До поліції за плакат

0
691

У Рівному двом активістам, що вийшли на пікет проти чинного президента загрожує суд

«Імпічмент президенту», «Не кумівство, а «по-брацьки», «Україна поза законом» та «Сказав. Порушив. Пішов», – з такими плакатами вийшли на Майдан Незалежності у Рівному минулої суботи двоє активістів. 20-річний  Роман Філюк та 16-річна Даша Коцюруба таким чином намагалися висловити незгоду з політикою новообраного президента Володимира Зеленського. Щоправда, донести свою позицію до містян їм завадили правоохоронці. Вже за годину імпровізованої акції молодих людей забрали до відділку. Як розповідає сама Даша Коцюруба у соцмережах, поліцейські наполягали «усі мітинги мають бути санкціонованими, навіть якщо вони одиночні, тому про них необхідно повідомляти місцеву адміністрацію». Оскільки, Даша та Роман про акцію не повідомляли, під цим приводом їх і забрали до відділку.

   У поліції наголошують, підлітків не затримували. Зі слів начальника відділу комунікації Головного управління поліції Рівненської області Антона Крука, його колеги діяли так, як того вимагає закон: «Їх не затримували, їх запросили у райвідділ для встановлення особи, відібрали пояснення, склали адміністративні матеріали та скерували їх до суду».

Водночас Даша Коцюруба описує шалений тиск, якому її піддали правоохоронці. Спочатку до розмови запросили лише Романа, адже Даша – неповнолітня, з нею мали розмовляти у присутності батьків. Але зі слів Даші, цього поліцейські не виконали.

«Якась жінка попросила мене проходити, я відмовилася йти без матері, оскільки я неповнолітня. При цій жінці я зателефонувала мамі і запитала, чи може вона приїхати. Вона сказала, що не може, бо має багато справ. На той момент я провела у відділку вже дві години. Згодом до нас підійшов чоловік, який сказав, що я затримана, а на мою фразу про те, що більше трьох годин мене тримати не мають права, відповів, що вони звинуватять мене в опорі поліції, нагору поведуть в кайданках, і я тут буду мінімум добу. Тоді я розплакалася, мені було дуже страшно».

Зі слів Даші, поки поліцейські чекали на її матір, дівчині погрожували адміністративною та навіть кримінальною відповідальністю за «повалення конституційного ладу», що її дуже налякало.

Водночас Антон Крук такі дії колег заперечує.

«Вона чекала на вулиці. Їй було запропоновано подзвонити мамі. Її пересування ніхто не обмежував. Вона була запрошена, щоб надати пояснення і все. Ми чекали на маму і розмовляли вже у її присутності».

Хай там як, ситуація набула не аби якого резонансу. За Дарину та Романа вступилися інші громадські активісти, й не лише у рідному місті. Вже у неділю, до будівлі Міністерства внутрішніх справ у Києві прийшли близько двох десятків протестувальників, що виступали проти порушення права на мирний протест.

Водночас, і у соціальних мережах піднявся шквал критики проти таких дій. Зокрема, нову хвилю утисків активістів пов’язують зі вступом на посаду президента Володимира Зеленського. Щоправда, експерти висловлюють думку, що така цікавість до цього інциденту виникає не спроста:

«Звичайно ця ситуація розганяється навмисне. – Висловлює думку політолог Сергій Гайдай. – Фактично, вибори для нинішнього президента досі не закінчилися, тому штаб його конкурента буде і надалі працювати. Це не одиничний випадок. Як тільки нинішній президент став президентом, обурення його діями у певних колах не стихає. І недолугі дії поліції у Рівному – це не найбільша його проблема».

Сам президент відреагував на події стримано: «Закликаю МВС не вживати заходів проти політичних протестувальників, якщо люди не порушують правопорядок. Критики не боюся».

Після шквалу обурення, перевірити дії своїх співробітників вирішили і у рівненській поліції.

«Керівник головного управління поліції області Валерій Самчук, по цій ситуації ініціював комплексну службову перевірку. – Розповідає Антон Крук. – Вона буде стосуватися правомірності складання адміністративних матеріалів інспектором превенції, який перебував на Майдані Незалежності та побачив у діях підлітків склад адміністративного правопорушення. Ми розуміємо, що треба було інакше спрацювати нашому співробітнику у цій ситуації. Але говорити про те, що він діяв неправомірно – ми не можемо».

Нині на Дашу та Романа склали протокол за статтею 185-1 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення». Вона стосується порушення порядку і організації проведення зборів, мітингів, вуличної ходи та демонстрацій. Передбачає попередження або штраф від 170 до 425 гривень. На матір Даші склали протоком за статтею 184 – неналежне виконання батьківських обов’язків. Їй загрожує штраф від 850 до 1700 гривень.

До слова, Дашу Коцюрубу до адміністративної відповідальності намагаються притягти вже вдруге за останні два місяці. Як повідомляють у поліції, напередодні другого туру виборів Дашу та правозахисника Євгена Новицького затримали близько третьої ночі за те, що вони розповсюджували листівки проти одного з кандидатів у президенти. Агітація у цей період заборонена, тому на активістів склали адміністративні матеріали. Суд у їх справі вже виніс вирок, але відносно Даші – обмежилися попередженням. За повторне правопорушення їй може загрожувати більш жорстке покарання, аж до затримання терміном на 15 діб.

Олена БЕРЕЖНЮК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here