Як не допустити анархії

Home | УКРАЇНА | День за днем | Як не допустити анархії
image

З конфлікту між добровольцями в тилу, що переріс у сутички в суді, влада і суспільство має зробити належні висновки

Останній місяць події в Києві серед активістів, депутатів та представників різного роду рухів отримали такий оборот, що зовні здається наче всі перебилися, пересварилися та звинувачують у цьому одне одного. Плутанини додає ще й той факт, що інколи один на одного йдуть ті, хто називає себе добровольцями, патріотами, які сьогодні стали по різні боки барикад — політичних, поліцейських тощо. Під будівлею парламенту депутат Єгор Соболєв із напарниками побив добровольця, який воював у ДАПі. Адже останній намагався побити поліцейського, що й спантеличило депутата, він подумав, що то провокатор. Самого добровольця затримали, а Соболєв вирішив взяти його на поруки. До акцій протесту під Верховною Радою додалися ще й безпрецедентні сутички у Святошинському суді міста Києва з понеділка на вівторок. Це змінило фокус уваги ЗМІ з вулиці Грушевського, де протест усе більше нагадує «великое стояние» заради утримання трибуни для окремих політиків, на вулицю Жилянську з якої всю минулу ніч велись стріми.
Нагадаємо, що днями біля станції метро «Академмістечко» сталася бійка із використанням травматичної зброї. Жертв немає, побиті є. Як наслідок сутички стрілянина, що її влаштував лідер руху ОУН Микола Коханівський поціливши у Руслана Качмалу, який був командиром підрозділу «Правого сектору» (вийшов з його лав зі скандалом 2015-го та наголосив на необхідності легалізації організації під проводом МВС), і сьогодні є представником групи «Безпека життя». Останнього пов’язують із головою Соцпартії і радником міністра МВС Іллею Кивою. Сутичці передували взаємні образи. За Коханівського одразу вступився депутат від «РПЛ» Ігор Мосійчук. Дружина Коханівського стверджує, що її чоловік відреагував на провокацію з боку Качмали. В соціальних мережах від обох сторін з’явилася низка обвинувачень і образ.
Самого Коханівського затримали й у вівторок, 23 жовтня, мали відпустити, адже термін утримання під вартою закінчився, але суд ухвалив рішення залишити його під вартою до наступного засідання, яке мало відбутись о 9-й ранку наступного дня. Активісти, вимагаючи звільнення Коханівського, заблокували залу суду, після чого вночі 24-го в суді Святошинського району розпочався відвертий безлад — барикади, використання газу, вибиті шибки та потрощена зала суду. На початку другої ночі поліція розпочала штурм із застосуванням сльозогінного газу. Очевидці стверджують, що були вимушені вибити вікна для того, щоб полишити приміщення.
Начальник Головного управління Національної поліції в Києві Андрій Крищенко повідомив, що після подій у Святошинському районному суді Києва затримано 30 осіб, які намагались і надалі блокувати залу суду. Серед них, за словами Ігоря Мосійчука, дружина Коханівського. Дії затриманих кваліфікують за ст.194 (пошкодження майна) і ч.2 ст.296 (хуліганство) КК України. Андрій Крищенко заявив, що термін утримання під вартою голови ОУН мав спливати 24-го жовтня, а прихильники Коханівського вважають, що він закінчився 23-го. Це і стало приводом для інциденту в суді.
«Близько першої ночі активістами було прийнято рішення не розходитись, а чекати на 9-ту ранку, коли мали поновити засідання суду, — розповідає блогер і очевидець подій Назар Приходько. — О 5.30 ранку вже мав спливти термін вручення підозри. О пів на другу ця переатестована поліція кинулася в атаку, застосовуючи газ у закритому приміщенні. Через це активісти були вимушені вибити вікна. Газ, який розпилився по залу засідань, роз’їдав усе й уся. Наголошую це — активісти розбили вікна лише після того, як поліція застосувала сльозогінний газ, що підтверджують відеозаписи стрімів, які велись у прямій трансляції. Потім хлопці почали будувати барикаду і трималися таким чином усю ніч. До того замість барикади просто був стіл, який виконував стримуючу роль».
Нагадаємо, що згаданий конфлікт має витоки із ситуації навколо будинку гуртожитку на вулиці Обухівській, 60. Там з весни 2014-го облаштувалися вимушені переселенці з Донбасу та учасники АТО. 1 липня цього року бійці так званого колишнього підрозділу «Одін» (до якого має стосунок Руслан Качмала) почали силоміць виганяти мешканців гуртожитку, викидати їхні речі. Прикметним є те, що до того згадані бійці жили в інших незайнятих приміщеннях. Улітку вони вирішили позбутися переселенців. Конфлікт, який перетворився на нещодавню сутичку й оголив давнє протистояння між добровольцями, які відстоюють самостійну позицію, і добровольцями, які перейшли під контроль МВС. Найнебезпечніше в цих історіях — це «розборки» на тлі контролю над тими чи тими об’єктами, що із самого початку дискредитує сторони та в хвилях протистояння не окреслює для суспільства реальний стан речей. З іншого боку, наявність радників міністра МВС, які контролюють силові угруповання, виголошують політичні і часто-густо суперечливі заяви, ще більше посилює конфлікти, адже постає питання — чи не створюють ті чи ті політики, користуючись посадами, власні «армії» для вирішення власних питань? Такі спекуляції зрештою провокують маргінальні сили на активний спротив та неминуче порушення закону. Якщо влада хоче не допустити анархії, то й сама має надати приклад прозорих, справедливих і неупереджених інституцій, представники яких не будуть замішані у сумнівних справах «віджиму» та вуличних провокаціях.
Валентин ТОРБА

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: