Iз людей вже нічого й узяти

Home | УКРАЇНСТВО | Точка зору | Iз людей вже нічого й узяти
image

Уряд визначив безкоштовні послуги для пацієнтів медзакладів, згідно з медичною реформою. Повний перелік щедрот Кабміну змушує «просльозитись».
Медреформа вперше офіційно передбачає розмежування послуг у царині охорони здоров’я на платні й безкоштовні. Зокрема, запроваджується поняття «державного гарантованого пакета» — певного базового обсягу послуг та лікарських засобів, які держава зобов’язується оплачувати медзакладам за кожного конкретно пролікованого (чи обстеженого) українця за певним визначеним урядом тарифом. Список таких безоплатних послуг оприлюднило Міністерство охорони здоров’я України.
Отже, безкоштовними для громадян будуть екстрена (надана безпосередньо після прибуття до хворого «швидкої» або в стаціонарі), планова стаціонарна (включає призначені при цьому лікарями базові медпрепарати) і паліативна (спрямована на догляд і зменшення болю при важких і смертельних захворюваннях) допомога. Безоплатною визначено і медицину первинного рівня — традиційний супровід пацієнтів сімейним лікарем або дільничним терапевтом: профілактика, діагностика, призначення курсу лікування і реабілітації, спостереження протягом вагітності тощо. Однак тепер із цим спеціалістом громадянинові належить підписати угоду (декларацію) на обслуговування. За таких задекларованих пацієнтів держава щороку виплачуватиме лікарю зарплату, яка напряму залежатиме від їх кількості.
Водночас у вас не попросять гроші за призначені під час первинного візиту певні аналізи та дослідження. Так, за направленням сімейного лікаря безплатно робитимуть загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, біохімічне й імунохімічне дослідження сироватки крові, загальний аналіз сечі, мікроскопію харкотиння, дослідять кров на глюкозу і холестерин. Без оплати візьмуть і кров для експрес-тестування на ВІЛ, вірусний гепатит і сифіліс. А також зроблять електрокардіограму в стані спокою.
Оце, власне, й увесь список гарантованих нам «благ» від держави, які оплачуватимуться окремою статтею з бюджету. За словами виконуючої обов’язки міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, середній базовий тариф на одного пацієнта на первинній ланці становитиме «аж» 370 грн на рік. А щодо інших медичних послуг, включаючи консультації лікарів вузького профілю, поглиблену діагностику, «небазові» медпрепарати та оперативні втручання, вже «пропонується застосувати механізм співоплати клієнта і держави, який поки що розробляється». Це можуть бути щомісячні виплати — страховка, а може бути оплата за тарифом уже на місці. Лише для ветеранів АТО обіцяють додатково покривати лікування бойових поранень. Список таких послуг оплачуватиметься державою довічно.
Не вщухає нищівна критика експертів цього законопроекту, так затято проштовхуваного урядом на догоду кредиторам із МВФ і нині вже обговорюваного на сесії Верховної Ради. Бо він не стоїть на сторожі здоров’я громадян, а фактично узаконює сплачувані нами у медзакладах примусово-добровільні подяки лікарям «у конвертах» та нібито благодійні внески у лікарнях. Не секрет: з урахуванням цієї тіньової «складової» сьогодні медична допомога в державних закладах, скажемо так, за підсумковою вартістю одужання наближається до меддопомоги в приватних. Тільки тепер ці гроші з нас офіційно стягуватиме держава. Ще й на цинічних, з огляду на гарантоване Конституцією право, умовах «співоплати». Чи порятують у такій ситуації пересічних громадян подарований державою загальний аналіз сечі чи безплатно виписаний рецепт на ліки, ціна на які в аптеці зашкалює? Чи ж варто дивуватися, що після оприлюднення списку безоплатних медпослуг для народу соціальні мережі вже відгукнулись на чергову ініціативу уряду гнівними постами. Ось кілька: «Чистої води нахабний передвиборний популізм команди «жирних котів» в уряді Гройсмана», якому, схоже, «крім аналізів, вже нічого з народу й узяти». Точніше й не скажеш.
Олена КОЩЕНКО

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (1 posted):

cheap essay uk on 28/11/2017 05:56:55
avatar
Truly I profit by your site with proficient and huge data. It is united to an awesome degree great post with a colossal measure of our resources.thanks for share. I respect this post.
Thumbs Up Thumbs Down
0
total: 1 | displaying: 1 - 1

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: