Херсон як Південна Фортеця

0
436

Упродовж двох місяців окупації Херсона відбулося дві хвилі масової втечі жителів міста та області, бо офіційних коридорів для евакуації ми й досі не маємо. Перша хвиля виїзду через Станіслав була у березні, друга, через Снігурівку—на початку квітня. Офіційної статистики не існує, бо ці коридори для виїзду є стихійними, ніхто не фіксує кількості тих, хто виїхав. Але якщо рахувати машинами, то обчислювати варто тисячами. Люди просто створили безліч чатів, списуються, самоорганізовуються, групуються та виїжджають. Власники авто, якщо мають вільні місця у своїх машинах, беруть жінок із дітьми. Також є платні послуги. Наприклад, за гроші можна виїхати як пасажир або виїхати машиною із провідником. Зараз уже з’явився третій шлях, через Берислав і Давидів Брід у бік Кривого Рогу. Через бої дорогу на Миколаїв (М14), якою виїжджали люди та якою волонтери завозили продукти й медикаменти у Херсон, закрили.

Зараз часто читаю в постах, що «з Херсона майже всі виїхали», «Херсонщину вже покинули ті, хто хотів». Це болісно читати, бо у Херсоні і Херсонській області ще є багато людей. Це старі люди, які мешкають самі, це дорослі, які вирішили залишитися, не бажаючи їхати зі своєї землі або тому, що немає куди їхати. Це сім’ї з дітьми, малозабезпечені жителі області.

Нас багато, хто залишився і продовжує жити/виживати в тимчасово окупованому місті. Так, у нас немає бойових дій у місті. Але емоційно дуже важко. Небезпечно теж.

У Херсоні залишається більш як половина населення міста (загальна кількість жителів — 280 тисяч) — люди, які потребують допомоги і не виживуть без допомоги інших. В умовах відсутності ліків, продуктів за доступними цінами, неможливості отримати різні соціальні послуги.

Зараз херсонцям і херсонкам допомагають волонтерські групи, які були сформовані представниками і представницями громадськості та бізнесу і які працюють 24\7, наче бджоли у вулику.

Люди збирають гроші, купують продукти, готують обіди, організовують гуманітарні вантажі, формують для людей продуктові набори і роздають.

І всі ці люди чекають на звільнення місті. Всі ці люди не втрачають надії та хочуть розуміти, що питання деокупації Херсона не відкладено на невизначений строк. Місцева влада, а саме: міський голова, депутати Херсонської міської ради та ті працівники виконкому, які залишились у місті, комунікували із громадою до 25 квітня, разом із комунальними установами продовжували працювати за українським законодавством, хоча й мали певні проблеми із фінансуванням. У Херсоні працювали служби благоустрою, вивозилось сміття, місто було забезпечене водою та світлом, навіть ремонтувались дороги. Втім, 25 квітня, наприкінці робочого дня у будівлю Херсонської міської ради зайшли російські військові, наказали всім працівникам залишити приміщення, відібрали ключі та виставили свою охорону.

Є багато питань до Херсонської обласної військової адміністрації, бо голова ОВА Геннадій Лагута залишив Херсон у перші ж дні вторгнення російських військ на територію Херсонщини. Вся комунікація обласної влади звелася до щоденних публікацій чи репостів офіційної інформації від офісу президента України. Жодних публічних живих заяв чи звернень щодо забезпечення офіційних гуманітарних коридорів, щодо реакції на викрадення депутатів місцевих рад, голів малих міст, активістів і ветеранів АТО на Херсонщині. Зазначу, що ФСБ, Росгвардія та військові уже затримали понад 140 осіб, які досі перебувають у підвалах поліції, СІЗО та навіть учбових закладах, де їх катують. Так ФСБ відбирає тих, на кого можна сфабрикувати справи про ДРГ, агентів ССО та розвідки. Декого із затриманих вивозять у Крим.

Наразі окупанти готують Херсонську область до референдуму і дуже поспішають. Є окремі випадки, коли молодих хлопців призивного віку затримують, і це схоже на плани Росії, інформація про які вже лунала, щодо примусової мобілізації українських чоловіків до армії РФ. Усередині міста російські військові облаштували блокпости, зупиняють громадський і приватний транспорт, перевіряють документи. Мережеві магазини, де можна було розраховуватись карткою, у Херсоні працюють останні дні і до кінця квітня планують закритися (мережа супермаркетів АТБ, EVA тощо).

Натомість Херсон заполонили товари з Криму — продукти харчування, побутова хімія, цигарки, паливо, і все продається лише за готівку. Готівка — зараз чи не єдиний спосіб розрахуватись, якщо ти хочеш щось купити. Тому черги до кас у відділеннях банків займають з п’ятої ранку, і людям доводиться чекати у них по п’ять-шість годин. Але і ця можливість може незабаром зникнути, адже відділення Приватбанку попереджають, що з травня, ймовірно, вони перейдуть на дистанційний формат роботи. Виникає запитання: звідки жителі Херсона братимуть готівку і як вони купуватимуть продукти на ринках, які зараз є чи не єдиним місцем, де можна купити все?

Багато людей увесь цей час шукають відповіді на запитання: «Як так сталося, що Херсон і Херсонщина так швидко опинилися під окупацією?». Всі сподіваються знайти їх після перемоги. Але вже зараз фіксується все, що допоможе відновити хронологію подій та відшукати правду. Є дві версії — тупість і зрада. Але і там, і там є конкретні прізвища, і ми їх маємо знати. І зробити висновки. І не допустити надалі, щоб Херсонщина була настільки НЕпріоритетною для керівництва та настільки вразливою для ворога.

Важливо усвідомлювати, що окупація Херсонщини посилить продовольчу кризу всієї України, і не тільки України. Вже зараз окупанти вивозять до Криму зерно з елеваторів Херсонської області. Російські військові забирають у фермерів обладнання та транспорт, примушують засівати землі і попереджають, що 70% врожаю фермери віддаватимуть окупантам. Те саме станеться з урожаями овочів і фруктів. Тому питання деокупації Херсонщини — це питання продовольчої безпеки. Якщо деокупації не відбудеться у найближчий час, херсонські вода і продовольство зміцнять позиції Росії в Криму.

Мирні протести у Херсоні протягом березня продемонстрували всій Україні, що тут живуть українці, які не хочуть у Росію, що жителі Херсонщини готові чинити спротив і підтримують армію спільними діями.

З останніх повідомлень Міноборони Великої Британії ми знаємо, що «Херсонщина є ключовою для досягнення мети Росії — створити сухопутне сполучення з Кримом і домінувати на півдні України». Окрім того, російські військові обстрілюють Миколаїв саме з околиць Херсону, який розташований на правому березі Дніпра.

Херсонці чекають від вищого керівництва України тих рішень і дій, які допоможуть нашим військовим якнайшвидше звільнити Херсон і поступово всю Херсонську область. Херсонщина має стратегічне значення та є ключем для деблокади всього Приазовського регіону.

Від редакції: Ця стаття написана громадською активісткою, яку добре знають у редакції, і яка так і не залишила окупований Херсон. На своєму фронті ця Людина рятує тих, хто слабший. Вона попросила не називати її імені. Ми, звісно, не станемо. А так хочеться назвати та обійняти… Щоб вся країна знала, пам’ятала та пишалася…