Закарпаття

У рамках програми «Нове правосуддя»
30 січня під егідою Міністерства юстиції України у селі Верхньому Студеному на Міжгірщині розпочала роботу VIII Всеукраїнська зимова правнича школа за організації Координаційної ради молодих юристів України при Мін’юсті та підтримки  Агентства США з міжнародного розвитку в рамках програми «Нове правосуддя».
Серед учасників зимової школи представники  Координаційної ради молодих юристів України, Департаменту реєстрації та систематизації правових актів МЮУ, Ради суддів України, Дніпровського міського центру волонтерів, Адвокатського об’єднання «Адвокатське бюро Катерини Ковалевської», ГТУЮ у Закарпатській області, Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області та інші.
Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Закарпатській області Василь Попадинець, що презентував основні результати діяльності управління юстиції  та системи БПД на Закарпатті, зазначив, що з кожним роком до фахівців звертається дедалі більше краян, що свідчить про зростання довіри до системи безоплатної правової допомоги та потребу у фаховому юридичному захисті прав громадян.
Як зазначають організатори, метою школи, яка триватиме до 4 лютого,  є формування нової української юридичної еліти, підвищення професійного рівня, налагодження співпраці між юридичними студентськими організаціями.
Чеське містечко
Серед багатьох визначних пам’яток міста Хуст та його околиць, зокрема, тисячолітньої долини нарцисів, старовинних костьолів віком 500-800 років, не менш знаним та популярним серед туристів є так зване чеське містечко.
Хуст був адміністративною одиницею Чехословаччини порівняно недовго — 20 років. Але, за словами головного архітектора міста Василя Ороса, цей період історії залишив помітний слід у місті, зокрема в архітектурі.
«Чехи будували оселі, дбаючи насамперед про зручність та надійність, — розповідає Василь Орос. — Високі стелі, великі кімнати. Я живу в одному з таких будинків. Коли мені знадобилося знести одну з внутрішніх стін, то й не підозрював, скільки зусиль доведеться докласти. Вона була непробивною! Здивувала й особлива технологія кладки. Українці подібну не застосовували».
Будинки у чеському житловому кварталі збудовані у популярному в Європі стилі «шале». Перший поверх — із цегли, другий — із дерева. Подібні зводили в Альпах під дачі, а також у швейцарських містечках. Їх накривали високими дахами, пристосованими для гірського клімату. Згодом, за радянських часів, покрівлі у містах Західної України стали робити пласкими, як у східних регіонах. Тоді все і скрізь мало бути однаковим, і байдуже, що на Закарпатті снігу та дощу випадає набагато більше.
Не всі мешканці чеського кварталу зараз можуть похвалитися просторими кімнатами. Після війни будиночки пристосували під комунальні квартири — звели перегородки, поділили поверхи. У них селили приїжджих військових, учителів, лікарів. Родин корінних чехів тут не залишилось — із початком Другої світової війни всі вони повернулися на батьківщину…
Загалом від чехословацького періоду Хусту перепали у спадок близько 800 будинків. В одному з них нині розташована міська рада. Хоча попервах це приміщення призначалося для... лікаря. Тут мали бути кабінет, оглядова, жилі кімнати для його родини і прислуги, їдальня, кухня, ванна, санвузол.
До речі, проклали чехи й каналізаційну систему: вона проходить під центральними вулицями. Це величезна бетонна труба, в якій людина може стояти на повен зріст. Якби в радянські часи під час ремонтних робіт її не пошкодили, вона функціонувала б і досі.
Незабаром виповниться сто років чеській бруківці. Уявіть, вулиці, вистелені нею, — у найкращому стані серед інших. Шкода, що в центрі Хуста свого часу бруківку поміняли на асфальт…
Заньєр підтвердив розуміння необхідності вивчення держмови
Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Ламберто Заньєр під час візиту до Ужгорода  підтвердив розуміння необхідності вивчення державної мови всіма громадянами України зі збереженням права на вивчення мов нацменшин, повідомив заступник глави українського Міністерства закордонних справ Василь Боднар.
Візит до Ужгорода розпочався із зустрічі з верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин Л.Заньєром.
Верховний комісар чітко підтвердив розуміння необхідності вивчення державної мови всіма громадянами України зі збереженням права на вивчення мов нацменшин,  написав він на своїй сторінці у Twitter у вівторок.

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: