Богонатхненний проповідник

Home | УКРАЇНСТВО | ДІАСПОРА | Богонатхненний проповідник
image

13 грудня (30 листопада за ст. ст.) — християни відзначали день святого Андрія Первозваного (17—62 (або 77) рр.), першого апостола Христового згідно з Євангеліями від Матфея, Марка, Луки та Діяннями Апостолів.
Разом із братом Симоном (згодом — Першоверховний апостол Петро) Андрій заробляв на життя риболовлею в рідній Галілеї. Був учнем Іоанна Предтечі, бачив хрещення Спасителя, однак спочатку не збирався залишати домівку. Коли ж Христос Сам закликав Андрія та Симона стати «ловцями людей», брати відчули довіру до себе, зголосились і були найвідданішими учнями. Вони пройшли з Учителем увесь Його земний шлях, були свідками Воскресіння й Вознесіння.
Відомості про долю Андрія після сходження Святого Духа суперечливі, адже проповідувати йому довелося в дуже віддалених, нерідко диких місцевостях Близького Сходу та Східної Європи. Там він цілком виправдав значення свого імені — «мужній», адже гідно зносив усі образи, вигнання й побиття, котрих завдавали язичники, тлумачив Слово Боже різними мовами, навчав любові до ближніх на власному прикладі. Весь цей час за його молитвами здійснювалися численні чудеса. Ті, хто слухав Андрія, тисячами наверталися до віри. Тривалі мандри угодника завершились у місті Патри Ахейські (нині — Патра, Греція). За наказом володаря-язичника Егеата вартові розп’яли апостола на хресті, проте не прибили, а прив’язали, щоб посилити муки. Ще два дні засуджений не припиняв проповідувати. Натовп пройнявся співчуттям і вимагав припинити страту. Наляканий Егеат погодився, однак сам Андрій помолився, щоб Господь удостоїв його хресної смерті. Так і сталося.
За одним із переказів, який увійшов до «Повісті минулих літ», Андрій Первозванний побував на горах, де через кілька століть звели Київ, і провістив, що тут постане велике місто з багатьма християнськими святинями. На Русі на честь святого зводили численні церкви й монастирі. В Києво-Печерській лаврі зберігалася часточка його мощей.
У народі склалася традиція творити на Андрія якомога більше добрих справ, натомість від суто хатньої роботи намагались утримуватись. Господарі прислухалися до води в колодязях і на річках під льодом: якщо вона тиха, то зима буде спокійною, якщо шумить, то з бурями. Холодний і ясний день віщував хороший урожай наступного року.
Молитов святого просять передусім про зміцнення в християнській вірі, про єднання народу, родини, про допомогу в морських подорожах і під час вивчення чи викладання іноземних мов.
***
 Українська громада в південно-західній Флориді відзначила  празник св. Андрія Первозваного в Українському релігійному і культурному осередку в Норт Порті, який названий в честь св. Андрія. Після Служби Божої, яку відслужили для православної громади отці Олег Сацюк та Іван Фатенко, в  гарно прибраній залі відбулася святочна трапеза, на яку завітали о. Василь Петрів з дружиною з греко-католицької парафії та пастор Михайло Якубович з дружиною з баптистської церкви.
Голова осередку Віктор Лісничий тепло привітав присутніх гостей і попросив о. Олега поблагословити трапезу. Після смачного обіду культурно-освітня референтка осередку Галина Ліснича представила голів українсько-американських організацій в Норт Порті: Євгена Томашоского (Українські американські ветерани), Віру Боднарук (Товариство української мови ім. Шевченка та Громадського комітету), Анну Марію Суслу ( Союз українок Америки, 56 Відділ), Дарію Томашоску (Ukrainian American Club) та федерального суддю Америки Богдана Футея.
Святочна програма розпочалася дуетом у складі о. Олега Сацюка та Михайла Цапаря, які виконали чотири пісні: «О, Ісусе наш небесний», «О Мати Божа, Мати єдина», «Місто моє» та «Вкланяюся Небу». Оля Бабчук коротко розповіла про святкування Андріївського вечора молоддю в Україні, а Таня Мірошніченко виконала на музичному тлі в’язанку українських сучасних пісень. На закінчення програми всі гості були запрошені співати разом із Галею Лісничою, Марією Никитин та Вірою Боднарук під акомпанімент Володі Шпічки на акордеоні популярні пісні: «Карі очі, чорні брови», «Час рікою пливе» та «Де згода в сімействі».
Галина Ліснича подякувала членам управи Осередку ім. св. Андрія, які були причетні до успіху празника: голова Віктор Лісничий, Дарія Томашоска, заступник голови (відповідала за святочну трапезу), Клара Шпічка, Наталка Невмержицька, Євген Томашоский, Анна Мацілинська, Марія Никитин та всім, хто причинився до великого успіху празника.
Голова осередку Віктор Лісничий також подякував усім за участь і попросив отців закінчити свято молитвою.
Віра БОДНАРУК,
професор, голова Громадського комітету,
Норт Порт,
Флорида, США
Фото Віктора Лісничого

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: