Замість житла — семінари і тренінги

Home | УКРАЇНА | Життя як воно є | Замість житла — семінари і тренінги
image

Незабаром минає вже чотири роки, як із анексованого Росією Криму та окупованого нею ж Донбасу потягнулися на Велику Україну люди, для яких життя в умовах «руского міра» було неприйнятним. Багато хто просто тікав від війни, аби зберегти життя собі й своїм дітям. Таким чином, півтора мільйона наших співгромадян опинилися в складних життєвих умовах: треба було десь оселитись і знайти роботу, щоб не вмерти вже не від снарядів і куль, а від голоду.
Держава внаслідок розгардіяшу, який настав після бурхливих подій на Майдані, сама як ніколи потребувала єдності й міцності, аби встояти у боротьбі із зовнішньою агресією та внутрішнім протистоянням. Тож особливо опікуватися проблемами біженців попервах не поспішала, та й, мабуть, не могла. Кожен із, як їх назвали офіційно, «внутрішньо переміщених осіб» (ВПО) вимушений був самостійно шукати шляхи розв’язання власних проблем, пов’язаних насамперед із житлом та роботою.
Згодом ситуація «стабілізувалася». В Україну почала надходити допомога від країн Заходу та міжнародних інституцій: ООН, Червоного Хреста, численних благодійних організацій. Уже від 2014 року міжнародна спільнота почала надавати нам значну фінансову допомогу. Суми безоплатних траншів сягали десятків і сотень мільйонів доларів та євро. Великі кошти зазвичай мали цільове призначення, зокрема й на потреби ВПО. Але самі переселенці турботи від закордонних благодійників на собі не відчували. Тож куди і на що витрачалися передбачені для них сотні мільйонів доларів (а в гривнях це мільярди!), вимушені безхатьки й досі не знають.
Нещодавно керівник Всеукраїнської асоціації переселенців Руслан Калінін заявив про необхідність створення єдиного ресурсу, де можна було б відстежувати обсяги міжнародної допомоги ВПО, фінансування конкретних програм, а також довідатися, хто відповідає за їх реалізацію. «Спілкуючись із міжнародними донорами і посольствами, часто чую, що вони фінансують багато проектів для переселенців. Окрім цього, фінансуються й державні програми із соціальної інтеграції переміщених сімей. Суми виділяються чималі, й цільове призначення коштів викликає великі запитання. Важко зрозуміти, що ховається за конкретними програмами і чи потрібно це передусім переселенцям», — розповів Р. Калінін.
Він зазначив, що у ЗМІ з’являються новини про семінари для пенсіонерів за 522 млн грн або хаби для переселенців за 500 млн грн. Проте на розв’язання житлового питання виділяються копійки. «Можливо, — зауважує глава Всеукраїнської асоціації переселенців, — все ж таки варто розподіляти гроші на першочергові потреби — житло та роботу?! Проекти повинні конкурувати між собою й набирати голоси підтримки. Тоді переселенці самі обиратимуть, що для них важливіше — курси для пенсіонерів, велосипедні майданчики чи придбання квартир».
«Переселенці ледве зводять кінці з кінцями, перебуваючи у відчайдушних злиднях, люди у прифронтовій зоні живуть у розбитих будинках, а в цей час в Україні «освоюються» (цим мерзенним слівцем чиновники називають «розпил») мільярди... Лідери в цій діяльності — обласні цивільні та військові адміністрації, Міністерство соцполітики та у справах ВПО — розподіляють такі божевільні суми, що можна було б кожному сімейству біженців придбати по скромній квартирці, відремонтувати кожен знищений війною будинок, — з обуренням пише журналістка і активістка донецького Євромайдану Тетяна Заровная. — Якщо не купівля, то кредитування під державні гарантії та мінімальні відсотки могли б стати чудовим виходом. На людей, у яких житло зруйноване війною, отриманих від донорів грошей з лишком вистачило б. Але досі відсутня урядова програма кредитування ВПО...»
Свого часу директор з розвитку «Єдиного координаційного центру «Донбас» Руслан Ригованов проаналізував «Проект Державної цільової програми відновлення та розвитку світу в східних регіонах України», схвалений розпорядженням Кабміну. І виявив 23 пункти недоцільного використання коштів різних бюджетів і міжнародних донорів. Серед них — пункт «8. проведення ремонту 38 котелень у Донецькій області вартістю 146,1 млн грн; 9. проведення капітального ремонту теплових мереж м. Авдіївки протяжністю 0,786 км вартістю 11,541 млн грн; 10. реконструкція 15 котелень з улаштування твердопаливних котлів у м. Родинському та м. Покровському вартістю 171,6 млн грн».
Але тут має місце хоч якась конкретика — об’єкти теплопостачання та місця їхнього розташування. А що можна сказати чи подумати з приводу пункту 3-го — «проведення курсів тренінгів «Інтелектуальна спроможність» вартістю 959,02 млн грн»? Майже мільярд — на курси-тренінги для тих, хто потребує житла та робочих місць?! А разом із уже згадуваними семінарами для пенсіонерів виходить півтора мільярда гривень. У той час, як близько половини ВПО все ще не можуть працевлаштуватись, а навчальні курси або заходи з підвищення кваліфікації відсутні взагалі. Як зазначає переселенець і активіст Олег Поліванов, навіть якщо переселенцю пощастить знайти роботу, зарплата часто не покриває видатків на житло, харчування, лікування, навчання, транспорт тощо.
«Ось ще предмет для вивчення, — продовжує директор центру «Донбас» Р. Ригованов. — Мінекономрозвитку і торгівлі створило сайт, де можна дізнатися все про міжнародну допомогу: http://openaid.gov.ua/uk. «290 діючих проектів, $12 190 549 736 — загальна сума допомоги», — переможно повідомляє сайт. А ефект хто бачить? Станом на 01.12.2016 року на вирішення основних проб¬лемних питань внутрішньо переміщених осіб з різних джерел було виділено 256 850 052 євро, 40 826 354 долари і 7 000 000 крон — шокує сайт. А як використані гігантські суми?»
...Днями «Reuters» повідомило, що Євросоюз закрив проект модернізації українського кордону через корупцію на місцях. А 21 лютого міжнародна організація Transparency Internationaоприлюднила свій щорічний рейтинг країн у світовому Індексі сприйняття корупції (СРІ) за 2017 рік. Серед 180 держав Україна посіла 130-те місце. Поруч неї з таким же результатом — Гамбія, Іран, М’янма та Сьєрра-Леоне... Мабуть, це і є відповіддю на запитання Руслана Ригованова.
Михайло ГУБАШ

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: