Відкрили відреставровану Андріївську церкву – головний храм представництва Вселенської Патріархії в Україні

0
318

У суботу, 12 грудня, в Києві офіційно відкрили відреставровану Андріївську церкву. З вівторка, 15 грудня, церква відчинить двері для відвідувачів.

Щонеділі та на свята тут відбуватимуться богослужіння, а в інші дні церква працюватиме як музей.

Генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська подякувала всім, хто допомагав реалізувати масштабний проект.

Реставрація Андріївської церкви тривала 11 років. За цей час майстри відновили оригінальний колір стін, укріпили схил, фундаменти церкви та стилобату. Також проведено реконструкцію іконостасу авторства видатного архітектора Бартоломео Растреллі, якому повернуто автентичне розташування ікон.

У будівлі встановлено сучасне освітлення. Для людей з вадами зору та дитячих екскурсій майстри вилили з гіпсу окремі елементи оздоблення храму, щоб до них можна було доторкнутися та відчути їхню форму.

***

12 грудня 2020 року до Києва прибув представник Вселенського Патріархату митрополит Гальський Еммануїл, який у день пам’яті святого апостола Андрія Першозваного, 13 грудня 2020 року, очолить Божественну літургію у ставропігії Вселенського Патріарха – Андріївській церкві, а також представлятиме Вселенського Патріарха на заходах, присвячених другій річниці Об‘єднавчого Собору.

Супроводжує митрополита Еммануїла ієродиякон Вселенського Патріархату о. Яків (Крочак).

Предстоятель Православної Церкви України Блаженнійший Митрополит Епіфаній у своїй резиденції провів зустріч з Митрополитом Галльським Еммануїлом.

У зустрічі також взяли участь заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків архієпископ Євстратій (Зоря) та ієродиякон Вселенського Патріархату о. Яків (Крочак).

Митрополит Еммануїл передав від Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія братні привітання, зокрема й з тим, що Кіпрська Церква доєдналася до визнання Томосу про автокефалію Православної Церкви України. Сторони також обговорили питання міжправославних відносин.

На завершення зустрічі Блаженнійший Митрополит Епіфаній подякував митрополиту Гальському Еммануїлу за підтримку Вселенського Патріархату в утвердженні духовної незалежності Помісної Української Православної Церкви та просив передати вітання Його Всесвятості.

***

У неділю, 13 грудня, екзархи Вселенського патріарха в Україні звершили богослужіння в Андріївській церкві Києва.

Урочисту літургію очолив особливий представник Вселенського Патріарха Варфоломія — митрополит Гальський Еммануїл (Адамакіс). Йому співслужив екзарх Вселенського Патріарха в Україні — єпископ Команський Михаїл (Аніщенко).

Після 11-річної реставрації Андріївська церква стане головним храмом Ставропігії, тобто представництва Вселенської Патріархії в Україні.

Урочисте богослужіння завершив короткий концерт духовної музики у виконанні гурту «Хорея козацька» під керівництвом Тараса Компаніченка.

***

Андріївська церква, що розташована на Андріївському узвозі у Києві, споруджена за проектом архітектора Бартоломео Растреллі у стилі бароко. Вона є пам’яткою архітектури та монументального живопису XVIII ст. світового значення, входить до складу Національного заповідника «Софія Київська». Церкву внесено до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Незабаром Україна подаватиме номінаційне досьє для включення Андріївської церкви до основного переліку.

Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»