Про «Національний ПриватБанк»

Home | УКРАЇНА | Життя як воно є | Про «Національний ПриватБанк»
image

В Україні сталася неабияка подія: приватний ПриватБанк став державним ПриватБанком. Це рішення уряду освячене Президентом, РНБОУ, народними депутатами, всією владою, обраною українським електоратом. Банк перестав бути власністю Коломойського і Ко. Тепер він власність держави в особі Мінфіну. Що «подарували» панові Коломойському і Ко і що придбала держава?
Держава купила ПриватБанк у його власників за одну гривню. За інформацією НБУ, реальна вартість активів цього банку не перекриває вартості його зобов’язань перед клієнтами і кредиторами на суму 148 млрд грн. Іншими словами, борг ПриватБанку перед вкладниками і клієнтами перевищує на цю суму реальну (тобто з урахуванням необхідності створення значних розмірів додаткових резервів), а не балансову вартість кредитів, які він надав своїм позичальникам. Образно кажучи, держава купила банк із багатомільярдною «діркою» в балансі. Новий власник банку — держава — повинна збільшити його капітал на таку ж суму.
За словами голови Нацбанку, 97% кредитів видано «Приватом» суб’єктам, які пов’язані з його власниками, це ознаки супер-кишенькового банку.
Таким чином, Коломойський і Ко «подарували», а Мінфін придбав банк із боргом у сумі 148 млрд грн, який Українська держава відтепер має обслуговувати.
Що змусило владу піти на націоналізацію приватного банку і його замулено-непримітного боргу?
Позиція Президента України викладена в матеріалах його прес-служби від 19 грудня 2016 року. Ось деякі їх положення: «В основі нашого рішення — порятунок банку та гарантування права власності на свої фінансові ресурси для всіх, хто розмістив їх у цій установі (за рахунок платників податків. — О. С.)
Альтернатива здавалася б безвідповідальною, бо вона означала заплющити очі, сховати голову у пісок і чекати, поки банк впаде (за що його власники жодної відповідальності не несуть, хоч мусили б повернути мільярдні борги людям і підприємствам. — О. С.)
Новим власником стає держава в особі Міністерства фінансів. Щодо старих, приватних, власників, то принципово важливою для нас є їхня ВІДПОВІДАЛЬНА позиція, яка зафіксована у їхніх же листах до Уряду і Національного банку. Там чорним по білому написано, що вони визнають необхідність та доцільність екстраординарного кроку та цілком підтримують перехід ПриватБанку у власність держави (разом із боргом. — О. С.)
Але в цілому ніхто не повинен постраждати від зміни власника (окрім платників податків. — О. С.). У ситуації, що склалася, влада ухвалила єдино правильне рятівне рішення — зберегти ваші гроші (як клієнтів банку), і забрати ваші гроші як платників податків та примножити їх (для власників банку. — О. С.) в успішному (західному. — О. С.) банку. Гарантією того, що так буде і надалі, є наша взаємна довіра (влади і народу чи пп. Порошенка і Коломойського? — О. С.)»
Прем’єр-міністр Гройсман наголосив: «…Цим рішенням ми захистили 20 млн клієнтів банку та фінансову стабільність нашої держави (грошима платників податків. — О. С.)»
Депутат від «Самопомочі» Роман Семинуха на каналі Савіка Шустера сказав, що у нас було два варіанти — поганий і дуже поганий, і якби сталося банкрутство ПриватБанку, то на вулиці вийшли б мільйони людей. Тому таким рішенням влада рятувала себе.
І нарешті, надамо слово одному з головних власників ПриватБанку пану Коломойському: «Я хочу подякувати Кабінету міністрів і особисто Володимиру Гройсману (за рішення купити за гривню борг разом із банком? — О. С.). ПриватБанк став жертвою свавілля НБУ (через чиє «свавілля» банк став неплатоспроможним? — О. С.) Найважливіше, що унаслідок прийнятого рішення не постраждали клієнти банку («… мой принцип заключается в том, что я не плачу налогов и не возвращаю долги», — цитує Видрин «Кореспонденту» слова Коломойського, які той не заперечував. — О. С.)».
Оприлюднена позиція представників влади показує, що породжену ПриватБанком проблему вони вирішують виключно в інтересах своїх і власників-боржників (шахрайськи розчиняючи їх у повітрі), а не в інтересах держави, українського суспільства і громадян, бо «вішають» на них борг.
Чи має держава вільні бюджетні кошти в сумі 148 млрд грн на докапіталізацію і порятунок ПриватБанку?
Ні, не має.
За рахунок якого джерела коштів здійснюватиметься докапіталізація ПриватБанку?
Таким джерелом є бюджет країни. Але він і без того хронічно (принаймні останні десять років) дефіцитний. Тобто в дохідній частині бюджету не вистачає коштів на фінансування його витратної частини. Тому державі доведеться нарощувати свій внутрішній або зовнішній борг, або одночасно той і інший, для порятунку банку.
Мінфін, згідно з Постановою КМУ від 18.12.2016, № 961, для формування капіталу банку випустив ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) на суму 116,8 млрд грн з терміном обігу до 15 років і ставкою доходу до 10,5 відсотка річних. Тобто на таку суму збільшився державний борг, розмір якого і до цього був більший за припустимий для слабкої української економіки. Що криється за випуском цих облігацій?
По-перше, таке значне збільшення грошової пропозиції шляхом викупу НБУ випущених урядом облігацій для збереження «на плаву» тепер вже державного ПриватБанку однозначно матиме негативний вплив на обмінний курс та інфляцію, які вдарять насамперед по найбідніших і знедолених українцях. По-друге, хронічний бюджетний дефіцит і критичний розмір держборгу, суттєво підсилені фактором бюджетного порятунку ПриватБанку, змусять владу шукати нові джерела для латання фінансових дірок у більшості сфер державної діяльності.
Крім нарощення боргу, таким джерелом залишається єдине — розпродаж державних активів, включаючи землю. Це нинішня влада лукаво іменує «прямими іноземними інвестиціями». На такий злочинний розпродаж працювала і попередня влада Януковича.
Відбулася типова для України «наперсткова» операція перетворення, з допомогою чиновників, приватного боргу на приватний дохід за принципом: «Я свои долги не обслуживаю». Вражає вона тільки своїм європейським, ба навіть світовим масштабом. Зухвалий, нахабний, негідний вчинок «чиновників» і «бізнєсмєнов». Виклик національній безпеці.
Олександр СУГОНЯКО,
президент Асоціації українських банків

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (8 posted):

avg 2017 on 11/08/2017 12:19:00
avatar
<a href="http://internetexplorer11download.com">Internet Explorer 11 Download</a>
<a href="http://mozillafirefox2016freedownload.com/">Mozilla firefox 2017 free download</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
www.myzaxbysvisit.com on 12/07/2017 02:06:18
avatar
Thanks for the useful information! I helped your advice!
Thumbs Up Thumbs Down
0
plaque psoriasis on 05/03/2017 08:55:16
avatar
Now you make it easy for me to understand and implement the concept. Thank you for the post really a great efforts. I am really happy to see your blog.
Thumbs Up Thumbs Down
0
scalp psoriasis on 05/03/2017 08:54:48
avatar
Someone Sometimes with visits your blog regularly and recommended it in my experience to read as well.
Thumbs Up Thumbs Down
0
eyebrow threading on 05/03/2017 08:54:13
avatar
I felt very happy while reading this site. This was really very informative site for me. I really liked it. This was really a cordial post. Thanks a lot!
Thumbs Up Thumbs Down
0
psoriasis on 05/03/2017 08:53:39
avatar
Great content material and great layout. Your website deserves all of the positive feedback it’s been getting.
Thumbs Up Thumbs Down
0
BMI CALCULATOR on 23/02/2017 06:26:41
avatar
Thanks for the tips and guide. It is very useful tips.
Thumbs Up Thumbs Down
0
david on 23/02/2017 04:21:52
avatar
Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 8 | displaying: 1 - 8

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: