Про День пам’яті та примирення

Home | УКРАЇНСТВО | Точка зору | Про День пам’яті та примирення
image

Указ Президента України «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та завершення Другої світової війни» у ці дні активно обговорюється в суспільстві, із великими перекрученнями коментується в ЗМІ не по-сусідськи налаштованих держав. Тож варто пригадати історію питання.
ДРУГА світова війна почалася 1 вересня 1939 року, коли німецькі війська вторглися на територію Польщі, а закінчилася 2 вересня 1945-го, коли на борту американського лінкора «Міссурі» в Токійській бухті українець із с. Косенівки Уманського району, що на Черкащині, генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко від імені СРСР підписав акт про беззастережну капітуляцію Японії.
Фактично ж падіння Японії було офіційно визнано дещо раніше — 14 серпня 1945 року, коли імператор Хірохіто звернувся до своїх збройних сил з закликом скласти зброю. Перед тим країну було піддано американцями жорстоким атомним бомбардуванням: 6 серпня на місто Хіросіма скинуто бомбу під кодовою назвою «Малюк», а 9 серпня в Нагасакі поцілив «Товстун». І все ж японці сподівалися на мирні переговори з СРСР. Однак 8 серпня Москва в односторонньому порядку денонсувала чинний із 13 квітня 1941 р. пакт про нейтралітет, і вранці 9 серпня, по суті, синхронно з бомбардуванням Нагасакі, силами трьох фронтів розгорнула бойові наступальні операції, що завершились розгромом Квантунської армії. В результаті СРСР захопив південну частину острова Сахалін і окупував Курильські острови. Відтоді японці, заявляючи про бажання повернути «північні території», постійно нагадують: вони не нападали на Радянський Союз. СРСР вступив у війну на Далекому Сході, виконуючи домовленості Сталіна із союзниками в Ялті, підтверджені потім у Потсдамі.
На основному ж — Східноєвропейському театрі збройного протистояння — події розгорталися, на щастя, без ядерного компонента.
Упав Берлін 2 травня. Але бої ще тривали.
5 травня 1945 року грос-адмірал Деніц, якого Гітлер перед смертю призначив президентом рейху і воєнним міністром, намагався через свого представника домовитися зі ставкою головнокомандувача експедиційних сил союзників у Європі Дуайта Ейзенхауера про часткову капітуляцію південної групи німецьких військ. Йому було сказано, що може йтися тільки про повну капітуляцію на всіх фронтах. Німці попросили трохи часу на оповіщення військ. Попередній протокол про капітуляцію був підписаний у французькому м. Реймсі 7 травня. У ньому зафіксовано зобов’язання німецької сторони припинити активні бойові дії 8 травня з 23 години 01 хвилини за центральноєвропейським часом. Частина антигітлерівської коаліції, передусім керівництво США й Великобританії, вважаючи, що війна в такий спосіб закінчена, оголосило своїм країнам про капітуляцію Німеччини 8 травня.
Уряд СРСР, однак, утримався повідомляти про закінчення війни, оскільки не був упевнений, що відповідний наказ буде виконаний і на радянсько-німецькому фронті. До того ж Сталін вважав, що такий важливий історичний акт має бути прийнятий у Берліні. Союзники з цим погодилися. Церемонія урочистого підписання остаточного тексту Акта про беззастережну капітуляцію відбулася 8 травня з участю представників поваленого Третього рейху, а також союзних держав-переможниць — США, Англії і Франції — під головуванням маршала Г. Жукова. Того ж дня Президія Верховної Ради СРСР видала Указ про оголошення… 9 травня Святом Перемоги, хоч у документі, підписаному в передмісті Берліна Карлхорсті, повторювалася реймська дата — 8 травня. Москва послалася при цьому на різницю в годинникових поясах.
До речі, прийнявши капітуляцію, Радянський Союз не підписав мир із Німеччиною, тобто фактично залишився з нею в стані війни. Цю ситуацію було виправлено тільки 25 січня 1955 року Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про припинення стану війни між Радянським Союзом і Німеччиною».
А от мирної угоди з Японією немає й досі. Причина — в окупованих Радянським Союзом острівних територіях.
6 червня 1945 р. воєначальники союзних держав Жуков, Ейзенхауер, Монтгомері та Лавр де Тасіньї підписали в Берліні ще й Декларацію про поразку Німеччини та прийняття верховної влади в ній урядами СРСР, США, Великобританії і Франції. Уряд вермахту було розпущено. Антигітлерівська коаліція виконала свою історичну місію.
Неймовірно виснажливі шість років війни спричинили величезні людські втрати, залишили по собі жахливі руйнування і над¬звичайно гіркий присмак цинічного ігнорування воюючими сторонами міжнародних зобов’язань, зафіксованих у численних договірно-правових актах. 70 років — життя цілого покоління — виявилося замало для викорінення войовничої зарази. На жаль, отруйні бацили колективного егоїзму тих часів знаходять сприятливий ґрунт для відродження нині — в поведінці новітніх паліїв війни доходить навіть до погроз ядерною зброєю. Не допустити поширення цієї епідемії — невідкладне завдання сучасних поколінь.
Криваве зіткнення двох потуг, у яке проти своєї волі — як частина СРСР — була втягнута й Україна, призвело до непоправних фізичних і духовних втрат не тільки на полі битви, а й у житті мирного населення. За приблизними оцінками, 8-10 мільйонів українців заплатили за «чужу війну» своїм життям. У цьому контексті, як би те комусь не подобалось, війна для нас була таки Вітчизняною — як частина Другої світової: нашою землею трагедія прокотилась двічі — туди й назад. Україна була повністю окупована, і вигнати загарбників стало справою життя і смерті. Тому дискусії на цю тему мають сенс лише задля з’ясування позицій, а не категоричного заперечення термінів.
Особливо ж дико звучить, коли лідер сусідньої держави, яка незграбно привласнює все, пов’язане з перемогою над нацизмом, просторікує про те, що цю Перемогу могли б здобути й без України.
Він мав би знати, що мільйони українців із колишнього СРСР, а також українці Канади, США та інших країн воювали з нацистами та їхніми спільниками на всіх фронтах від Атлантичного до Тихого океану. Від першого дня, коли сотні тисяч українців у складі Війська Польського зустріли гітлерівських зайд на європейському Заході, й до розгрому Квантунської армії на Сході.
Як держава, що зазнала найбільших втрат у минулій війні, Україна стала засновником ООН та членом ряду інших міжнародних організацій, і послідовно працює у справі зміцнення миру між народами. На жаль, сама останнім часом є об’єктом іноземної агресії і сподівається на активну солідарну підтримку міжнародної спільноти у боротьбі з силами імперії зла.
Багато десятиліть Україна дотримувалася радянської установки — святкувати День Перемоги 9 травня.
Між тим 22 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН зробила компромісний крок: проголосила обидві дати — 8 і 9 травня — Днями пам’яті і примирення, запропонувавши відзначати якусь одну з них або й обидві як День пам’яті жертв Другої світової війни.
Указ Президента Петра Порошенка від 24 березня 2015 року «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» встановлює День пам’яті та примирення, який щорічно відзначатиметься 8 травня. Так, як у Європі. 9 травня як День Перемоги «не скасовується». Два дні — це компроміс, який має покласти край суперечкам щодо того, коли ж благословилася Перемога над фашизмом.
Переконаний, що відзначення 8 травня разом з усіма здоровими силами антигітлерівської коаліції Дня пам’яті та примирення поряд із Днем Перемоги 9 травня сприятиме консолідації українського суспільства в усіх поколіннях та посиленню ролі нашої держави на міжнародній арені.
Володимир ЧОРНИЙ

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (89 posted):

Thomascok on 18/02/2018 23:16:22
avatar
qkocqbt

http://www.syndicatinitiativecologne32.fr/sac-gucci-soho-soldes-035.html
http://www.unit4motors.co.uk/nike-sleeveless-zip-up-hoodie-649.html
http://www.topiabyroll.dk/omega-seamaster-300-gmt-421.php
http://www.adidasschoenenkopengoedkoop.nl/792-adidas-superstar-wit-zwart-maat-35.html
http://www.the-seasons.co.uk/739-balenciaga-velo-price.htm

<a href=http://www.kirstenrlassen.dk/rolex-root-beer-gmt-768.php>Rolex Root Beer Gmt]</a>
<a href=http://www.southerncrosshealthcare.co.uk/balenciaga-giant-city-12-convertible-734.php>Balenciaga Giant City 12 Convertible</a>
<a href=http://www.filsambo.it/554-rolex-costo-minimo.html>Rolex Costo Minimo</a>
<a href=http://www.hdr-org.de/993-de-ville-omega.aspx>De Ville Omega</a>
<a href=http://www.ongul-batiment.fr/030-sac-prada-2017-noir.cfm>Sac Prada 2017 Noir</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
ManuelShEcy on 18/02/2018 04:46:10
avatar
imtcrjx

http://www.businesslinktw.co.uk/hermes-ostrich-wallet-564.cfm
http://www.apgtechnology.co.uk/408-prada-bags-for-men.htm
http://www.loteriadenavidadtlc.es/coleccion-bolsos-prada-2017-816.html
http://www.fyrhjulingen.se/009-prada-crossbody-nylon.htm
http://www.itcgmaggiolini.it/orologio-omega-imitazione-818.htm

<a href=http://www.marsman-skodadealer.nl/925-fendi-rugzak.htm>Fendi Rugzak</a>
<a href=http://www.boatclub.dk/186-gucci-goggles-black.asp>Gucci Goggles Black]</a>
<a href=http://www.goratech.se/641-omega-klocka-50-tal.php>Omega Klocka 50-tal]</a>
<a href=http://www.weidlich-gmbh.de/340-iphone-6-case-burberry.html>Iphone 6 Case Burberry</a>
<a href=http://www.consultation-gender.fr/873-rolex-president.html>Rolex President</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
ShermanHeX on 18/02/2018 03:25:24
avatar
<a href=http://www.bfc-appraisal.com/update/string.asp?categoryId=250>Brand Levitra Online Pharmacy</a>
Work with having your social interaction so as. Display warmth to other folks and focus on their likes and dislikes and routines. Regular connection with others factors one to increase your societal expertise, which in turn causes you to well informed. Self confidence will make you really feel much better and it will surely beat despression symptoms each and every time.
<a href=http://www.primaryothersmusic.com/assets/img/Preshow.asp?paaa=438-Viagra-Apotheke-Wien-Cialis-Online-Bestellen-Generika-Levitra-Vardenafil-20mg/>Viagra Apotheke Wien</a>
Do not fasten your hair firmly too often. What happens when you do that is that it trains hair to develop closer to the surface and might gradually just reduce the maintain on your own scalp and start sliding out. Your hair that is in the direction of the top of your respective mind is most at risk of this.
<a href=http://www.pingakshindiatours.com/css/install.asp?m=523>Viagra Farmacia Ci Vuole La Ricetta</a>
Don't forget about the negative responses remaining on your own videos. These can be the greater number of educational comments you will get and ought to be used to heart. Obviously, don't drive them actually, but think about the method that you could steer clear of this type of comment with the next movie by altering the material or the method that you generate it.
<a href=http://www.hermesantrepo.com.tr/mevzuat/mail.asp?ggk=39>Cialis Achat Belgique</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
Williamvem on 18/02/2018 00:56:25
avatar
<a href=http://www.gomeriacornaglia.com.ar/img/config.asp?page=20-Cialis-20-Mg-Scheda-Tecnica-Kamagra-Oral-Jelly-Uk-Levitra-Generico-Online-Sicuro/>Cialis 20 Mg Scheda Tecnica</a>
Never shop for an automobile depending on what you would like to pay monthly. Most vehicle dealers will attempt to help you research prices a monthly payment. This means they are able to place you in a vehicle which is not what you need by letting you know it can be what you could manage. The only one who is the winner will be the car dealership.
<a href=http://www.cnec.it/Custom/field.asp?q=332-Viagra-Pharmacie-En-Ligne-Cialis-100mg-Viagra-Compendium>Viagra Pharmacie En Ligne</a>
Beverage pomegranate juices consistently. Have at least 16 oz each day for it to be successful. Pomegranate liquid has a great deal of contra--malignancy substances which includes polyphenols, isoflavones and ellagic acidity. A number of research has shown an important reduction in malignancy risk plus some reports even imply that it will sluggish malignancy down.
<a href=http://www.nemanisir.com/css/achieve.asp?we=380>Levitra Originale Prezzo</a>
Forget about the neighborhood in case you are only interested in doing a speedy flip. Fast flips are typical about profit margins, so if you start paying attention an excessive amount of about the particulars, you are going to lose money. Alternatively pinpoint the house alone, and what you will have to do to it to gain a fantastic income.
<a href=http://www.kalkisoftware.com/css/kontakt.asp?h=560-Viagra-Italia-Senza-Ricetta-Kamagra-Gel-Italia-Kamagra-Oral-Jelly-Scaduto>Viagra Italia Senza Ricetta</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
Angelrox on 14/02/2018 12:41:36
avatar
lxglgjx

http://www.accelerated-learning-uk.co.uk/adidas-jacket-for-kids-842.htm
http://www.primolifeclub.it/gucci-borsa-shopper-885.html
http://www.goratech.se/295-omega-aqua-terra-railmaster-xxl.php
http://www.analogue-domain.org.uk/534-nike-tracksuit-new.html
http://www.ciel-en-arc.fr/sac-cuir-burberry-799.html

<a href=http://www.boatclub.dk/564-solbriller-prada.asp>Solbriller Prada]</a>
<a href=http://www.lariointelvese.it/820-borsa-burberry-bianca.html>Borsa Burberry Bianca</a>
<a href=http://www.vpromo.co.uk/145-adidas-pants-mens.php>Adidas Pants Mens]</a>
<a href=http://www.electronicwaves.co.uk/nike-sportswear-tech-fleece-windrunner-mens-full-zip-hoodie-284.html>Nike Sportswear Tech Fleece Windrunner Men's Full-zip Hoodie]</a>
<a href=http://www.starta-egen-butik.se/453-gucci-bags-sale.php>Gucci Bags Sale]</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
Williamlax on 13/02/2018 22:40:37
avatar
lbnhesd

http://www.smartmusic.com.es/955-hermes-picotin-lock-bag.html
http://www.parajumperswinterjassale.nl/985-parajumpers-winterjas-gobi.html
http://www.restaurant-aurelais-paris18.fr/346-sac-a-main-guess-dolled-up.html
http://www.apgtechnology.co.uk/416-prada-new-bag.htm
http://www.itcgmaggiolini.it/omega-orologi-brillanti-234.htm

<a href=http://www.hdr-org.de/286-omega-seamaster-planet-ocean-chronograph-orange.aspx>Omega Seamaster Planet Ocean Chronograph Orange</a>
<a href=http://www.dlva-projet.fr/porte-monnaie-tout-en-un-guess-387.php>Porte Monnaie Tout En Un Guess</a>
<a href=http://www.p2pinfo.nl/iphone-6-hoesje-gucci-636.php>Iphone 6 Hoesje Gucci</a>
<a href=http://www.accelerated-learning-uk.co.uk/adidas-trousers-grey-790.htm>Adidas Trousers Grey]</a>
<a href=http://www.socialistes-contre-austerite.fr/736-omega-moonwatch.html>Omega Moonwatch</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
RobertDup on 13/02/2018 21:38:49
avatar
ouqanbr

http://www.ligafifaps4.es/051-hermes-small-bag-price.html
http://www.shoesforsaleuk.ru/hogan-rebel-junior-shop-online-363.asp
http://www.locandasanmichele.it/667-orologi-omega-trovaprezzi.htm
http://www.classifiedsworldwide.co.uk/423-bottega-veneta-intrecciato-nappa-messenger-bag-price.asp
http://www.basketnikeairmaxchaussures.fr/air-max-2016-classic-femme-547.htm

<a href=http://www.bbdolcesonno.it/677-bottega-veneta-intrecciato-washed-vintage-nappa-wallet.php>Bottega Veneta Intrecciato Washed Vintage Nappa Wallet</a>
<a href=http://www.pizzeria-stmaria.fr/326-hermes-constance-24-vs-18.htm>Hermes Constance 24 Vs 18</a>
<a href=http://www.madame-morphine.de/843-gucci-taschen-frauen.php>Gucci Taschen Frauen</a>
<a href=http://www.vpromo.co.uk/341-adidas-long-sleeve-top-men.php>Adidas Long Sleeve Top Men]</a>
<a href=http://www.la-casona-albaida.es/155-omega-relojes-precios-seamaster.php>Omega Relojes Precios Seamaster</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
RussellElord on 13/02/2018 19:10:04
avatar
<a href=http://www.analizizmir.com/arama/system.asp?kirtasiye=569>Viagra Achat En Ligne Canada</a>
Hyperlink oneself up! In all of the articles you write you should not only supply back links to your site homepage, but in addition to your other articles you may have created. Even when they are not really appropriate, you can include them by the end by declaring such as "Other articles with this article writer consist of..."
<a href=http://www.asia-schneider.com/css/session.asp?language=596-Viagra-Femme-Vente-Cialis-20mg-Viagra-Pharmacie-Suisse>Viagra Femme</a>
Especially if you are only identifying wine, don't purchase an excessive amount of anyone thing. You might want to seize a number of bottles of whatever you enjoy, but as you proceed learning a lot more, you are likely to begin to like different things. You almost certainly won't be interested in the red wine that you just loved many months ago.
<a href=http://www.estherhelados.com.ar/css/home.asp?cat=477/>Viagra 100 Prezzo</a>
If you want to enhance your exercise, your factors usually do not really matter. Possibly you would like to be eye-catching. Probably you would like to be far healthier. Whichever inspires you to get fit, you will be generating the correct choice. Under you can get some hints and techniques, on precisely how to enhance your physical fitness and hold on to that sensible choice.
<a href=http://www.yzahav.com/landing/editor.asp?id=351-Levitra-Generico-10-Mg-Acquisto-Cialis-In-Svizzera-Vendita-Cialis-Europa>Levitra Generico 10 Mg</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
FrankKes on 13/02/2018 00:38:36
avatar
lfskfdm

http://www.kolaco.co.uk/073-omega-speedmaster-professional-leather-band.html
http://www.zahnarzt-stuttgart-drkeilbach.de/rolex-gmt-master-2-diamond-968.html
http://www.acheternikeairmaxfranceenligne.fr/872-nike-air-max-thea-lila.php
http://www.ibaul.es/649-balenciaga-papier-bag-ebay.php
http://www.replicas-de-relojes.es/032-reloj-rolex-mujer-de-oro.html

<a href=http://www.seatfreundeworms.de/rolex-grau-114.html>Rolex Grau</a>
<a href=http://www.giteahonfleur.fr/sac-fendi-authentique-192.php>Sac Fendi Authentique</a>
<a href=http://www.adidassko.ru/adidas-sko-la-trainer-dame-691.asp>Adidas Sko La Trainer Dame</a>
<a href=http://www.degroot-piano.nl/665-rolex-olive-green.htm>Rolex Olive Green</a>
<a href=http://www.cahro.co.uk/fendi-signature-brown-ruched-hobo-965.cfm>Fendi Signature Brown Ruched Hobo</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
JamesSew on 06/02/2018 20:45:24
avatar
uskcfxi

http://www.coralieamsellem.fr/432-prada-lunette-de-vue.php
http://www.businesslinktw.co.uk/hermes-victoria-travel-bag-614.cfm
http://www.adoramedia.co.uk/816-miu-miu-eyeglasses-london.html
http://www.businesslinktw.co.uk/hermes-birkin-bag-replica-029.cfm
http://www.apgtechnology.co.uk/973-prada-iphone-7.htm

<a href=http://www.veovisiones.es/rolex-mujer-diamantes-703.php>Rolex Mujer Diamantes</a>
<a href=http://www.bbdolcesonno.it/807-fendi-bauletto-classico-prezzi.php>Fendi Bauletto Classico Prezzi</a>
<a href=http://www.cheapguccibeltsuk.ru/133-louis-vuitton-belts-cheap.html>Louis Vuitton Belts Cheap</a>
<a href=http://www.connectsw.co.uk/681-rolex-submariner-no-date.aspx>Rolex Submariner No Date</a>
<a href=http://www.apgtechnology.co.uk/096-prada-wallet-purple.htm>Prada Wallet Purple</a>
Thumbs Up Thumbs Down
0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 next total: 89 | displaying: 1 - 10

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: