ЧОМУ ПОНАД 40 ВІДСОТКІВ ВИБОРЦІВ «ПРОГОЛОСУВАЛИ НОГАМИ»?

Home | УКРАЇНА | Виборчі перегони-2010 | ЧОМУ ПОНАД 40 ВІДСОТКІВ ВИБОРЦІВ «ПРОГОЛОСУВАЛИ НОГАМИ»?
image

ЕКСПЕРТИ ПОЯСНЮЮТЬ РЕКОРДНО НИЗЬКУ ЯВКУ ПОЛІТИЧНОЮ ЗНЕВІРОЮ І НАВІТЬ КАМЕРАМИ НА ВИБОРЧИХ ДІЛЬНИЦЯХ

Нинішні вибори до Верховної Ради побили рекорд: досі такою низькою явкою не відзначалися жодні чергові перегони – ні президентські, ні парламентські. Своїм правом голосу, як свідчать оприлюднені Центрвиборчкомом цифри, 28 жовтня скористалися лише 57,99 відсотка виборців. Результат не дотягує навіть до найскептичніших прогнозів, в яких активність виборців експерти оцінювали щонайменше у 60 відсотків.
Затягування з опри¬людненням остаточних даних щодо явки виборців було однією з гарячих тем післявиборчої ночі. Представники опозиції і комуністи угледіли у затримці злий умисел фальсифікаторів. Кажуть, заминка з оголошенням явки була через те, що після закриття виборчих дільниць почалися маніпуляції з бюлетенями на користь Партії регіонів і її висуванців. У ЦВК «кивали» на неорганізованість окремих виборчкомів. «Думаю, проблема і в людському факторі, і в організаційних моментах, – заявив заступник голови ЦВК Андрій Магера. – Одні комісії більш організовані, інші – менш. Усе залежить від окремо взятої ОВК».
«Явочну» арифметику Центрвиборчком оприлюднив ближче до ранку. Для багатьох несподіванкою став не лише рекордно низький результат по Україні, а й висока пасивність електорату у південно-східних регіонах. У п’ятірці «задніх» опинилися Крим (49,45%), Одеська область (49,64%), Севастополь (49,65%), Хер¬сонщина (50,9%). Недалеко втекли Миколаївська (52,19%), Дніпропетровська (52,93), Харківська (53,08%) та Кіровоградська (54,25%) області. Не дотягнула явка до 60% і у донбаській «твердині» Партії регіонів: на Донеччині активність виборців становила 59,72%, на Луганщині – 57,68%. Найвищою явкою традиційно відзначилися Львівщина (67,12%), Тернопільщина (66,78%), Волинь (65,74%). Важко назвати несподіванкою і закарпатський результат (51,61%): закарпатці і на попередніх виборах активністю не вирізнялися...
Найвищими щодо явки виборців були ставки соціологів: від 70 до 75 відсотків. Одним з аргументів заохочення виборців до участі у голосуванні називали мажоритарну складову парламентських виборів: мовляв, багато з тих, кого не надихнули партійні списки, підуть на дільниці, щоб проголосувати за свого кандидатата-мажоритарника. Очікування оптимістів не справдилися. Одні експерти кажуть, що далася взнаки зневіра українців у чесності виборів (яка від кампанії до кампанії лише поглиблюється). Інші додають до списку причин відсутність у бюлетенях графи «проти всіх». А дехто не виключає, що проти явки на виборах (особливо у сільській місцевості) спрацювали і відеокамери на дільницях: мовляв, багато з виборців, яких переконали, що їхнє волевиявлення не буде таємним, вирішили взагалі не йти на вибори.
Коментарі
Ігор КОГУТ, голова наглядової ради Національного екзит-полу-2012:
- Низьку явку можна розглядати як свого роду протест проти стану справ в Україні, безальтернативності вибору. Показники активності на сході і півдні лише засвідчили невіру виборців у добробут і стабільність, про які так багато говорить Партія регіонів. Далася взнаки і неможливість голосувати проти всіх. Скільки було б таких виборців на цих виборах? Цифру важко назвати. Але показовим є те, що навіть за два тижні до голосування тих, хто ще не визначився, було 20 відсотків. Серед цих людей були і ті, хто в результаті взагалі не пішов на вибори, і ті, хто прийшов на виборчу дільницю лише тому, щоб не сфальшували його голос. Маємо один відсоток виборців, котрі пішли на вибори і свідомо зіпсували бюлетені. Причому, за даними екзит-полу, найбільше таких виборців було на сході.
Олександр НЕБЕРИКУТ, представник Громадянської мережі «ОПОРА»:
- Особисто я очікував, що явка наближатиметься до 70 відсотків. З одного боку, немає такої ситуації, яка була 2004 року. А з іншого – маємо факти ув’язнення представників опозиції, сигнали щодо можливої міжнародної ізоляції України. Це мало б мобілізувати виборців. Та, очевидно, мобілізувало далеко не всіх. Частина активних виборців, яка традиційно ходить на вибори, проголосувала. А інша частина, яка мобілізується лише у критичні моменти, вочевидь, вирішила, що такий момент не настав... Відіграла свою роль і відсутність у бюлетенях графи «проти всіх». Багато з тих, хто виявляв свою позицію галочкою у цій графі, тепер взагалі не прийшли на вибори. Але у цьому немає нічого втішного. Бо в умовах, особливо мажоритарки, низька явка виборців дозволяє, використовуючи не надто складні маніпуляції з бюлетенями, фальсифікувати волевиявлення. Принаймні якийсь відсоток, який може вирішити результати мажоритарних виборів у тому чи іншому окрузі.
Інна ПУКІШ-ЮНКО  

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (3 posted):

at home remedies for ear infections on 04/08/2017 06:51:20
avatar
wow, great, It is wonderful content has been published at this plat form. at home remedies for ear infections Now own words needs to know any informative information then will absolutely recommend your website where can accurately knowledge can consider.
Thumbs Up Thumbs Down
0
apkeditorpro on 04/08/2017 04:55:17
avatar
For this to be done, one needs to be able to have a professional made video created by YouTube video editors. These types of services have been of great help to create quality film for various individuals because they help to bring the video online the right way.<a href="https://apkeditorpro.com/">https://apkeditorpro.com/</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
www.dermagen-iq-review.weebly.com/ on 01/08/2017 05:17:31
avatar
Hello, the whole thing is going fine here and ofcourse every one is sharing data, that’s in fact fine, keep up writing.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 3 | displaying: 1 - 3

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: