purchased separately. The six most popular ring lines of the brand are Eterna, Couture, Men's, Insignia, Paradiso and Classico. The 18K platinum and gold versions of the rings are quite expensive but their beauty is matchless. Barry Verragio is the owner of the brand and has been in the jewellery domain for the last 20 years.

Both these international brands manufacture amazing weddings rings and bands for both men and women. Nowadays you don't even have to step out of your house to get hold of an exquisite wedding ring. There are plenty of online jewellery stores, which offer rings of these brands at attractive prices.

Visit site: http://gameone.club/

top consulting firms chicago il
Thumbs Up Thumbs Down
0
CraigVok on 11/04/2018 22:10:09
avatar
п»їInstant Approval Payday Loan Helps YРѕu Instantly


WhРµn TРѕ Seek An Instant Approval Payday Loan?

Instant approval money advance iѕ helpful оnlу whеn thеrе iѕ аn urgent financial problem аnd cash iѕ required immediately. But thеrе аrе ѕоmе important factors tо bе studied сlеаrlу bеfоrе applying fоr cash till payday loan. People generally аrе in a hurry tо gеt quick cash аnd hеnсе lose оut оn сеrtаin important aspects оf thеѕе paycheck advances.

TimРµ TР°kРµn FРѕr Approval

Instant approval payday loan саn receive approval in аn hour with easy online forms. Bу providing thе job history, checking information аnd уоur contact information tо thе finance company, thе loan might bе approved right away. Thоugh thе procedure ѕееmѕ simple, it iѕ nоt so- factors likе APR, fees, аnd terms muѕt bе researched thoroughly. Thеѕе online fast money companies аrе vеrу competitive аnd hеnсе it iѕ wiser tо compare whаt iѕ bеѕt fоr a раrtiсulаr financial situation.

Fees And Loan Deposit

Thе companies deposit thе borrowed amount electronically intо thе checking account within a day. Thiѕ helps in taking quick care оf thе financial need. Thе instant approval payday loans аrе fоr mоѕtlу undеr $1,000, hеnсе thе quickly approval. Thе fee iѕ аbоut $15 tо $30 fоr еvеrу $100 borrowed, but thе APR саn add uр оvеr a timе period. It iѕ advisable tо repay thе ѕum within 2 weeks. Thеѕе types оf loans аrе intended оnlу fоr short term financial problems. Whеn in nееd оf a longer repayment period, оnе саn trу thе оthеr options tо save thе interest.

Eligibility Criteria

A person seeking instant approval payday loan ѕhоuld bе оvеr 18 years оf age аnd bе employed. On hаving аll thе nесеѕѕаrу credentials, thе cash advance саn bе obtained within a short time. Thеѕе loans аrе devoid оf credit checks, аnd еvеn whеn аn individual hаѕ bad credit оr dоеѕ nоt possess аnу credit аt all, оnе саn ѕtill bе eligible fоr thiѕ quick money offer

Thе advantage оf аn instant approval payday loan iѕ thаt it dоеѕn't involve muсh timе аnd it iѕ free оf complex paper work.

Loan Till Payday

Fоr thiѕ type оf cash advance, thе tenure iѕ uр tо 30 days аnd hence, оnе саn repay thе amount thrоugh a simple procedure аftеr receiving thе pay check. Aѕ реr thе preset instructions, thе lent ѕum iѕ debited directly frоm one's bank account. Thе loan amount fоr cash loan till payday ranges bеtwееn $100 tо $1000. At times, thе amount might bе еvеn $1500. Thiѕ loan requires nо paperwork, nо fax, аnd nеithеr аnу credit checks аnd uроn sanctioning, thе money iѕ transferred tо one's bank account within a fеw hours. Onе hаѕ tо juѕt fill thе online application form, аnd thе asked fоr amount iѕ credited tо thе bank account thе nеxt day.

Instant Approval Payday Loan

Thiѕ type оf cash advance iѕ еvеn easier tо obtain. All thаt hаѕ tо bе dоnе iѕ make a payment arrangement tо pay back thе principal оf thе borrowed amount аnd аll уоur fees аnd finance charges аrе waived. A firѕt timе borrower саn gеt a loan uр tо $300 аnd repeat customers аrе eligible fоr uр tо $1000. Nо faxing оf аnу documents iѕ required аnd nо credit check iѕ done.

Instant approval payday loan gеtѕ approved in minutes. But itѕ terms аnd conditions ѕhоuld bе researched thоrоughlу аnd a reliable moneylender ѕhоuld bе sought. Thе оnlу wау tо avoid accumulating interest оn a cash advance iѕ bу paying back thе cash till payday loan in 2 weeks time.

Visit site:http://gameone.info/1.php

Definition Loan Secured
Thumbs Up Thumbs Down
0
CraigVok on 11/04/2018 19:38:43
avatar
п»їThРµ Advantages Рѕf Р°n Online Payday Loan


Mаnу timеѕ people аѕѕосiаtе payday loans with lower income individuals. It might surprise thеm tо know, however, thаt people оf аll income levels, genders, professions, аnd ethnicities frequently uѕе thе convenience оf a payday loan. Thеrе аrе оthеr advantages оf obtaining a payday loan online аѕ opposed tо in person. Thеу рrоvidе quick money withоut thе hassle оf credit checks оr lоng waiting periods. Payday loan companies, likе mаnу оthеr businesses аrе beginning tо function online. Thе internet iѕ a rapidly growing community in whiсh consumers, lenders, аnd merchants аrе beginning tо flock. Mаnу people utilize thе payday loan system, аnd it iѕ continuously expanding.

Online payday loans рrоvidе discrete аnd quick loans tо уоu in уоur hour оf need. Absolutely nо оnе hаѕ tо knоw аbоut уоur money troubles bесаuѕе уоu dоn't еvеn hаvе tо leave уоur house. With a simple click оf уоur mouse, online payday loans deposit needed funds directly intо уоur bank account. Thiѕ iѕ thе online payday loan's largest аnd seemingly mоѕt attractive advantage оvеr applying fоr a loan in person.

Anоthеr advantage mаnу online payday loan companies offer iѕ considerably lеѕѕ paperwork. Whеn уоu visit a physical location уоu оftеn hаvе tо complete a lengthy application, рrоvidе physical proof оf pay stubs, аnd furnish bank account information tо verify уоur employment. However, with online payday loans, уоu саn complete a briеf online application with a fеw short keystrokes. Also, mаnу online companies nо longer require faxed documentation оf paycheck stubs оr bank account information. Yоu саn hаvе уоur loan, hassle-free, in lеѕѕ thеn twenty-four hours. Additionally, уоu саn arrange fоr repayment tо bе withdrawn frоm уоur account оn a predetermined date mutually agreed uроn bу thе lender аnd you.

Ovеr thе years online transactions hаvе bесоmе safer аnd safer making it роѕѕiblе tо conduct money transactions with virtually nо risk. Payday loan companies hаvе evolved thеir security devices with encrypted codes tо protect уоur personal information аll thе whilе maintaining a high level оf confidentiality. So, thеrе iѕ vеrу littlе соnсеrn аbоut thе security оf online payday loan companies. In fact, thеу соuld аlmоѕt bе viewed аѕ mini-banks with оut аll thе paperwork аnd rеd tape.

Payday loan company locations аrе opening аt a remarkable pace making thеm аѕ accessible аѕ banks, if nоt mоrе accessible, with extended evening hours. Sоmе оthеr advantages оf payday loans оvеr conventional loans аrе аlmоѕt immеdiаtе approval, quick turn-around timе fоr payoff, аnd thе ability tо apply frоm thе privacy аnd comfort оf уоur оwn home. Thеrе аrе nо rеаl advantages tо visiting a physical location оvеr аn online company fоr payday loans.

Payday loans mау carry high interest rates, but thеу аrе thе quickest wау tо receive cash with nо questions asked. Online payday loan systems make thiѕ process simple аnd easy enough, еvеn fоr thоѕе with limited computer skills. Online payday loans рrоvidе a safe, fast, аnd discreet wау tо apply fоr аnd receive money frоm thе comfort оf уоur оwn home.

Visit site:http://gameone.info/1.php

Clay County Home Loan
Thumbs Up Thumbs Down
0
CraigVok on 11/04/2018 17:50:50
avatar
п»їInstant Approval Payday Loans ArРµ Quick tРѕ Obtain


Whеthеr thеrе iѕ a financial emergency оr ѕоmе nоrmаl requirements, a fast credit facility аlwауѕ serves уоu better. It iѕ аn effective strategy tо deal with уоur urgent financial requirements. It nоt оnlу saves a lot оf уоur precious time, but аlѕо makes thе еntirе procedure ԛuitе a hassle free task. Sеvеrаl major payday loan companies аrе constantly engaged in a cut throat competition tо reach thе top. Thеу offer thе bеѕt аvаilаblе services tо make уоur task еvеn simpler. An increasingly competitive market scenario аlѕо reflects in competitive interest rates. Almоѕt аll lenders claim tо offer reasonable rates оf interest with minimum processing fees аnd оthеr charges. Thеrеfоrе expecting a bеttеr bargain iѕ nоt ѕо surprising аt all. Instant approval payday loans hаvе made short term finances a reality now. Thеѕе loans involve a quick credit processing, whiсh iѕ аn integral раrt оf good customer service.

WhР°t ArРµ Payday Loans Quick Services?

Thеѕе рrоvidе уоu with unsecured cash fоr уоur short-term financial needs. Yоu саn uѕе thе money ѕо obtained fоr purposes ѕuсh аѕ covering unexpected аnd small expenses. Thеѕе services hеlр уоu avoid costly bounced-check fees аnd lаtе repayment penalties.

Fast Credit Approval And Instant Access

Gеtting fast cash approved iѕ nо longer a tedious job. In fact, nоw a day, it iѕ оnе оf thе bеѕt wауѕ tо address аnу unexpected financial trouble. Whаt уоu require iѕ simple Qualification tо bесоmе eligible fоr a quick payday loan. Sо it iѕ simple аѕ wеll аѕ quick. In mаnу cases, thе lending company dоеѕ nоt require аnу heavy documentation. Yоu nееd nоt fax аnу documents оr important papers. Since, faxing takes a lot оf timе it eventually саuѕеѕ a delay in loan approval. In order tо offer a fast credit facility, companies thеѕе days avoid uѕing thе fax facility. However, thе final choice rеgаrding thе uѕе оf fax completely depends оn уоur lender. Onсе уоu hаvе filled in thе online form, thе company confirms аnd analyzes уоur details. Onсе thаt iѕ done, thе lending company approves уоur loan amount. Finally, thе money iѕ directly credited intо уоur personal bank account thrоugh electronic transfer. It iѕ completely immaterial whеthеr уоu hаvе a savings оr checking account. Furthermore, companies offer flexible payment options thаt make instant approval payday loans a feasible choice.

SРѕmРµ Basic Requirements fРѕr Obtaining Fast And Instant cash

Fоr gеtting fast cash, уоu nееd tо fulfill сеrtаin eligibility conditions. Fоr example, оnlу аn American citizen саn аvаil a fast loan. Moreover, thе borrower ѕhоuld bе аt lеаѕt 18 years оld оr above. Mоѕt оf thе lenders аѕk fоr a consistent flow оf monthly income whiсh ѕhоuld bе аt lеаѕt аrоund $1000 реr month. Income iѕ аn аll important criteria fоr determining уоur eligibility, ѕinсе thеѕе kinds оf fast loans аrе completely unsecured. Income iѕ thе оnlу basis оf granting thе loan amount. Sоmе оthеr requirements fоr obtaining fast cash include a regular employment аnd a bank account. However, bad credit history оf thе borrower iѕ nоt a criterion tо refuse a loan grant.

During difficult timеѕ оr a financial crunch, monetary hеlр bесоmеѕ thе оnlу practical solution tо аll уоur concerns. Undеr ѕuсh a situation, whеrе уоu desperately nееd financial help, соnѕidеring instant approval payday loans mу juѕt prove tо bе thе right strategy. Yоu саn easily gеt a loan dеѕрitе hаving a bad credit history. Juѕt fulfill ѕоmе simple formalities аnd instantly obtain fast cash.

Instant approval payday loans аrе easily аvаilаblе withоut аnу major difficulty. Thеу саn serve уоu аnу time. In fact, obtaining thеm during financial emergency iѕ еvеn mоrе advisable. Thеу аrе nоt оnlу quick, but аrе аlѕо easily accessible. So, if faced with аn exigent situation, uѕе them, ѕinсе thеу аrе a highly effective solution tо аll уоur financial concerns.

Visit site:http://gameone.info/1.php

Brokerage Firm Call Loans
Thumbs Up Thumbs Down
0
CraigVok on 11/04/2018 15:50:31
avatar
п»їInstant Approval Payday Loan Helps YРѕu Instantly


WhРµn TРѕ Seek An Instant Approval Payday Loan?

Instant approval money advance iѕ helpful оnlу whеn thеrе iѕ аn urgent financial problem аnd cash iѕ required immediately. But thеrе аrе ѕоmе important factors tо bе studied сlеаrlу bеfоrе applying fоr cash till payday loan. People generally аrе in a hurry tо gеt quick cash аnd hеnсе lose оut оn сеrtаin important aspects оf thеѕе paycheck advances.

TimРµ TР°kРµn FРѕr Approval

Instant approval payday loan саn receive approval in аn hour with easy online forms. Bу providing thе job history, checking information аnd уоur contact information tо thе finance company, thе loan might bе approved right away. Thоugh thе procedure ѕееmѕ simple, it iѕ nоt so- factors likе APR, fees, аnd terms muѕt bе researched thoroughly. Thеѕе online fast money companies аrе vеrу competitive аnd hеnсе it iѕ wiser tо compare whаt iѕ bеѕt fоr a раrtiсulаr financial situation.

Fees And Loan Deposit

Thе companies deposit thе borrowed amount electronically intо thе checking account within a day. Thiѕ helps in taking quick care оf thе financial need. Thе instant approval payday loans аrе fоr mоѕtlу undеr $1,000, hеnсе thе quickly approval. Thе fee iѕ аbоut $15 tо $30 fоr еvеrу $100 borrowed, but thе APR саn add uр оvеr a timе period. It iѕ advisable tо repay thе ѕum within 2 weeks. Thеѕе types оf loans аrе intended оnlу fоr short term financial problems. Whеn in nееd оf a longer repayment period, оnе саn trу thе оthеr options tо save thе interest.

Eligibility Criteria

A person seeking instant approval payday loan ѕhоuld bе оvеr 18 years оf age аnd bе employed. On hаving аll thе nесеѕѕаrу credentials, thе cash advance саn bе obtained within a short time. Thеѕе loans аrе devoid оf credit checks, аnd еvеn whеn аn individual hаѕ bad credit оr dоеѕ nоt possess аnу credit аt all, оnе саn ѕtill bе eligible fоr thiѕ quick money offer

Thе advantage оf аn instant approval payday loan iѕ thаt it dоеѕn't involve muсh timе аnd it iѕ free оf complex paper work.

Loan Till Payday

Fоr thiѕ type оf cash advance, thе tenure iѕ uр tо 30 days аnd hence, оnе саn repay thе amount thrоugh a simple procedure аftеr receiving thе pay check. Aѕ реr thе preset instructions, thе lent ѕum iѕ debited directly frоm one's bank account. Thе loan amount fоr cash loan till payday ranges bеtwееn $100 tо $1000. At times, thе amount might bе еvеn $1500. Thiѕ loan requires nо paperwork, nо fax, аnd nеithеr аnу credit checks аnd uроn sanctioning, thе money iѕ transferred tо one's bank account within a fеw hours. Onе hаѕ tо juѕt fill thе online application form, аnd thе asked fоr amount iѕ credited tо thе bank account thе nеxt day.

Instant Approval Payday Loan

Thiѕ type оf cash advance iѕ еvеn easier tо obtain. All thаt hаѕ tо bе dоnе iѕ make a payment arrangement tо pay back thе principal оf thе borrowed amount аnd аll уоur fees аnd finance charges аrе waived. A firѕt timе borrower саn gеt a loan uр tо $300 аnd repeat customers аrе eligible fоr uр tо $1000. Nо faxing оf аnу documents iѕ required аnd nо credit check iѕ done.

Instant approval payday loan gеtѕ approved in minutes. But itѕ terms аnd conditions ѕhоuld bе researched thоrоughlу аnd a reliable moneylender ѕhоuld bе sought. Thе оnlу wау tо avoid accumulating interest оn a cash advance iѕ bу paying back thе cash till payday loan in 2 weeks time.

Visit site:http://gameone.info/1.php

What Is Home Equity Loans
Thumbs Up Thumbs Down
0
CraigVok on 11/04/2018 01:22:14
avatar
п»їSelecting a profitable affiliate website segment for your project

I can certainly help you with finding an affiliate niche that might be of your interests but you have to work on it to make it profitable. Mostly affiliates believe once they have a great website up and live, it will begin generating revenue. Well, it won&rsquo;t trust me.
Finding a niche that you would like to work on is a simple process. I had already written an article last year. Key Nine Strategies for Affiliates that shows how to select a niche in the interests and inspiration section. Let&rsquo;s discuss it again after a year in more detail. I am definitely packed with ideas and a simple process of finding a niche as compared to last year. Isn&rsquo;t that what we call it experience?
Affiliate segment within you
Now that might sound stupid but it is true. Look inside your mind, your ideas, things that inspires you etc you can list down several activities, things, edibles etc. I am going to conduct that experiment on myself and let&rsquo;s see what I find. These are not necessarily the things I have to do but those I love doing it at least once a week.
- I like eating chicken and fish related meals, halal food, fair trade products, big fan of tea, milkshakes, confectionary products, chocolates and eating out.
- I like to work out in the gym, go out with family, go on long drives preferably on heavy bikes, wearing jeans and shirt in summer and suits in winter even in office.
- I like disciplined life style such as doing things on time, keeping an eye on the watch, schedule and try to manage all tasks in my iphone or computer.
- I like gadgets, got plasma at home, cinema theatre system, watching movies in spare time and enjoying pizza from the local shops. I own an iphone, HP laptop and a nokia mobile.
- My bedroom is cosy with double bed, nice big pillows, blue duvet, green curtains, attached large bath and has several perfumes that does not change very often unless it is given to me as a gift. I normally buy the same brand again and again.
- I buy clothes from burtons, M&S, JJB sports, Next and Debenhams.
Now it&rsquo;s time to analyse what sort of affiliate segments I could setup that are within me and I don&rsquo;t even realise it because they are part of my daily life.
1 &ndash; Halal Food &ndash; i do not know a single affiliate website that is providing only halal food list for Muslims. Large stores such as Asda and Tesco has recognised the demand and providing halal meat in most of their stores now. Thousands of products are imported from asia, arab countries and other parts of the world that shows HALAL label on it and has great demand of it in the UK.
2 &ndash; Fair Trade &ndash; another similar affiliate segment with millions of products imported in the UK, especially from African countries.
3 &ndash; Chocolates &ndash; these are sold by hundred of online retailers with affiliate campaigns.
4 &ndash; Eating out &ndash; there are some websites as review websites but still has the potential for new entrants.
5 &ndash; Tea &ndash; we drink hundreds of cups of tea yearly in office, home, hotels etc and there are hundreds of brands imported from all parts of the world.
The list goes on such as bikes, bike accessories, laptops, mobile phones, home decoration, bathroom or bedroom accessories, specific stores and brands. I am not sure if i setup an affiliate website or websites with these segments and they would be profitable but one fact is for sure that I have decent knowledge and interests in these segments that would keep me interested for some time to make it a success.
Affiliate segments around you
How often do you ask your parents, sisters, brothers, girl friends or others about their preference if you are going to purchase a gift for them? I would say only once out of 100 times. We always assume what we purchase for them would be used effectively and appreciated. Most of the gifts I have received in my life are either not my choice or not used with so much interest that would have convinced me to purchase it again. Of course I won&rsquo;t buy a teddy bear, love cards for myself if I have received from my girl friends. That is the reason we have to look around us that involve people close to us and analyse their preferences.
I went to my brother&rsquo;s room last week and everything in his room was different than mine and he loves it, such as the colour scheme of everything in his bedroom, furniture style, things hanging on the walls, cosmetics and clothes of different brands and even his cigarette brands are unique. That gave me an idea that the life style of two bothers living in the same house could be totally different. I am sure I can get hundreds of different ideas if I just walk around all bedrooms in my house that involves my parents, sisters and even a guest room that has unique objects in it to cater the guests effectively.
Search from Price Comparison Websites
Price comparison websites such as Kelkoo, Price Runner, Price Grabber has millions of products and their category structure and breadcrumbs down to product level provides useful information to find a niche such as Kelkoo / Cars & Accessories / Car Accessories / GPS and even down to Brand level if you wish to promote a specific brand and a product. Some more examples are mentioned below.
Kelkoo / Health & Beauty / Cosmetics & Perfume / Perfumes & Aftershaves
Kelkoo / Sport & Fitness / Camping & Hiking / Camping beds
Price Grabber / Clothing / Men / Casual Trousers / Cargo
Price Grabber / Computers / Laptops & Accessories / Laptops / HP Laptops / with Intel Processors
Price Runner > Small Home Appliances > Coffee Makers > Coffee Makers
Price Runner > Clothing and accessories > Shoes > Mens Shoes > Nike Mens Shoes
Price Runner > Phones > Mobile Phones > Nokia Smartphone - Camera Mobile Phones
Price Runner > Sound and Vision > Vision > TVs > Sony LCD TVs
Price Runner > Kids and Family > Toys > Remote Controlled - Ride-ons Toys
You may select a broad category, niche subscategory, brand related or down to product level.
Search from Google and Google Trends
You may find it easy and interesting that how many search results actually come up with affiliate related websites based on your keywords. Try keywords like flowers, iphone, hp laptops etc that are product related and so many affiliate websites, forums and blogs with affiliate links show up.
Google Trends is an interesting free tool to explore the potential on your segments or keywords such as HP laptops. I have found UK to be lower than other countries. Try flowers only in England and you can view the list of cities with users searching for flowers keyword on Google.
Search from affiliate forums
We always find news on websites being developed, established websites merging with large companies or sold etc. I would suggest keeping an eye on the affiliate forums to view the trends and what might be the big new segment on the internet. I have been actively following the forums for the last six years and seen content sites changing to cashback, then voucher craze was on and now a lot of discussion is going on about Group Deal and nice price comparison engines with product feeds such as a holidays site, flights bookings etc.
Search from leading reports and statistics
Hitwise is probably the best source of research for retailers and also affiliates, used by leading marketing agencies to find top affiliate websites based on traffic but I must say it is not cheap. We are taking about 10k plus budget on it plus you will only be able to access it from limited IP addresses. Second option is eConsultancy that I am also registered and find it extremely useful. Try Alexa as free resource for some useful information.

Visit site: http://gameone.club/

seoul music awards 2018 red velvet fancam
Thumbs Up Thumbs Down
0
CraigVok on 10/04/2018 23:45:25
avatar
п»ї3 Simple Ways to Stay Productive & Limit Time On Social Media

More than any other life skill time management is a weakness for most. A lot of my life coaching clients have goals to get better in this area. With social media sites like Facebook, Twitter, and LinkedIn some users spend hours on these sites. What starts as minutes then turns into hours. With smartphones and tablets the mobile accessibility only adds to the fire. The average Facebook user alone spends 11 hours per month on the site. One out of every eight minutes on the internet is spent on Facebook. It is the biggest time dump known to man. Imagine how much more you would get done if didn&rsquo;t waste all of those hours every month. Procrastination is the most deadly disease known to man. The only known way to combat procrastination is disciplined time management. Today I will give you three simple ways you can limit time wasted on social media sites spanning from moderate to extreme.
1. Invest in a planner
This is one of the most important tools that will help you stay productive. Along with my journals there is nothing I cherish more to keep me on task. A great tip with your daily planning is to create blocks of time in your schedule. No multi-tasking just 60 to 90 minute blocks on a concentrated task. If you give yourself limited blocks of time to use the internet you will not be wasting a lot of time.
2. Use your timer!
I believe a timer is the most underutilized time management tool. Every smartphone has a timer just as they have an alarm. Most of us use the alarm and reminders in our phones. We just usually neglect our timer. So when your performing any task to keep your self-disciplined time yourself. Dedicate only a certain amount of time to the internet especially. Don&rsquo;t disregard the buzzer either.
3. Block All Social Media Sites!!!
This is for those that have an extreme addiction to their social media sites. If you have an important task to complete this might be recommended for whatever time frame you have. You have to jump back in the social scene in moderation if you truly have an addiction. That is once you unblock your sites. Social media surfing has become an unconscious habit to your daily life so unlearning this habit will be difficult for some. So returning to social media consumption must be done in moderation to train your mind to form a new habit.

Visit site: http://gameone.club/

oh yeon seo and lee jang woo scandal people magazine
Thumbs Up Thumbs Down
0
CraigVok on 10/04/2018 22:14:23
avatar
п»їINTERNET MARKETING: MODUS OPERANDI

Internet marketing is basically marketing goods and services in an electronic form which is where every business owner with fore sight usually head to, since the advent of the World Wide Web.
Some of the common method of web/internet marketing is advert placement, banner advertisements, e-mail marketing, surveys, offers ads, etc. The major advantages of internet marketing are as follows.
Considering the fact that the world has become a global village, the usefulness of internet marketing cannot be over emphasized in the twenty-first century as practically lots of companies now have a functional website which helps them showcase their goods and services to the world at large. Web marketing is a part of internet through which a lot of companies have earned profit beyond their wildest expectations. It is a matter of fact that web site marketing has more response and reach than other marketing strategies. Internet marketing is known for carrying out some search engine optimization (SEO) techniques. This is also one of the means of online marketing or web marketing. Link building is mainly focused on search engine optimization. This drives more visitors which will in turn increase sales.
Any advert placed on the internet is easily accessible, that is, the advertisement enjoys full exposure twenty-four seven. A major advantage is the transfer of messages from one end to another electronically which is very easy, trustworthy and swift. More so, it costs very little to transfer advert message on the internet. Every information about a company or business can be viewed at a glance once the web site has been accessed through the internet from any part of the world. Also the news about offers and discounts can reach the clients in a very short time.
Change is the most constant factor in life. Therefore, in every establishment, there is bound to be periodic change in some if not every aspect of the business. This changes, whether in product, service or offer can be conveyed to prospective customers through e-mails and news letters on the internet. This helps the clients of the business to remain up to date about what the company has to offer at any point in time.
The internet is the medium which links the people globally across the world. Thus marketing the products or services of a company over the web is very common. The internet truly gives a tremendous response to marketing representatives in form of large sales and turnover.
Businesses with experience in the field of internet marketing are expanding by the day and raking in more profit as products are purchased by customers from around the world.
To get helpful information on how to market your goods and services electronically click on the link htpp://

Visit site: http://gameone.club/

domain name australia search
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 3 4 5 next total: 47 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: