«МАМО, ХЛІБЦЯ! Я ТІЛЬКИ В РОТІ ПОТРИМАЮ»

Home | УКРАЇНА | «МАМО, ХЛІБЦЯ! Я ТІЛЬКИ В РОТІ ПОТРИМАЮ»
image

Багато прожито і стільки ж пережито. Мені 87 років, прикута до ліжка, пишу лежачи. Вісімдесят років виповнюється від того чорного страшного лихоліття, якого ніколи не забудеш. Здається, немає більш мученицької смерті, ніж від голоду. Падали на ходу мертвими і нікому було пожаліти та оплакати, була страшна душевна байдужість. Жили ми в місті Прилуки Чернігівської області. Мені було 7 років.
Я добре пам’ятаю, як у двір прийшли два чоловіки iз залізними ціпками, зразу все обнишпорили, забрали макітру з борошном і фруктову сушку. Потім вистукували по підлозі в хаті, сараї та дворі. Ніяких запасів у нас не було заховано, то більше нічого й не взяли. За борошном мама плакала, бо робила з нього слабеньку затірку, аби хоч щось з’їсти. Батько бачить, що біда, і не видно, коли ж буде цьому кінець, зібравсь із сусідом ніби у Воронеж, узяв речі, зібрані мамою…Та як пішов, то й до сьогодні про обох не чути.
Мати в той час працювала на маслозаводі. Нам на трьох давали 300 г сиру і літр сироватки. Але на день чи на два — вже й не згадаю. Ми з сестрою і подругами зранку йшли в поля шукати хоч якусь засушену картоплинку — і тому були раді. Збирали щавель, лободу, калачики, спориш, свиріпу, лазили по деревах липи. Все сушили, товкли — це було таке борошно, до якого додавали трохи сиру, аби якось зліпилося. І така їжа кожного дня й більше нічого.
А вже хлібця як хотілося! Підійду до мами, покажу їй нігтик iз мізинчика, прошу тільки отаку крихітку. Я тільки в роті потримаю. Мама обійме нас із сестричкою і каже: «Пшеничку в море висипали». Питаю: «Рибкам?» Вона відповідає: «І акулам». Шкода рибки стало, бо вона ж теж у воді їсти хоче, а ми ось цвіту акації нарвемо, щось та поїмо.
Ніколи не забуду, як сповзалися з усіх вулиць пухлі, ніби водою налиті, не схожі на людей напівмерці. Вони вже були такі знесилені, що додому не поверталися. Ранком приїж¬джала підвода, скидали на воза тих, хто відмучився. На цвинтарі яму викопали, до якої всіх скидали. Цвинтар недалеко від молокозаводу був. А я, мала, як надивлюся на ті страхіття, тоді вночі, бувало, кричу з переляку.
Мільйони загинули від страшної голодної смерті. А ті, що залишилися, виснажені, знесилені, мусили запрягатися, щоб орати день і ніч, аби знову нагодувати ту комуністичну Росію. Не можу змиритися з тим, що не визнають Голодомору, і що й досі плачуть за Радянським Союзом. Та коли кажуть, що в усьому винна посуха, а голод був скрізь... Я не заперечую, що недоїдали по всіх республіках, але з нашої України у першу чергу вивозили м’ясо, яйця, молоко, масло, олію, гречку, пшеницю, хліб. Усе — на утримання великих міст: Москви, Ленінграда й інших. У той час до України було все перекрито таким кордоном, що й ворог не пролізе, і руку допомоги ніхто не подасть.
Як же таким виродкам, що вигрібали в діточок усе до крихти, жилося і їлося? Як же в безбожників рука не здригалася, коли господар благав не забирати останнє, бо в нього четверо маленьких діточок? Так ні, прийшли вночі й усе забрали...
Не шкодуйте за минулим, бо за чим шкодувати — за чергами в магазині та порожніми прилавками? А зараз в Україні хліба різних сортів уже наїлися. Слава Богу, всього повно, хоч і дорого. Любіть нашу хлібницю, нашу неньку, борітеся, єднайтеся до тих, хто небайдужий, не дайте, щоб ми знову були рабами. Поборете з часом усі негаразди!
Марія ПАСТРОМА
Гребінка, Полтавська область

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (17 posted):

Hochzeitsreportage on 18/03/2018 04:55:21
avatar
This is my first time i visit here and I found so many interesting stuff in your blog especially it's discussion, thank you.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Omaha seo expert on 10/03/2018 11:17:37
avatar
This content is written very well. Your use of formatting when making your points makes your observations very clear and easy to understand. Thank you.
Thumbs Up Thumbs Down
0
espositori plexiglass da banco on 10/03/2018 04:24:51
avatar
If more people that write articles really concerned themselves with writing great content like you. more readers would be interested in their writings. Thank you for caring about your content.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Fahrschule Stuttgart on 21/02/2018 23:27:09
avatar
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here.
Thumbs Up Thumbs Down
0
instant views on 14/02/2018 08:28:08
avatar
Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information..
Thumbs Up Thumbs Down
0
taktikjudi.com on 30/01/2018 07:29:28
avatar
I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative..
Thumbs Up Thumbs Down
0
swalife on 29/01/2018 08:49:49
avatar
Gary C Kelly is the current CEO and Chairman of the Southwest airline. The company has around 55,000 employees serving them and it operates nearly 4,000 departures per day during peak season.
Thumbs Up Thumbs Down
0
avatar
Convert Python int to String Format Easily. Sometimes Python str object is not callable while programming. It could be due to problem while convert data into string in python.
Thumbs Up Thumbs Down
0
frases para enamorar on 29/08/2017 03:00:22
avatar
you're really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a fantastic job on this subject!
Thumbs Up Thumbs Down
0
flank pain on right side on 04/08/2017 04:14:05
avatar
I think this is a really good article. You make this information interesting and engaging. flank pain on right side You give readers a lot to think about and I appreciate that kind of writing.
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 next total: 17 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: