Україна воює за весь світ

0
257

«Війна скінчиться лише тоді, коли ми виб’ємо всі російські і білоруські війська з нашої території. Іншого варіанту немає», – Олег Жданов

Триває повномасштабна війна Росії проти України. Не дивлячись на те, що з самого початку російські ЗМІ фактично не приховували намірів Кремля і неодноразово з особливим цинізмом підкреслювали плани захопити Київ в першу добу, бліц-крігу не відбулося. Хоча дії Путіна примусили здригнутись весь світ, адже в географічному центрі Європи трапилось те, що кардинально поставило під загрозу весь світовий каркас миру. Якщо до того Путін ще грався в дипломатичні евфемізми намагаючись маніпулювати страхами Заходу перед світовою війною та банальними матеріальними інтересами економік західних країн, то тепер немає жодної підстави для того щоб ліберальний світ заплющив очі на очевидне Зло. Світ вимушений реагувати рішуче.

Путінські наміри наскоком взяти Київ, зламати владний хребет та паралізувати Україну не вдались. Але це ще більше роздратувало агресора, який почав всерйоз говорити про можливість використання ядерної зброї. І ось міністр оборони РФ Сергій Шойгу вже доповів Путіну, що згідно з його наказом пункти керування Ракетних військ РФ приступили до несення служби в посиленому складі. Ставки не просто підвищені, а доведені до межі за якою стоїть світова війна.

А поки всі ключові міста України не впустили до себе ворога. Українці демонструють рішучий спротив, проявляють безпрецедентний героїзм і організованість, що не може залишати байдужими інші країни. Буквально всі західні ЗМІ майже щодня ставлять на перші шпальти головною тему війну Росії проти України. Зараз весь світ з посиленою увагою дивиться на нашу країну, а схватку, яка розгорнулась під українським небом і яка спершу здавалась нерівною, вже називають боєм між Давидом і Голіафом.

Про сьогоднішні реалії війни поговорив з воєнним експертом Олегом Ждановим.

«У ПУТІНА ПОЧАЛИ ЗДАВАТИ НЕРВИ»

– Олег, триває четвертий день повномасштабної війни Росії проти України. Які ваші оцінки ситуації, що склалась на цей час?

– Завданням агресора було зламати нашу оборону в перший день. Минуло 96 годин, але Київ росіяни не взяли. На мою думку вчора у Путіна почали здавати нерви в тому плані, що він схопився за ядерну дубину. Якщо він це почав робити, то це означає, що ми зламали всі його плани. Росія погодилась на процес переговорів тому що для них вкрай потрібна оперативна пауза. У росіян скінчився наступальний потенціал і їм потрібне перегрупування військ та створення другого ешелона, створення резерву. Дуже погано, що Білорусь готова вступити у цю віну на боці Росії проти нас. Це дасть Росії можливість перевести дух. У нас такої можливості не буде і прийдеться воювати ще й з білоруською армією. Вони вже почали робити мобілізаційні заходи та формувати ударні підрозділи.

– Чого чекати простим українцям?

– Треба пояснити людям, що ця війна вже не на два дні. До цього треба бути готовим всім. Тепер війна отримала затяжний характер і може скінчитись лише тоді, коли ми виб’ємо всі російські і білоруські війська з нашої території. Іншого варіанту немає. Жодні переговори вже не допоможуть. Позиція Путіна незмінна і розмахування ядерною дубиною означає, що він пішов проти всього світу.

– Що Путін може зробити із критичного арсеналу агресивних дій? У багатьох склалось враження, що він існує в іншій реальності і здатен не неадекватні вчинки.

– Ядерна кнопка – це не про Україну, адже ми в безпосередній близькості до Росії. Нас він буде намагатись взяти всіма силами власної армії. Вже зараз Путін готує мобілізацію півмільйона людей. Але чи зможе натиснути Путін ядерну кнопку? Думаю, так. Мізків у нього на цей крок вистачить. Зараз він поза досяжності від власної еліти, а отже його оточення нічого не зможе зробити. Знайти «табакерку» чи подушку, щоб його знищити, вони фізично не зможуть. Зараз Путін в бункері на Алтаї і з ним бездоганно перевірені люди.

 Недарма він і до того проводив зустрічі перед камерами за таким довгим столом.

– Так, це подавалось як опаска перед коронавірусом, але насправді він просто боїться, що хтось на нього щось присне. Це його власні методи і він знає чого боятись насправді. Достатньо краплі отрути і все буде зроблено непомітно, але для нього фатально. В спецслужбах є такі засоби. Але надіятись на таких збіг обставин, коли Путін проколиться і з ним щось зроблять не варто. І він реально розглядає можливість ядерного удару на якусь іншу країну. Це цілком можливо, якщо його другий ешелон, який він готує для наступу на Україну, не буде мати успіху. Треба розуміти, що Путін спалив всі мости. Вже жодні переговори неможливі. На жаль, Білорусь зараз виступає в ролі чарівної палички, яка має виручити Путіна на даному етапі його агресії. Ми вже могли б зараз закріпляти наші позиції і поступово переходити в контрнаступ. Адже реально Путін за цей проміжок часу вимотався, він знесилив те угрупування, яке готував. А іншого угрупування у нього поки що немає. Але тут вписався Лукашенко і фактично рятує Путіна від поразки.

«ЗАХІД НАМ БУДЕ ДАВАТИ БУДЬ-ЯКЕ ОЗБРОЄННЯ ДЛЯ ТОГО ЩОБ МИ НЕ ПРОГРАЛИ В ЦІЙ ВІЙНІ»

– Фактично це те, що Україні потрібно від Заходу – ще одна країна, яка може за нас вписатись і відтягти на себе сили агресора. Але поки що Захід обмежується поставками озброєння не бажаючи наражатись на небезпеку Третьої світової війни.

– Я завжди казав, що Захід буде підносити нам боєприпаси. При чому вони дають нам дуже потужне озброєння. Вони вже дають нам авіацію, системи ПВО. Захід нам буде давати будь-яке озброєння для того щоб ми не програли в цій війні. Адже ми фактично воюємо за весь Захід. Але вони дійсно бояться втрутитись безпосередньо, бо тоді це буде Третя світова і питання застосування ядерної зброї стане питанням часу – хто перший натисне на кнопку?

– Що означатиме втручання Білорусі в цей конфлікт в геополітичному плані?

– Це означатиме, що це вже не збройний конфлікт і навіть не лише повномасштабна війна, а саме регіональна війна в Європі. І Захід буде всіма силами утримати її в рамках регіону. Дуже добре, що від такої участі відмовились Казахстан, Таджикистан, тобто країни ОДКБ. Вірмени також відмовились під приводом того що досі не можуть відійти від воєнної поразки від Азербайджану. Інакше мали б ще й Євразійську кампанію.

 Нещодавно Великобританія заявила, що не буде перешкоджати охочим британцям самостійно брати участь в обороні України. Це може бути виходом із ситуації, коли безпосередньо країна не може взяти участь у війні, але буде посилати добровольців? Принаймні так робив Путін в 2014-му, коли запускав в Україну «ихтамнетов».

– Скажу так: з ворогом треба боротись в тому числі і його методами. І те, що Зеленський оголосив про створення Інтернаціонального легіону є абсолютно правильним рішенням. Чому б не дати можливість західним країнам виразити таким чином підтримку нас? Нехай британські шахтарі і  комбайнери їдуть до України і тут допомагають нам пахати білоруську і російську армію.

«ТЕ, ЩО ЗРОБИВ ПУТІН – ЦЕ ВОЄННА АВАНТЮРА»

– Як ви оцінюєте нашу поведінку в цій війні? Адже одна справа щире бажання захистити свою країну, а інша – грамотна організація спротиву. До останнього моменту мало кому вірилось, що Путін піде саме на повномасштабне вторгнення по всім фронтам. Аж раптом…

– Я, скажу відверто, й сам не до кінця вірив в те, що Путін піде на таку воєнну авантюру. І, як бачимо, це дійсно виявилось саме авантюрою. Він зробив ту саме помилку, яку зробив ще в 2014-му році. Тоді Путін думав, що українці будуть зустрічати вигаданий ним «русский мир» з хлібом і сіллю, а ми його зустріли з автоматами. Наші добробати тоді витягнули цю ситуацію з патової, в майже переможну. Якщо б не керівництво країни, то ми могли б принаймні на сході цю війну закінчити.

– Що ви маєте на увазі?

– Це до питання про переговори і зокрема «Мінськ». Просто треба розуміти, що справжню війну не можна закінчити перемир’ям. Так диктує історія. Війна закінчується двома способами – або поразкою, або перемогою. Третього способу не існувало ніколи. Тому будь-яке перемир’я – це відтермінування розв’язки. Ми підписали «Мінськ-2» і отримали 8 років. Як ми їх використали – це інше питання. Я вважаю, що «велике будівництво» мало бути в армії, в секторі оборони. Тепер по якісним дорогам російські танки їдуть до наших міст. Але це помилки, які матимуть свої оцінки вже після війни.  На сьогодні відреагували на повномасштабну атаку Путіна відреагувати дуже добре. Оперативно і ефективно були мобілізовані сили. Триває розгортання армії. Далась в знаки підготовка наших військ на спільних навчаннях з НАТО. Таким чином основне ядро армії у нас виявилось готовим. Ми не сіли на сідницю, не розвели руки по сторонам і дали дуже добрий опір. Особливо важкі і критичні були перші двоє діб. Стримати наступ такої махини з трьох сторін одночасно – це подвиг. Вважаю, що запорукою такого успіху було те, що Зеленський пішов до докорінну зміну керівництва. В армії до керма стали генерали, які виросли на війні 2014-го року. Вони розуміють, що таке російська армія. Зрозуміло, що вони воювали не з шахтарями і трактористами. Це були регулярні частини російської армії з шевронами «ЛНР» і «ДНР» з якими ми вели бойові дії. Це нам дало той досвід, який ми успішно застосовуємо проти російської армії.

«ПУТІН – ЖЕРТВА ВЛАСНОГО ІЛЮЗОРНОГО СВІТУ, ЯКИЙ ВІН САМ ДЛЯ СЕБЕ СТВОРИВ»

– Я розумію, що існує певна етика в інформаційному полі, але як ви оцінюєте баланс втрат в ці дні війни?

–  Щодо балансу втрат можу сказати точно, що втрати ворога в рази більші за наші. Підкреслюю – в рази. Ми обороняємось, а не наступаємо. Це важливо. Другий фактор – у нас контрактна армія і досить невеликий відсоток строковиків. При цьому наші контрактники майже всі пройшли зону ООС і обстріляні. У росіян тотальну більшість в армії становлять солдати строковики, які не були готові до такої кривавої м’ясорубки. Вже після першого артобстрілу російські строковики кидають техніку і розбігаються. Вони ніколи не були в бою. І це теж підкреслює авантюризм Путіна, адже він пішов на таку воєнну авантюру не беручи до уваги навіть психологічної підготовки контингенту військ, який він відправив в Україну.

 Вам не здається, що Путін став жертвою власних уявлень про самого себе, про свій народ і ситуацію в цілому? Він екстраполював ці уявлення на українців і прорахувався повіривши в свою ж брехню.

– Абсолютно так. Він жертва власного ілюзорного світу, який він сам для себе створив. Зазвичай так закінчують всі диктатори, які перестають відчувати межі влади і можливостей. Як в свій час Людовик XIV говорив: ви можете приймати закони, але не забувайте, що держава – це я. Зрештою він тому й погано скінчив. Для Путіна холодним душем була ситуація, коли його операція провалилась і до кінця другої доби українська армія почала стабілізувати фронт. Для нього це був шок і можна лише уявити його реакцію, коли Шойгу і Герасимов йому доповіли про те, що їх зупинили і вони не можуть взяти Київ. Від того і його істерики, адже в такий ситуаціях починають відкриватись очі. Тому він і поїхав на Алтай закрившись в бункері. Зараз вся російська сотня Forbes хоче, як сказав герой в фільмі «За двома зайцями», потримати Путіна за горлянку. Тому одним із факторів закінчення війни є те наскільки він ще протримається в бункері на Алтаї, з якого він керує, як вони її називають, «спеціальною військовою операцією» в Україні.

– До речі для багатьох це залишається інтригою. Чи здане його оточення відсторонити Путіна?

– На першому етапі король формує свиту, а потім свита робить короля. Зараз просто такий момент, що свита до нього не може дістатись. Фактично він втік від власної свити в бункер, де окрім Шойгу і Герасимова у нього нікого немає. Немає там ні Патрушева (служба зовнішньої розвідки), ні Наришкіна (ФСБ). Скільки вони протримають вулицю, яке вже починає поступово виходити? При чому виходити не в захист України, а за себе. Щодо війни проти нас, то в Росії 56% за цю війну. Тому тут ніяких ілюзій бути не може і цей шаблон у них зламається не скоро. Але те, що у них вже долар по 150 рублів – факт. І це лише початок обвалу. Спекулятивний курс досягає 190 рублів. А ще додайте до цього SWIFT та інші санкції. Росія стрімко стає країною ізгоєм в світі.

Валентин ТОРБА