Стовп міцний у боротьбі з ворогами

0
230

21 листопада (8 листопада за ст. ст.) православні вшановують Собор архистратига Михаїла та всіх Небесних Сил безплотних. Празник встановили на церковному соборі в м. Лаодикії (нині збереглося в руїнах поблизу селища Ескіхісар, Туреччина). А ось щодо того, коли це відбулося (близько 343 р. чи близько 360 р.), думки істориків розходяться, адже документи з точною датою втрачено.

День для свята вибрали дуже уважно. Восьме число нагадує про те, що настане день Страшного Суду (восьмий день творення світу), коли ангели свідчитимуть про праведне чи грішне життя людей. Листопад — дев’ятий місяць після березня (саме в березні, за Старим Завітом, було створено світ), а Небесні Сили, залежно від завдань, які вони виконують, можуть входити до одного з дев’яти чинів.

Ці чини поділяються на три лики. До першого входять престоли (допомагають відчувати велич Творця), серафими (запалюють у серцях любов до Всевишнього) й Херувими (наповнюють знаннями); до другого — панування (навчають приборкувати гріховні прагнення), сили (через них Господь посилає Своїм угодникам благодать чудотворення) та влади (виганяють бісів); до третього —начала (керують Всесвітом і стихіями), архангели (вчать іти шляхом істинним) і ангели (оголошують наміри Божі, охороняють у повсякденному житті).

Спочатку найяснішим серед Небесних Сил був сатана з чину херувимів, котрий навіть отримав ім’я Люцифер (із латини — «Світлоносний»). Але з часом переповнився самолюбством і спокусив багатьох ангелів шанувати його нарівні з Господом. Тоді архангел Михаїл повів решту шість архангелів та благочестивих ангелів у похід проти зрадників, за що його й назвали архистратигом (верховним воєначальником). Ворогів усього доброго скинули з небес, але боротьба за душі триває.

Християни ревно вшановують архангела Михаїла як заступника померлих, постраждалих від війни чи стихійного лиха, мандрівників, захисника від розбійників і злодіїв, від думок про лихе під час життєвої скрути, а головне — від темних сил.

У народі заведено, що «на Михайла» не можна нічого робити для власної вигоди, слід просити пробачення за шкоду, завдану іншим, навіть випадкову. В давнину цим празником завершувалась пора весіль.

21 листопада — це православний День Києва. Архангел Михаїл, покровитель міста щонайменше з ХІІ ст., як і в деякі давні часи, зображений на міському гербі (з 18 квітня 1995 р.). Образ архистратига також є на гербах інших населених пунктів України, серед них сіл: Безуглівка, Великий Яблунець, Грузьке, Йорданешти, Мшана, Нове Село, Себине, Тарасівка, Тартаків, Хотів.