Тарас Шевченко: «Ох, не однаково мені...»

Home | УКРАЇНА | День за днем | Тарас Шевченко: «Ох, не однаково мені...»
image

9 березня люди планети, свідомі величі генія, відзначили 203-тю річницю від дня народження велета українського, поета, драматурга, прозаїка, художника, громадського і політичного діяча Тараса Шевченка.
Ушанування Кобзаря пройшло, як завше, велелюдно і за покликом серця. Натхненне Тарасове слово звучало різномовно то як рокіт хвиль на розбурханому Дніпрі, то як сповідь, то як молитва.
Нинішнє відзначення роковин національного велета духу з ініціативи громадських організацій «Ukrainians» та «Батьківщина Молода» розпочалося ще 10 лютого незвичайною міжнародною масовою акцією (флешмобом) «GlobaShevchenko» — «Всесвітній Шевченко».
Так, символ України всесвітній, бо таким його визнав світ!
За умовами акції необхідно було з 10 лютого по 8 березня зробити загальне фото або автопортрет біля пам’ятника Тарасові Шевченку, опублікувати його на офіційній сторінці флешмобу у «Фейсбуці», а також на своїх сторінках у соціальних мережах.
Навряд чи коли хто-небудь зможе підрахувати кількість світлин, зроблених біля монументів нашому Кобзареві, адже їх на планеті встановлено 1385: 1256 — в Україні і 129 — у 35 країнах.
Більшої кількості пам’ятників не удостоївся жоден діяч культури на Землі, і більшої честі, ніж син кріпака зі Звенигородщини, — теж. Це до відома тих, хто докоряє українцям за їхнє хуторянство і надмірну любов до власних передтеч.
Власне, не у пам’ятниках суть, хоч у них — теж.
9 березня о 16:00 за київським часом на заклик організаторів акції «GlobaShevchenko» українці всього світу прийшли до пам’ятників Тарасові та одночасно прочитали вірш «Мені однаково» із циклу «В казематі»:
Мені однаково, чи буду
Я жить в Україні, чи ні.
Чи хто згадає, чи забуде
Мене в снігу на чужині —
Однаковісінько мені...
В історії людства такого дійства досі не було, аби вся планета в один голос читала невеличку, на 23 рядки, поезію, яка не закликає повставати проти сатрапів чи палити палаци, а ні кровію писати Історію…
Це не просто декламація. Це мільйонноголосий речитатив, котрий виразно почули розвеснілі землі, води, небеса!
Це ще раз посвідчує про ставлення світової спільності до Великого Кобзаря, бо «насправді власне Шевченко — то є той вічний дух України, який був і в часи Княжої Русі, який був у всіх серцях і кобзарях, який є зараз, і який буде», як визначив Євген Сверстюк.
Залишається загадкою, принаймні для мене, чому організатори всесвітньої акції «GlobaShevchenko» обрали для гуртової декламації саме цю сповідальну лірику — роздум молодого поета, запротореного у каземат не за великодержавне (так нині модне в Україні!) злодійство, прозване для благозвучності корупцією, а за жертовну участь у діяльності Кирило-Мефодіївського братства, яке мріяло про побудову майбутнього суспільства на засадах християнської моралі шляхом утілення цілого ряду реформ, встановлення демократичних прав і свобод для громадян.
За великим рахунком, і нинішнє покоління українців насправді так і не здійснило того, про що мріяв Кобзар, перебуваючи в казематі «Третього відділу» в Петербурзі під час слідства над учасниками Кирило-Мефодіївського братства між 17 квітням і 30 травням 1847 року.
«Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування», — записано в Конституції України.
Чи ж не такою в уяві малював свою любу Україну її співець, пророк і захисник?.. Напевне ж, саме такою.
За вікном — ХХІ століття, а деякі наші співвітчизники так і не позбулися ні матеріальної, ні, тим паче, духовної печерності.
Таким — однаково, що про них кажуть сучасники і казатимуть нащадки.
Європа — ось вона, рукою подати! А де ж, на якому глобусі, на якій мапі та Україна, якою править народ, а не купка злодійкуватих від природи і обставин вельмож, оточених челяддю — ручними суддями, прокурорами, депутатами Верховної Ради?..
Таким однаково, яке майбутнє в України. Тієї України, котрій вони зрадили на догоду власним шкурним інтересам.
Такі заради Вітчизни рідної власним зажитком, а тим паче, життям не пожертвують. Одначе будьмо оптимістами, такими, як був Тарас Шевченко. Та віра у кращу будучину рідної країни — навіть у прочитаному вчора світом вірші «Мені однаково»: «Ох, неоднаково»!
Український поет, перекладач, громадський діяч, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка академік НАН України Борис Олійник, говорячи про нашого Пророка, зауважив: «…Крім переслідувань, він нічого не надбав для себе, зате здобув Україну і весь світ… Таке надається геніям. Не треба ходити нагінці попідтинню у так званих цивілізованих держав, що ми нібито непомітні, — треба ходити гордо, повноросто, позаяк ми зберегли те, що цивілізовані постіндустріальні країни втратили — відчуття живого чорнозему через кілька шарів асфальту…
Відчуття цього чорнозему дає нам саме Тарас Григорович Шевченко. Його «Кобзареві» нема ціни, як і слову, бо спочатку було Слово».
…І знову звучить на різних континентах, різними мовами світу:
Мені однаково, чи буде
Той син молитися, чи ні...
Та не однаково мені,
Як Україну злії люде
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять...
Ох, не однаково мені.
Вчитайтеся в ці Шевченкові рядки, в настрій, у глибоку філософію, що криється за простими зовні образами «злих людей», які своїм лукавством присипляють, обкрадають…
І коли в кожному з нас прокинеться усвідомлення того, що і нам «не однаково», тоді ми станемо такою державою, на яку і Європа рівнятиметься.
Василь ПІДДУБНЯК

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (4 posted):

PlayBox HD apk download on 23/03/2017 04:28:33
avatar
Play box HD app is not just a movies application, but it's also an excellent service for the people who love to enjoy their time with the films. Yes, now you don't have to worry about watching movies on your iOS or Android.
Thumbs Up Thumbs Down
0
buy a dissertation uk on 21/03/2017 02:13:44
avatar
Such native Fatherland for Taras Shevchenko own, and especially, life is not sacrificed. But let's be optimists, such as was Taras Shevchenko. And belief in a better home country, even in the world of yesterday have read the poem I am equally: Oh, is not the same!
Thumbs Up Thumbs Down
0
buy a dissertation uk on 21/03/2017 02:13:14
avatar
Such native Fatherland for Taras Shevchenko own, and especially, life is not sacrificed. But let's be optimists, such as was Taras Shevchenko. And belief in a better home country, even in the world of yesterday have read the poem I am equally: Oh, is not the same!
Thumbs Up Thumbs Down
0
buy a dissertation uk on 21/03/2017 02:09:40
avatar
Such native Fatherland for Taras Shevchenko own, and especially, life is not sacrificed. But let's be optimists, such as was Taras Shevchenko. And belief in a better home country, even in the world of yesterday have read the poem I am equally: Oh, is not the same!
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 4 | displaying: 1 - 4

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: