«Самогонні» преференції

0
643

Селянам збираються дозволити виготовляти і продавати самогон в обмін на утримання корів.

Цікавий проєкт закону під номером 4153 нині опрацьовується в Комітеті з питань правоохоронної діяльності Верховної Ради — «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо врегулювання деяких аспектів самогоноваріння та ринку молока». З його змістом можна ознайомитися на офіційному порталі парламенту. Почерпнете для себе чимало інформації для роздумів. Особливо про цінність законотворчості депутатів від партії «Слуга народу». Авторами документа є група з шести осіб на чолі з Галиною Третьяковою, скандально відомою оцінювачкою «низької якості дітей», народжених від безробітних українців, та заявами про необхідність підвищення пенсійного віку тощо.

Нині самогоноваріння вважається адміністративним правопорушенням, яке передбачає сміховинні штрафи — від 51 до 170 гривень, та й то таких справ упродовж року суди розглядають найбільше півтори сотні на всю Україну. В запропонованому законопроєкті йдеться про скасування цих статей Кодексу про адміністративні правопорушення.

Але наразі мова навіть не про це. Ухваленням названого документа його автори ще й заповзялися дати поштовх для розвитку вітчизняної молочної галузі. Яким же чином «самогонні течії», за задумом парламентаріїв, наповнюватимуть обмілілі «молочні ріки»?

Держава хоче визнати домашнє виготовлення алкоголю «господарською діяльністю». Щоб здобути легальне право гнати на продаж самогон і при цьому ще й не платити податків, у домогосподарстві потрібно утримувати… дві корови, від яких здавати щомісяця на переробку загалом тонну набілу. «Молочно-самогонним» господарям видаватимуть податкові векселі, які й гарантуватимуть пільгу. Процитую документ: «Доцільним є запровадження податкових пільг для осіб, зайнятих самогоноварінням, які займаються виробленням молочної продукції». Такий ось «високоградусний» мотиватор для розвитку тваринництва придумали.

Тим часом заробляти на самогоні можна буде й тим, хто не тримає рогату худобу, проте в такому разі доведеться сплачувати чималий податок.

Мабуть, автори законопроєкту так собі уявляють картину щасливого життя та розвою молочної галузі на селі: видоїв Миньку, випив самогону ще й виручив із його продажу дзвінку копійку. Благодать!.. Галина Третьякова в інтерв’ю Громадському радіо пояснила дивну прив’язку самогоноваріння до виготовлення молока потребою розвивати фермерство: «Для того щоб збалансувати у фермерському домогосподарстві виробництво молока, зробити його прибутковим, деякі європейські держави дозволяють отримувати дохід за кошт продажу міцних напоїв. Наприклад, досвід Швейцарії і Британії. Якщо за кордоном можна знайти віскі чи шнапс, то чому ми не можемо виробляти свій власний самогон?».

Проте далеко не всі однозначно сприйняли ідею стимулювати молочну галузь «самогонними» преференціями. «Це якась антисоціальна маячня, а не законопроєкт. У такий спосіб спонукати мешканців сіл, щоб вони тримали худобу, передовсім принизливо», — відгуки такого змісту залишають користувачі соцмереж. Більше того, експерти вважають, що насправді розвиток молочної індустрії — «фіговий листок», яким прикрита справжня мета законопроєкту. Він передовсім лобіює інтереси власників численних підпільних гуралень, які й до цього не платили податків державі, а в разі ухвалення закону дістануть можливість легально збувати свою високоградусну продукцію.

При цьому ніхто не стане заперечувати, що вітчизняне молочарство потребує підтримки. Звичайно що треба заохочувати розвій молочної галузі в селах. Але ж не такими принизливими «самогонними» преференціями, як оця: «придбай дві корови, щоб гнати самогон, або плати податки». Спонукати господарів тримати худобу потрібно в інший спосіб. Насамперед — заборонити приватним «ефективним власникам» розорювати громадські пасовища. Надати змогу купувати зерно і сіно за пільговими цінами. Зміцненню тваринництва сприяло б підняття приймальних цін на молоко і зменшення імпорту виробленої з нього продукції. Зрештою, селянинові, який утримує корів і готовий здавати молоко, за такий економічний патріотизм належить гідна грошова компенсація від держави… Саме ухваленням таких законів та постанов, певні фахівці, і належить розвивати вітчизняну молочну галузь.

Олена КОЩЕНКО