Україна пам’ятає, світ визнає

Home | УКРАЇНСТВО | ДІАСПОРА | Україна пам’ятає, світ визнає
image

24 листопада минули 85-ті роковини геноциду українського народу — Голодомору 1932-1933 років.
«Гіркі жнива» червоним «серпом» скосили життя кількох мільйонів селян — справжніх господарів, станового хребта нації, та їхніх дітей. Точне число жертв не встановлене й понині, за підрахунками різних фахівців, знищено близько 11 мільйонів українців, включно з ненародженими.
1 вересня, до 85-х роковин, розпочалась міжнародна акція «Україна пам’ятає, світ визнає». У її рамках в різних країнах вшановують пам’ять жертв геноциду. В столиці Угорщини Будапешті цими трагічними листопадовими днями у церкві святого Миколая відбувся концерт-реквієм симфонічного оркестру Закарпатської філармонії. Прозвучали твори українських композиторів Миколи Лисенка, Євгена Станковича, Михайла Вігули, Мирослава Скорика, Віктора Теличка та інших. Посол України в Угорщині Л. Непоп у своєму виступі наголосила: мета «імперії зла» і тоді, й нині одна — знищити українців як волелюбну націю, і наголосила на важливості не замовчувати злочини в усіх їх виявах.
До акції традиційно широко долучились у Сполучених Штатах Америки. Штат Коннектикут визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. «У пам’ять про мільйони невинних життів, які були знищені, і з метою спільного захисту людства всюди ми визнаємо геноцид українського народу, Голодомор 1932-1933 років, трагічним і мерзенним злочином проти людства», — зазначено у прокламації. Крім того, губернатор штату проголосив 25 листопада Днем пам’яті геноциду українського народу. Загалом Сполучені Штати Америки відомі своєю послідовною підтримкою в цьому нашої держави. Нинішнього року сенат прийняв двопартійну резолюцію щодо визнання геноциду українського народу, відповідні рішення ухвалено у 21 штаті.
Голодомор 1932-1933 років визнали злочином проти людства 24 країни світу, ще в низці держав — органи влади їхніх окремих територіальних одиниць.
У суботу в День пам’яті жертв голодоморів в Україні запаліть свічку на своєму підвіконні — вшануйте невинно убієнних ворогом земляків.
А тиждень перед цим величавий концерт на відзначення 85-их роковин Голодомору 1932-33 рр. відбувся у Венисі, що у Флориді. Приміщення церкви було вибране, щоб запросити американську публіку почути визначних українських музикантів, які виконували твори українських композиторів та світових класиків. На концерт прибуло біля 420 осіб, половина з них зацікавлених американців.
Вечір відкрив голова Флоридського відділу Комітету визнання Голодомору-Геноциду Роман Чайковський. Він коротко розповів про велику трагедію України -Голодомор 1932-33 рр. Привітання від Посла України в США Валерія Чалого прочитав Михайло Савків, голова Комітету визнання Голодомору Геноцидом, який прибув з Вашингтону.
Ансамбль бандуристок Північної Америки під диригентурою Оксани Родак розпочав програму молитвою  «Під Твою милість» Бортнянського на тлі великого хреста, на  якому звисав чорно-вишитий рушник. Потім виконали пісню «Сирітка», музику «Гомін Степів» Григорія Китастого та «Виростиш ти, сину»  на слова Василя Симоненка. Музика на бандурі та спів молодих жінок ансамблю захоплювала й чарувала всіх присутніх.
Широко знана Соломія Івахів блискучо виконала на скрипці «Ciaccone from Partita No, 2 in D minor”  С. Баха,  “Мелодію» М. Скорика та « Музику» І. Карабиця. Останній твір виконують часто на похоронах, пояснила Соломія Івахів.
Баритон Олег Чмир з великим почуттям трагізму виконав пісні «Стоїть явір над водою», «Вже день здається сивим і безсилим» та дві арії з опери «Мойсей» М. Скорика.
Тріо в складі Володимира Винницького, Наталі Хоми та Зої Рожко виконало три пісні для сопрано, фортепіано та віолончелі композиторів С. Людкевича та М. Скорика.  А твори для віолончелі та фортепіано композиторів Баха, Лисенка та Скорика захоплююче виконали Наталя Хома та Володимир Винницький. Піаніст Винницький, який був мистецьким керівником концерту, зачарував авдиторію блискучим виконанням творів Ревуцького і Шопена.
На закінчення концерту Ансамбль бандуристок під орудую Оксани Зелінської виконав три пісні: «Нагадай. бандуро», «Сину, качки летять» та «Через поле широкеє», а на фінал - зворушливе «Алілуя».
Бурхливі оплески  свідчили про захоплення присутніх музикою та вдячністю музикантам. Великий успіх концерту завдячується невтомній праці Нелі Лехман, Романа Чайковського, Віри Боднарук, Анни Мацілинської, Лесі Попель та Катерини Стецюк, членам Громадського Комітету південно-західної Флориди.
Віра БОДНАРУК,
професор,
Флорида, США

Rate this article
0


Subscribe to comments feed Comments (0 posted):

total: | displaying:

Post your comment

Please enter the code you see in the image:


  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Themes
No tags for this article
Subscribe to Newsletter
: