Не «відрізана скибка»

Home | УКРАЇНА | Не «відрізана скибка»
image

Коли ми говоримо, що держава забула про своїх громадян на окупованих територіях, важливо уточнити — про багатьох вона просто не знає.
Вона не знає, скільки дітей народилося в період окупації у Криму й на Донбасі, не має даних про те, скільки її громадян пішло з життя природним чи насильницьким способом. Факти народження та смертей наших співвітчизників засвідчені документами з двоглавими орлами, яких Україна не визнає. Держава не знає точно, скільки людей вимушено переїхали з окупованого півострова і з Донбасу, а цифра півтора мільйона, яку наводять і міжнародні організації, і держоргани, враховує тільки осіб, які, подолавши бюрократію, отримали горезвісну довідку переселенця. Зазвичай це ті, хто потребує соціальної допомоги. Але значна частина "політичних емігрантів" із Криму махнула рукою на черги і будує життя на материку самостійно. Тому, як вважають в організаціях кримських переселенців, реальна кількість утікачів від "русского мира" в Криму, як мінімум, удвічі вища за офіційні дані.
Українські правозахисники цього тижня можуть заслужено святкувати перемогу. І навіть півтори: ВР України в цілому прийняла проект змін до законів України про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб (№2166) та в першому читанні — проект змін до Цивільного процесуального кодексу (№3171) про видачу свідоцтв про народження та смерть українців із окупованих територій Криму і Донбасу.
Проект №2166, який активно просували правозахисники Української Гельсінської спілки з прав людини, врахував частину рекомендацій Парламентської асамблеї Ради Європи і вдосконалив процедури реєстрації внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Головні зміни — усунення прив'язки до прописки при отриманні довідки ВПО (своє проживання на окупованій території можна довести й іншими документами — трудовою книжкою, свідоцтвом власності на нерухомість, атестатами тощо) та скасування необхідності реєстрації на новому місці проживання (багато ви знайдете охочих прописати наших "біженців"?). Крім того, однією чергою в переселенців стане менше: отримавши довідку ВПО в органах соцзахисту, їм не треба їхати по штамп міграційної служби (це тепер питання комунікації держструктур), а сам документ, який зараз видається на півроку, стане безстроковим. Точніше, до деокупації Криму і Донбасу.
Другий проект, проголосований рекордними 300 голосами народних депутатів у першому читанні, тільки на перший погляд здається локальним. Ним вносяться зміни до ЦПК, які дозволять упродовж одного-двох днів отримати українські свідоцтва про народження дитини або смерть громадянина, використавши як доказ свідоцтва, отримані в трьох "республіках" та Севастополі. По суті, цим законопроектом Міністерство юстиції робить перший крок до нормалізації взаємовідносин держави та її громадян, котрі живуть на окупованих територіях і позбавлені можливості отримати українські акти громадянського стану. За великим рахунком, до цього проекту у влади не було відповіді на запитання, що робити з документами, виданими окупаційною владою.
Точніше, вона була, і однозначна: не визнавати. Стаття 5 закону про забезпечення прав та свобод громадян України, які живуть на тимчасово окупованих територіях АР Крим і Севастополя, встановлює, що примусове автоматичне набуття громадянства Російської Федерації "не визнається Україною і не є підставою для втрати громадянства України". Стаття 9 цього ж закону гласить: "Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами і/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті (органи, не передбачені законами України. — Ред.), недійсний і не створює правових наслідків".
Закон про окуповані території Криму приймався невдовзі після анексії — у квітні 2014 р. Тоді ще багато що бачилося інакше, а час іде і вимагає відповідей на запитання, які тоді, до війни на Донбасі, у багатьох і не виникали. Тепер не отримати "окупаційних" паспорта, свідоцтва тощо в Криму, приміром, уже неможливо, — вам не нададуть медичної допомоги, дітей не приймуть у дитсадок і школу, а ви можете позбутися роботи і власності. Ще на початку окупації Мустафа Джемілєв закликав кримчан ставитися до цього питання простіше, відкинувши весь пропагандистський пафос, пов'язаний із отриманням російських паспортів: це просто аусвайси, які видає російська "комендатура", вони потрібні, щоб убезпечити себе й пережити окупацію. Головне — бережіть українські документи. Але в законах цю мудрість і військову хитрість не відбито.
Про кількість народжених в окупації кримських українців можемо судити тільки за статистикою окупаційної адміністрації. У 2014 р. в АРК народилося 24,5 тис. малюків, за перше півріччя 2015-го — 11,3 тис. Звісно, міграція російських "спеціалістів" та військових теж доклалася до цієї цифри, але публічно визначити її частку не зможуть навіть у самому Криму, — не дозволено. Однак можемо говорити, що кількість народжених в окупації й поки що втрачених для України у плані статистики (не кажучи вже про гарантії прав та свобод) маленьких громадян уже порівнянна з офіційною цифрою кількості кримських переселенців.
Оформити "паралельно" з російськими українські свідоцтва про народження — ще та епопея, яка потребує кількох місяців і поїздок на материк, отримання рішення суду (не одного — спочатку, за законом, Київський апеляційний суд повинен визначити суд для розгляду справи), потім — самі документи.
Люфт був у 2014-му, коли в Криму діяв так званий перехідний період і в кримсько-російських установах використовувалися і українські бланки, і печатки з тризубом. За такими документами, каже заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов, на материку можна було отримати і українські зразки. За його даними, торік у Херсонській області кримчанам видано кілька тисяч свідоцтв.
"Законопроект 3171 дозволяє нашим громадянам, що проживають на окупованих територіях, зберігати зв'язок з Україною і отримувати єдині легітимні документи, які визнаватимуться в усьому світі, — продовжує Сергій Пєтухов. — Проживання на окупованих територіях і так пов'язане з численними труднощами та навіть небезпекою для життя тих, хто відкрито виявляє проукраїнську позицію. Тому ми мусимо зробити все, що нам під силу, аби українці в Криму й на Донбасі не втрачали зв'язку зі своєю державою і за максимально простою процедурою могли отримувати держпослуги".
Коротше кажучи, запропоновані Мінюстом зміни до ЦПК дозволять оформити свідоцтво про народження протягом одного-двох днів. Для цього одному з батьків дитини або його родичеві чи законному представникові не треба їхати в Апеляційний суд Києва. Це можна зробити в будь-якому населеному пункті не окупованої території України, де є будь-який суд, котрий упродовж 24 годин повинен розглянути заяву щодо встановлення факту народження. Із заявою про визнання факту смерті до суду може звернутися будь-який громадянин. Рішення суду, з яким потім треба йти в орган реєстрації актів громадянського стану, має бути видане заявникові негайно (якщо він був присутній, інакше — скеровується в місцевий орган реєстрації).
Процедура, безперечно, дуже проста, я б навіть сказала — небачена для України, і правозахисники вже висловлюють сумніви в її реалістичності. Ольга Скрипник, співголова Кримської польової місії, називає цілий їх перелік: від сумніву в тому, що наші завантажені суди витримають норму розгляду справи впродовж 24 годин, до законності надання суду свідоцтва, виданого в окупованому Криму.
Сергій Пєтухов жодних суперечностей не бачить: "Так, як доказ факту народження або смерті можна надати суду свідоцтво, видане в Криму або на окупованому Донбасі. Але це не означає, що цей документ визнається в Україні легітимним. Це просто один із доказів, нарівні з іншими, передбаченими ЦПК, — можливими показаннями свідків, батьків, родичів. Звісно, є питання стосовно того, як цю норму застосовуватимуть суди. Але ми готові спілкуватися з представниками судової системи, працювати над забезпеченням однакового застосування норми закону судами. За великим рахунком, ми маємо поставити права людини над бюрократичними складнощами і знаходити правові шляхи вирішення проблем, які виникли у громадян внаслідок окупації частини території України. Наші громадяни у Криму й на Донбасі — найкраще свідчення того, що окупація тимчасова".
Проте у період до прийняття законопроекту в другому читанні спільна робота Мінюсту і правозахисників просто необхідна, щоб потім не виправляти помилок, від яких страждатимуть люди. Сергій Пєтухов обіцяє організувати таку зустріч, а потім — і засідання координаційної ради при Мінюсті, щоб спільно визначити чергові кроки для "зшивання" держави та її громадян на окупованій території. Теми, які стоять на порядку денному, каже Сергій Пєтухов, — це проблеми, пов'язані з перереєстрацією підприємців із Криму на материковій Україні та вступом дітей з окупованих територій в українські виші. Про цю ганьбу ми писали неодноразово, тому стежитимемо за роботою влади над помилками.
Валентина САМАР

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (9 posted):

escorts on 16/01/2018 02:28:24
avatar
I will forward this article to him. Maintaining a strategic distance from on certain he will have a delightful separated.
Thumbs Up Thumbs Down
0
https://eveningdesertsafari.com on 15/12/2017 06:20:52
avatar
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences.
Thumbs Up Thumbs Down
0
myhr.cvs.com on 09/08/2017 05:22:55
avatar
Hello! I really liked your story. Thank you!
Thumbs Up Thumbs Down
0
Dissertation Proposal Writing Service on 20/07/2017 09:41:11
avatar
Much thanks to you such a great amount for sharing this incredible blog.Very motivating and supportive too.Hope you keep on sharing a greater amount of your ideas.I will love to peruse.
Thumbs Up Thumbs Down
0
replicas de relojes on 06/07/2017 02:48:48
avatar
incluso si tenemos una debilidad por el movimiento calibre 2121 de ‘Jumbo’ ref.15202 Royal Oak, tenemos que hacer todo calibre 3120.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Learn More on 28/11/2016 05:40:24
avatar
I starting late had the epic fortunes of looking article concerning speculation rationalities.
Thumbs Up Thumbs Down
0
spearfishing mask on 26/11/2016 08:01:52
avatar
Splendid job.I am really getting a charge out of looking stunningly made articles.
Thumbs Up Thumbs Down
0
swiss replica watches on 13/10/2016 02:53:49
avatar
At the beginning of this century, the predecessor of swiss replica watches ROLEX - WILSDORF&DAVIS company launched the silver gentleman table and ladies table, a great success, led the various watches manufacturers competing to develop watches. Then to the world-famous Swiss watch technology, has taken the lead in watch making, ROLEX in 1926 developed a completely waterproof watch "ROLEXOYSTER", 1931 years will be the first self winding watch "OYSTERPERPETUAL" to the market. LONGINES company is the development of Tag Heuer replica the aviation precision not resigned to playing second fiddle, bell and American Aviator Lindberg stagecoach the Atlantic fame. In 1929, launched with a stopwatch function to watch "CHRONOGRAPH", the following year on the basis of the development of the flight precision watches "CHRONOMETER". At the end of 60s, the history of mechanical watches opened a new page: in 1969, the Japanese company developed a fine watch company developed the world's first quartz electronic watches, the daily error of rolex replica watches less than zero point two seconds. In 1972, the United States Hamilton invented the digital display watch, motor and gear disappeared from the watch.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Chanel iPhone 6S Cases on 08/12/2015 08:52:41
avatar
The high- quality metal body and the attention to details really turned this smartphone into a premium one. The new rose gold version may not be everyone’s cup of tea, but it definitely won a lot of fans since it was released.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 9 | displaying: 1 - 9

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: