Не «відрізана скибка»

Home | УКРАЇНА | Не «відрізана скибка»
image

Коли ми говоримо, що держава забула про своїх громадян на окупованих територіях, важливо уточнити — про багатьох вона просто не знає.
Вона не знає, скільки дітей народилося в період окупації у Криму й на Донбасі, не має даних про те, скільки її громадян пішло з життя природним чи насильницьким способом. Факти народження та смертей наших співвітчизників засвідчені документами з двоглавими орлами, яких Україна не визнає. Держава не знає точно, скільки людей вимушено переїхали з окупованого півострова і з Донбасу, а цифра півтора мільйона, яку наводять і міжнародні організації, і держоргани, враховує тільки осіб, які, подолавши бюрократію, отримали горезвісну довідку переселенця. Зазвичай це ті, хто потребує соціальної допомоги. Але значна частина "політичних емігрантів" із Криму махнула рукою на черги і будує життя на материку самостійно. Тому, як вважають в організаціях кримських переселенців, реальна кількість утікачів від "русского мира" в Криму, як мінімум, удвічі вища за офіційні дані.
Українські правозахисники цього тижня можуть заслужено святкувати перемогу. І навіть півтори: ВР України в цілому прийняла проект змін до законів України про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб (№2166) та в першому читанні — проект змін до Цивільного процесуального кодексу (№3171) про видачу свідоцтв про народження та смерть українців із окупованих територій Криму і Донбасу.
Проект №2166, який активно просували правозахисники Української Гельсінської спілки з прав людини, врахував частину рекомендацій Парламентської асамблеї Ради Європи і вдосконалив процедури реєстрації внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Головні зміни — усунення прив'язки до прописки при отриманні довідки ВПО (своє проживання на окупованій території можна довести й іншими документами — трудовою книжкою, свідоцтвом власності на нерухомість, атестатами тощо) та скасування необхідності реєстрації на новому місці проживання (багато ви знайдете охочих прописати наших "біженців"?). Крім того, однією чергою в переселенців стане менше: отримавши довідку ВПО в органах соцзахисту, їм не треба їхати по штамп міграційної служби (це тепер питання комунікації держструктур), а сам документ, який зараз видається на півроку, стане безстроковим. Точніше, до деокупації Криму і Донбасу.
Другий проект, проголосований рекордними 300 голосами народних депутатів у першому читанні, тільки на перший погляд здається локальним. Ним вносяться зміни до ЦПК, які дозволять упродовж одного-двох днів отримати українські свідоцтва про народження дитини або смерть громадянина, використавши як доказ свідоцтва, отримані в трьох "республіках" та Севастополі. По суті, цим законопроектом Міністерство юстиції робить перший крок до нормалізації взаємовідносин держави та її громадян, котрі живуть на окупованих територіях і позбавлені можливості отримати українські акти громадянського стану. За великим рахунком, до цього проекту у влади не було відповіді на запитання, що робити з документами, виданими окупаційною владою.
Точніше, вона була, і однозначна: не визнавати. Стаття 5 закону про забезпечення прав та свобод громадян України, які живуть на тимчасово окупованих територіях АР Крим і Севастополя, встановлює, що примусове автоматичне набуття громадянства Російської Федерації "не визнається Україною і не є підставою для втрати громадянства України". Стаття 9 цього ж закону гласить: "Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами і/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті (органи, не передбачені законами України. — Ред.), недійсний і не створює правових наслідків".
Закон про окуповані території Криму приймався невдовзі після анексії — у квітні 2014 р. Тоді ще багато що бачилося інакше, а час іде і вимагає відповідей на запитання, які тоді, до війни на Донбасі, у багатьох і не виникали. Тепер не отримати "окупаційних" паспорта, свідоцтва тощо в Криму, приміром, уже неможливо, — вам не нададуть медичної допомоги, дітей не приймуть у дитсадок і школу, а ви можете позбутися роботи і власності. Ще на початку окупації Мустафа Джемілєв закликав кримчан ставитися до цього питання простіше, відкинувши весь пропагандистський пафос, пов'язаний із отриманням російських паспортів: це просто аусвайси, які видає російська "комендатура", вони потрібні, щоб убезпечити себе й пережити окупацію. Головне — бережіть українські документи. Але в законах цю мудрість і військову хитрість не відбито.
Про кількість народжених в окупації кримських українців можемо судити тільки за статистикою окупаційної адміністрації. У 2014 р. в АРК народилося 24,5 тис. малюків, за перше півріччя 2015-го — 11,3 тис. Звісно, міграція російських "спеціалістів" та військових теж доклалася до цієї цифри, але публічно визначити її частку не зможуть навіть у самому Криму, — не дозволено. Однак можемо говорити, що кількість народжених в окупації й поки що втрачених для України у плані статистики (не кажучи вже про гарантії прав та свобод) маленьких громадян уже порівнянна з офіційною цифрою кількості кримських переселенців.
Оформити "паралельно" з російськими українські свідоцтва про народження — ще та епопея, яка потребує кількох місяців і поїздок на материк, отримання рішення суду (не одного — спочатку, за законом, Київський апеляційний суд повинен визначити суд для розгляду справи), потім — самі документи.
Люфт був у 2014-му, коли в Криму діяв так званий перехідний період і в кримсько-російських установах використовувалися і українські бланки, і печатки з тризубом. За такими документами, каже заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов, на материку можна було отримати і українські зразки. За його даними, торік у Херсонській області кримчанам видано кілька тисяч свідоцтв.
"Законопроект 3171 дозволяє нашим громадянам, що проживають на окупованих територіях, зберігати зв'язок з Україною і отримувати єдині легітимні документи, які визнаватимуться в усьому світі, — продовжує Сергій Пєтухов. — Проживання на окупованих територіях і так пов'язане з численними труднощами та навіть небезпекою для життя тих, хто відкрито виявляє проукраїнську позицію. Тому ми мусимо зробити все, що нам під силу, аби українці в Криму й на Донбасі не втрачали зв'язку зі своєю державою і за максимально простою процедурою могли отримувати держпослуги".
Коротше кажучи, запропоновані Мінюстом зміни до ЦПК дозволять оформити свідоцтво про народження протягом одного-двох днів. Для цього одному з батьків дитини або його родичеві чи законному представникові не треба їхати в Апеляційний суд Києва. Це можна зробити в будь-якому населеному пункті не окупованої території України, де є будь-який суд, котрий упродовж 24 годин повинен розглянути заяву щодо встановлення факту народження. Із заявою про визнання факту смерті до суду може звернутися будь-який громадянин. Рішення суду, з яким потім треба йти в орган реєстрації актів громадянського стану, має бути видане заявникові негайно (якщо він був присутній, інакше — скеровується в місцевий орган реєстрації).
Процедура, безперечно, дуже проста, я б навіть сказала — небачена для України, і правозахисники вже висловлюють сумніви в її реалістичності. Ольга Скрипник, співголова Кримської польової місії, називає цілий їх перелік: від сумніву в тому, що наші завантажені суди витримають норму розгляду справи впродовж 24 годин, до законності надання суду свідоцтва, виданого в окупованому Криму.
Сергій Пєтухов жодних суперечностей не бачить: "Так, як доказ факту народження або смерті можна надати суду свідоцтво, видане в Криму або на окупованому Донбасі. Але це не означає, що цей документ визнається в Україні легітимним. Це просто один із доказів, нарівні з іншими, передбаченими ЦПК, — можливими показаннями свідків, батьків, родичів. Звісно, є питання стосовно того, як цю норму застосовуватимуть суди. Але ми готові спілкуватися з представниками судової системи, працювати над забезпеченням однакового застосування норми закону судами. За великим рахунком, ми маємо поставити права людини над бюрократичними складнощами і знаходити правові шляхи вирішення проблем, які виникли у громадян внаслідок окупації частини території України. Наші громадяни у Криму й на Донбасі — найкраще свідчення того, що окупація тимчасова".
Проте у період до прийняття законопроекту в другому читанні спільна робота Мінюсту і правозахисників просто необхідна, щоб потім не виправляти помилок, від яких страждатимуть люди. Сергій Пєтухов обіцяє організувати таку зустріч, а потім — і засідання координаційної ради при Мінюсті, щоб спільно визначити чергові кроки для "зшивання" держави та її громадян на окупованій території. Теми, які стоять на порядку денному, каже Сергій Пєтухов, — це проблеми, пов'язані з перереєстрацією підприємців із Криму на материковій Україні та вступом дітей з окупованих територій в українські виші. Про цю ганьбу ми писали неодноразово, тому стежитимемо за роботою влади над помилками.
Валентина САМАР

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (36 posted):

Hairstyles for double chins photos on 29/12/2018 03:15:41
avatar
I'm really happy to find this site and did enjoy reading useful articles posted here. The ideas of the author was awesome and extraordinary, thanks for the share and keep post coming..
Thumbs Up Thumbs Down
0
living assisted facility on 27/11/2018 04:29:25
avatar
I do not indicate I've read anything equivalent to this before. So fantastic to find someone with the first suggestions on this subject. really we value you beginning this up. this incredible internet website can be something that is required on the internet, someone with a little bit of creativity.
Thumbs Up Thumbs Down
0
law firm attorney on 17/11/2018 04:40:27
avatar
There is the example of animals, that although some give even more indications of knowledge than a lot of us, scientific research studies are almost beings deprived of intellectual activity. If on the other hand. You are a reasonably enlightened person, you must not worry about such an inquiry considering that your brain will browse even in the smallest detail for an occupation factor.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Click Here on 30/10/2018 04:35:44
avatar
In case you're a visual creator, at that point you may ponder what the best workstation for visual computerization is. This is an inquiry that can be effectively addressed when you investigate the PCs equipment, as opposed to the product introduced.
Thumbs Up Thumbs Down
0
10Fabs Guides on 30/10/2018 04:32:14
avatar
Basically in light of the fact that a radical new age of scratch pad innovation comes around at regular intervals or less; presumably considerably less when you consider all the new advances made as of late. It can even be a touch of overpowering notwithstanding for somebody such as myself who runs an online Laptop Guide and who has a distinct fascination in everything workstation.
Thumbs Up Thumbs Down
0
natural list here on 23/10/2018 12:08:54
avatar
Thanks for your post! It's been a long time since I read a good article and such a meaning! I hope you will continue to write articles like these for hobbyists!
Thumbs Up Thumbs Down
0
view lists on 23/10/2018 10:30:07
avatar
It is imperative that we read blog post very carefully. I am already done it and find that this post is really amazing.
Thumbs Up Thumbs Down
0
muzhiwan gta san andreas on 01/08/2018 09:02:02
avatar
Just because the games and apps are on Google Play does not necessarily make them safe for downloading.
Thumbs Up Thumbs Down
0
muzhiwan download on 01/08/2018 08:54:55
avatar
Usually to enjoy the exciting world of games and apps you need an Android application package or APK
Thumbs Up Thumbs Down
0
how to on Unify cosmos on 19/05/2018 06:02:54
avatar
I am endlessly chasing down after online down articles that can help me. There is unmistakably a wide measure to think about this.
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 3 4 next total: 36 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: