Життя, покладене на вівтар України

Home | США | Українське Чикаго | Життя, покладене на вівтар України
image


«Не забувай, що Бог дав тобі більше, ніж ти береш
... Тож крокуй до свого призначення з радістю і безоглядно».
                                                                                        Василь Стус
Культурно-просвітницька робота є частиною навчально-виховного процесу Школи українознавства «Рідна школа» ім. В. Стуса в м. Чикаго.  Адже  наша школа, окрім того, що займається навчанням дітей, також забезпечує національне і духовне  виховання молоді, що є надважливим показником нашої  ідентичності. Нещодавно у нашій школі було проведено навчально-виховний захід, присвячений 81-ій річниці з Дня народження Василя Стуса - великого письменника-шістдесятника, дисидента, борця за права і свободи громадян, Героя України (посмертно).
Січень багатий на дні народження відомих людей. У січні ми також згадуємо про Василя Симоненка, Володимира Сосюру, Павла Тичину, Івана Огієнка, Агатангела Кримського. Позаяк у 2014 році нашій школі було присвоєно ім’я легендарного Василя Стуса, було прийнято рішення щороку  проводити тематичні заходи з вшанування пам’яті цього нескореного  сина українського народу.


Про діяльність непересічної постаті українця, яким був В. Стус, про причини його трагічної долі учням 9-10-их класів розповідала директор школи Наталія Пономарьова. Водночас пані Наталя представила чимало фактів з життя письменника, які тільки починаємо для себе відкривати. Вона також підкреслила, що Василь Стус був голосом українського народу. Він був один з небагатьох, хто не боявся говорити, коли усі мовчали. А свої вірші використовув як зброю для викриття злочинної сутності комуністичного режиму. Незважаючи  на утиски та переслідування, В. Стус продовжував свою поетичну творчість й активну громадську діяльність, виступав на захист прав людини, проти свавілля й беззаконня тодішньої системи.
Разом з учнями я підготувала відеопрезентацію  про життєвий і творчий шлях письменника, опрацьовували творчий доробок письменника. А як краще всього вшанувати поета і зрозуміти його велич? Ну, звичайно, читаючи його вірші. Усі вірші В. Стуса є дуже глибокі, наповнені філософськими міркуваннями, насичені колоритною лексикою і фразеологізмами. Раджу завжди учням при прочитанні і вивченні віршів Стуса, для кращого їх розуміння і сприйняття послуговуватись «Словником поетичної мови Василя Стуса», де вміщено рідковживані слова та індивідуально-авторські новотвори.
Також ми мали унікальну можливість прослухати живий голос поета і його вірші у власному виконанні, а саме: «Безсонної ночі», «Не побиваюсь за минулим», «Осліпле листя», «Вчися чекати, друже». Учениця 10-го класу Леона Петрович представила вірш «Як добре те, що смерти не боюсь я».


Важливо зазначити, що ця зустріч для учнів старших класів була дуже важливою, адже вивчення творчості письменника  включено до обов’язкової шкільної програми. Під час заходу, учні мали змогу  задати питання, проаналізувати  і усвідомити, чому  Василь Стус завжди виносив на перший план інтереси своєї нації і свого народу, через що на довгий час опинився за гратами в Пермській тюрмі (Росія) для політичних в’язнів, де і помер за нез’ясованих обставин. В. Стус писав: «Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість зливається з криком його нації». Ось саме тому, ми і вважаємо його гідним сином українського народу, яскравим прикладом для наслідування.
Люба ГАЛАТИМА,
учитель української літератури
Школи українознавства
Ім. Василя Стуса в Чикаго

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: