Чим живуть Шевченкові села напередодні 200-річчя від його дня народження

Home | УКРАЇНСТВО | Чим живуть Шевченкові села напередодні 200-річчя від його дня народження
image

ТАМ, ДЕ ЗЕМЛЯ ДО НЕБА ГОРНЕТЬСЯ
Ніхто не окреслив поетичним рядком так задушевно і разом з тим так лаконічно сіл, пов’язаних з іменем Тараса Шевченка, як місцевий літератор Анатолій Савченко:
У цім краю земля до неба горнеться,
А в росах світяться Тарасові сліди.
В Керелівку, і в Будище, і в Моринці
Врочисто, мов до храму, увійди…
Увійдімо. Сьогодні кожен, хто побуває тут, мимоволі залюбується ошатними адмінбудівлями, закладами торгівлі й громадського харчування, вулицями і скверами, які напередодні пам’ятних дат стають ще впорядкованішими і привабливішими. Бо ж який, скажіть на милість, господар запросить гостей у неприбране обійстя чи неметену хату? А Шевченкову малу батьківщину відвідує щороку близько 69 тисяч гостей.
І ХУТОРИ ПОДЯКУЮТЬ ТАРАСУ
Отож як у Шевченковому, так і в Моринцях та Будищі готові використати будь-яку можливість для збереження й розвитку існуючої інфраструктури. І вже сьогодні земляки можуть подякувати Тарасові за ремонти будинків культури, відремонтований фасад Шевченківського навчально-виховного комплексу, замінені на металопластикові вікна фасадів у шевченківському та моринському дошкільних закладах.
Та докласти рук ще є до чого. Так, сільський голова Шевченкового Михайло Падзіна ось уже котрий рік поспіль клопочеться тим, як відремонтувати дороги не лише в «цент¬ральному» селі, а й у Демковому та в Кононово-Івасеві, що входять до сільської ради. А це — понад 100 кілометрів. А на черзі — введення в дію очисних споруд та прокладання водогону як у рідному селі Кобзаря, так і в тих же Демковому та Кононо-Івасеві. Коштом сільського бюджету, як тут не стараються, цих та інших робіт не виконати, отож і надіються в сільраді на допомогу.
У МОРИНЦЯХ ЗДИВУЮТЬ ТУРИСТА
Те ж можна сказати і про Моринці та Будище. У Моринцях, окрім всього іншого, намагаються розвивати туристичну галузь, зберегти пам’ятки природи. Так, кілька років тому тут силами громади розчистили замулені джерела і створили зону відпочинку в урочищі «Наливайкове», де, за народними переказами, зупинялися у 1596 році повстанці Северина Наливайка. Все тут, як каже місцевий народний майстер Віктор Зоркін, який виконав чимало робіт на створенні в урочищі своєрідного туристичного комплексу, несе на собі «печать давніх часів», аби нагадувати про мужність і відвагу українського лицарства, оспіваного Тарасом Шевченком.
Взагалі ж для відтворення історичних місць та збереження культурної спадщини в Шевченкових селах уже чимало зроблено державним коштом і за сприяння спонсорів. При цьому першочергова увага — об’єктам Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка». В ході підготовки до 200-річчя Кобзаря, разом з оновленням експозиції літературно-меморіального музею Тараса Шевченка та облаштуванням прилеглої до нього території, передбачено реконструювати цінну історичну пам’ятку в Моринцях. Ідеться про чумацьку хату, що за переказами, належала селянину Мефодію Тютюннику, який, як і Григорій Шевченко — батько Тараса, займався чумацьким промислом.
ШКОЛЯРИКИ СТАНУТЬ ГІДАМИ В МУЗЕЇ ПОМІЩИЦЬКОГО ПОБУТУ
Окрасою Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» стане після реконструкції ще один об’єкт у Будищі — тамтешній маєток Енгельгардтів. Свого часу в загальноосвітній школі, розміщеній в основ¬ній будівлі маєтку, навчалося понад 200 учнів. На сьогодні їх не набереться й трьох десятків, у зв’язку з чим вже тричі поставало питання про реорганізацію освітнього закладу. Та після тривалих дискусій, у ході яких не раз згадували про маленького Тараса, який, мовляв, козачкував тут у пана Енгельгардта, а отже, й освятив своїм іменем цю давню будівлю, вирішили все ж залишити тут початкові класи, тоді як дітей старшого шкільного віку переведуть до загальноосвітньої школи в Шевченковому. Щоправда, дітей сьогодні не побачиш,  у класах вже який день порядкують будівельники. Тоді як найменші школярики знайшли прихисток у місцевому дошкільному закладі, а старші — в Шевченківській загальноосвітній школі, куди щодень відвозить їх шкільний автобус.
Справа в тому, що в ході реконструкції маєтку з’явилася й чудова можливість для капітального ремонту шкільного приміщення, якого воно вже давно потребує. Як згадують у селі, «там щось фарбували й білили» ще у 2004 році на час приїзду тодішнього Президента України Леоніда Кучми. Тоді, передбачаючи, що гість загориться бажанням відвідати й Будище, керівники району наказали в авральному порядку навести тут шик і блиск. Через деякий час отой поспіх дав про себе знати, але коштів для ремонту ні в сільському, ні в районному бюджеті не знайшлося. Можна було надіятися, що лад тут наведуть у ході реалізації прісно відомої програми «Золота підкова Черкащини». Проте її натхненники і творці обмежилися суто показушним ефектом, встановивши модерні вуличні ліхтарі на території колишнього маєтку та облаштувавши помпезний вхід до нього.
Залишалося учням та вчителям надіятися хіба що на Бога. Допоміг же їм, як бачимо, Шевченко чи, точніше, народні перекази про те, що тут при поміщикові Павлу Енгельгардту козачкував малий Тарас (оскільки насправді козачком при Павлові Енгельгардту слугував чотирнадцятирічний Тарас Шевченко у вільшанському маєтку Енгельгардтів, де хлопця, який прийшов просити дозволу навчатися малювання у маляра з Хлипнівки, запримітив тамтешній управитель).
У дискусії про те, бути чи не бути школі в Будищі, голос «за Тараса» виявився вирішальним. Тож після ремонту (а будівники обіцяють завершити його за кілька місяців) у школі знову задзвенять голоси учнів, які стануть водночас і першими гідами в музеї поміщицького побуту, що його буде створено в сусідніх приміщеннях.
Тут варто взяти до уваги те, що згадані роботи ведуться за державний кошт. А що ж сільські громади? Адже Шевченків ювілей — то ще одна нагода для них звернутися до пам’ятних місць і образів, що надихали його, віддати належну шану рідним і близьким Кобзаря, тим, хто не зрадив його заповітів.
ЗНАЙШЛИ ТАРАСОВУ КРИНИЦЮ
Ще зі шкільної програми кожному мають бути пам’ятними рядки поезії Шевченка про те, як пішов він «носити воду школярам». Виявляється, криницю, з якої брав він воду, добре пам’ятають старожили Шевченкового. Як розповідає Микола Лисенко — праправнук Кобзаря по брату Йосипу, — у 2004 році під час будівництва газопроводу в Шевченковому на колишньому вигоні екскаватор розрив стару криницю. Після прокладання магістралі земляну траншею, а з нею і залишки криниці, знову засипали землею.
— За розповідями моєї бабусі та інших літніх людей, це і є та, Тарасова криниця, — стверджує Микола Павлович. — Тоді, як правило, криниці копали на сільських вигонах…
Звичайно, коли будівельники виконували свою роботу, вони, цілком можливо, що й не знали, на що натрапили. Але з того часу криницю можна було б розкопати і реставрувати, аби кожен міг посмакувати водою з Тарасової криниці».
ЗГАДАЛИ НЕ ВСІХ?
Та про це окрім Миколи Лисенка ніхто навіть не подумав. До речі, саме завдяки його ґрунтовній праці «Коріння Шевченкового роду», виданій торік, можна довідатися про родовід духовного батька нації, представники якого внесли і свою лепту в історію України. На жаль, наклад книги аж надто малий — всього 1000 примірників, тоді як вона вже знайшла своїх шанувальників не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Проте даремно оббивав автор пороги Звенигородської райдержадміністрації та інших районних владних структур з проханням допомогти йому збільшити тираж. Відповідь була «грошей на це в бюджеті бракує. Хай і так. Але чи багато їх потрібно, аби хоч якимось чином пошанувати в тому ж Шевченковому Тарасового внука по брату Йосипу — Леонтія Андрійовича Шевченка, який став останнім отаманом Звенигородського коша Вільного козацтва?
Те ж можна сказати і про уродженця Будища, військового діяча, генерал-хорунжого армії УНР Юрка Тютюнника. Окремі дослідники запевняють, що він доводиться внучатим небожем Тарасу Григоровичу по сестрі Ярині. Та чи так це, чи інакше, а у своєму селі залишається генерал забутим. Цілком зрозуміло, що за комуністичного режиму навіть ім’я його в цих краях замовчувалося. Для будівників комунізму він, з подачі чекістів-дзержинців та компартійних ідеологів, мав бути «бандитом» і не інакше. І ніхто не намагається «просвітити» сільський люд. Немає в селі хоча б маленької музейної кімнати, де можна було дізнатися про життя і ратний шлях генерала, яким по праву має гордитися вся Україна. А в рідному селі про нього нагадує лише невеличка стела, встановлена при в’їзді в Будище. Забута сьогодні всіма. Хто заважає покласти сюди хоча б маленький букетик квітів — звичайних чорнобривців, що їх так любив великий українець з Шевченкового роду? Чи, як і в ряді інших випадків, це має зробити хтось з області, чи з самого Києва?
Запитання, запитання… На жаль, вони залишаються риторичними, бо навряд чи візьмуть їх до уваги ті, хто при нагоді не проти козирнути, що належать до земляків Тараса Шевченка.
Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (14 posted):

http://fortnitebattleroyaleguide.com on 25/04/2018 10:41:13
avatar
The game is very wonderful <a href="http://fortnitebattleroyaleguide.com">fortnitebattleroyaleguide.com </a> is finally here, the game is very interesting.
Thumbs Up Thumbs Down
0
holm law group san diego on 31/12/2017 02:17:35
avatar
Such a great blog and all the writings. Can’t help thinking about the author.
Thumbs Up Thumbs Down
0
oldsmobile cutlass car covers on 09/09/2017 08:23:10
avatar
Persuasively created and well altogether considered.
Thumbs Up Thumbs Down
0
aolmail.com on 24/05/2017 04:50:22
avatar
ar communication. The more we toil in Torah, the more clarity we can have in understanding Hashem’s will and the greater the quality of the relationship.
Thumbs Up Thumbs Down
0
david on 04/03/2017 05:34:20
avatar
This was a really great contest and hopefully I can attend the next one. It was alot of fun and I really enjoyed myself..
Thumbs Up Thumbs Down
0
2006 charger car covers on 22/02/2017 01:26:00
avatar
Recent times when internet has so much gossiping and stuff, your content really refreshes me.
Thumbs Up Thumbs Down
0
anchor on 30/10/2016 16:08:40
avatar
I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.
Thumbs Up Thumbs Down
0
rogue car cover on 13/10/2016 16:00:55
avatar
Then why not consider purchasing a good BMW car cover and protect your investment?
Thumbs Up Thumbs Down
0
ataturk airport to taksim on 11/09/2016 06:59:40
avatar
Recent times when internet has so much gossiping and stuff, your content really refreshes me.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Instagram tips and tricks on 27/08/2016 09:51:54
avatar
This is a great blending article.I am on a to a great degree crucial level satisfied by your astounding work.
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 next total: 14 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: