Підтримали олігархів

Home | УКРАЇНА | День за днем | Підтримали олігархів
image

Наприкінці двотижневої пленарної «вахти» депутати раптом вирішили продуктивно попрацювати. Щоправда, всього один день. Пленарного четверга 23 березня розглянуто близько двадцяти законопроектів, схвалено 17 законів, чого давно вже не спостерігалося.
«ВАГОН» ІЗ СЮРПРИЗОМ
Найрезонанснішим виявився закон зі змінами до 3-ї статті Закону «Про запобігання корупції», ініційованими Президентом. Згідно з ухваленим документом, військовослужбовців-контрактників та мобілізованих бійців звільнено від обов’язку декларувати свої доходи. Цілком умотивована норма. Чому здійнявся шквал емоцій в інформпросторі? Річ у тім, що до цього законопроекту «на ходу» за наполяганням депутатів із фракції «Народного фронту» причепили «вагон» поправок. Згідно з ними, обов’язок подавати електронні декларації було знято з редакторів та засновників ЗМІ (тобто, підтримали олігархів) й водночас покладено його на представників громадських антикорупційних організацій. Така ось своєрідна помста активістам, які «сунуть носа» в життя високопосадовців і оприлюднюють їхні оборудки та статки.
Цим рішенням парламенту, м’яко кажучи, здивоване навіть представництво ЄС в Україні. Євроспільнота свого часу акцентувала увагу саме на тому, що електронне декларування має стосуватися виключно державних службовців або осіб, які виконують державні функції. Ця вимога була одним із «маяків» для надання нашій державі безвізового режиму. Експерти та керівники громадських організацій, чиєї діяльності це рішення стосується безпосередньо, саме як помсту його й сприйняли, адже люди, які займаються антикорупційними розслідуваннями, представляють переважно ГО (до речі, всі бюро журналістських розслідувань є громадськими організаціями), зареєстровані як неприбуткові. Отож у позитивний за суттю документ проштовхнуто законодавчого «диверсанта»...
Приділено увагу питанням соціального захисту втікачів від війни на сході. Змінами до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» заборонено брати з переселенців, які проживають у модульних містечках, гуртожитках, оздоровчих таборах, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, готелях тощо, більшу плату за комунальні послуги, ніж загальні тарифи по країні (зафіксовано багато випадків фінансового свавілля балансоутримувачів помешкань, котрі користувалися безвихіддю людей). Також із переліку документів, до яких уносяться відомості про місцеперебування особи, вилучено вимогу надавати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених.
ДАЄШ «ТРИРІЧКУ»!
Минулий пленарний четвер можна назвати економічним днем — ухвалено чимало законів відповідної тематики. Виокремимо найголовніші.
Годі жити одним роком, вирішили в уряді, й парламент підтримав зміни до Бюджетного кодексу, якими одноразово з 1 квітня на 1 червня перенесено строк подання Міністерством фінансів «Основних напрямів бюджетної політики». Це дасть змогу вже нинішнього року запровадити середньострокове бюджетне планування — формувати головний кошторис країни та прогнози відразу на три роки. Експерти сприйняли цю ідею неоднозначно.
Зроблено крок до розв’язання проблеми в АПК, що виникла у зв’язку зі скасуванням із цього року спецрежиму оподаткування ПДВ для сільгоспвиробників. Нагадаємо, Державна казначейська служба з посиланням на листи ДФС заблокувала рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ, тож значна кількість агропідприємств не змогла скористатися правом на відшкодування. Відтак прийнятими змінами до Податкового кодексу передбачили можливість урахування цих коштів у формулі для реєстрації податкових накладних у відповідному держреєстрі.
БЕЗ ПЕЧАТОК
Печатки в господарському обігу більше не потрібні — із законодавства вилучено вимоги про їх обов’язкове використання під час укладання угод, які визнаватимуться дійсними і без «штампування». Крім того, запроваджено адміністративну відповідальність за вимагання державним органом або органом місцевого самоврядування наявності відбитку печатки на офіційному документі. Як зазначили у профільному комітеті ВР, в усіх цивілізованих країнах (де закони діють) уже давно від цього архаїзму відмовилися. Тож чи не спростить цей крок життя всюдисущим рейдерам?
ПІД ВИБУХИ БОЄПРИПАСІВ
Традиційний хід пленарної п’ятниці був змінений. Балаклія на Харківщині все ще здригалася від наслідків пожежі на одному з найбільших військових складів країни, й у зв’язку з цим першим під час традиційної «Години запитань до уряду» надали слово голові Державної служби з надзвичайних ситуацій М. Чечоткіну. Він поінформував про масштаби трагедії та заходи для мінімізації її наслідків.
Міністр культури Є. Нищук подякував депутатам за прийняті напередодні два фундаментальні для цієї сфери закони — «Про державну підтримку кінематографії в Україні» та «Про Український культурний фонд». І зазначив: хоча культура — на перший погляд, річ нематеріальна, вона може стати рушієм економічного злету. Так, 2014 року ця сфера генерувала щонайменше 4% ВВП, обійшовши галузь будівництва.
Наступне пленарне засідання — 4 квітня.
Марина ТІШКОВА

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: