Від кожної людини залежить, чи приймає вона Божественну істину

0
28

Український народ відзначив 1033-тю річницю хрещення Київської Русі-України — події, що стала моментом духовного народження нашої держави, символом спадкоємності тисячолітньої історії, соборності українських земель, єдності державного та духовного начал.

День хрещення — це й день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, який ніби став хрещеним батьком Київської Русі, що продовжилася у Галицько-Волинському князівстві (Королівстві Русь), Українській козацькій державі Богдана Хмельницького, Українській Народній Республіці 1917—1921 років та сучасній незалежній суверенній Україні. Завдяки Володимиру Великому християнство стало загальнодержавною релігією, стимулювавши стрімкий розвиток духовного життя, освіти, науки, письменства, будівництва, архітектури, малярства, шкільництва, сприяючи становленню міждержавних контактів Київської Русі з країнами християнського світу.

Володимирове хрещення митрополит Київський та всієї України Епіфаній називає подією, «що є наріжним каменем нашої духовної та державної незалежності». Одразу після хрещення Києва, Дніпра, українських теренів у 988 році постає і Київська митрополія, втім, наша Українська православна церква веде свій літопис з більш давніх часів, її коріння набагато глибше.

«Хрещенню Русі-України 988 року передувала майже тисячолітня історія поширення християнства на наших землях, — каже митрополит Епіфаній. — Ця давня історія починається ще з апостольських часів, коли в І столітті слово Боже до наших предків приніс святий апостол Андрій Первозваний. Загальновідомо й про перших християн у Криму, і про перші християнські громади на іншій території нинішньої України, і про скіфську православну єпархію, глава якої був учасником I Вселенського собору.

Святі брати Кирило та Мефодій віднайшли в ІХ столітті на наших землях Євангеліє, «писане руськими письменами». Відоме також хрещення київського князя Аскольда разом зі своєю дружиною у 860 році, а потім — прийняття християнства бабусею Володимира Великого княгинею Ольгою… І ось у 988-му звершується справді вікопомна подія історичного значення — Русь офіційно стає християнською державою».

Ще задовго до цієї історичної події рівноапостольна Ольга в тоді ще язичницькій Київській державі зводила храми, а сама, як ревна християнка, поширювала слово Боже серед свого народу. У тому самому IX столітті на Закарпатті проповідували рівноапостольні Кирило та Мефодій, а під час подорожі до Херсонеса ще у 861 році святий Кирило на власні очі бачив Псалтир і Євангеліє написані «руськими письменами», тобто докириличним глаголичним письмом. Тож насправді християнство було поширеним у Київській державі задовго до 988 року. Саме ж хрещення Русі-України стало підсумком тривалого процесу зростання церкви і позначило новий етап її розбудови.

Що дало християнство тогочасній Київській державі та нам, українцям? «Найперше — пізнання Богоодкровенної істини, долучення до єдиної Христової церкви, оновлення через євангельську проповідь і таїнства, тобто міцну духовну основу для життя та розвитку, — наголошує митрополит Епіфаній. — Розбудова держави на основі християнських цінностей дозволила Русі-Україні вийти на новий рівень міжнародних відносин, рівноправно взаємодіяти з європейським світом. У самій Київській державі поширилося просвітництво, відкрилася можливість для долучення до скарбів світової цивілізації — до книжок, досягнень науки, до архітектури, монументального мистецтва, співу. На засадах милосердя і людинолюбності реформувалося право та законодавство».

Митрополит зазначає, що у важкі часи втрати незалежності нашої держави церква оберігала самоідентифікацію українців та нашу духовно-культурну унікальність, історичну тяглість. Саме віра надихала українське козацтво, просвітителів, борців за волю та незалежність на працю й звитягу заради майбутнього України.

«Від глибини століть і до сьогодні Українська церква засвідчила словом і ділом, що віра є міцним духовним підґрунтям для нашої незалежності та понад тисячолітнього існування нашого народу як народу християнського і європейського», — додає митрополит Епіфаній.

Владика, вітаючи весь український народ з величним святом, закликав вірян відзначити 1033-тю річницю хрещення Київської Русі-України всеукраїнською молитвою за нашу державу, що має глибоке і славне коріння, за справедливий мир та залишатися у свята і будні об’єднаними «любов’ю до Бога і до ближніх, до рідної церкви і до українського народу». «І нехай Господь здійснить те, про що ми просимо, на благо!»

***

Відзначаючи 1033-ю річницю Хрещення Руси-України та день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира Великого, 28 липня 2021 року, Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній очолив Божественну літургію у Свято-Михайлівському Золотоверхому кафедральному соборі.

Предстоятелю Православної Церкви України співслужили представники Вселенського Патріарха, Олександрійського Патріархату, Кіпрської Церкви, архієреї та духовенство Православної Церкви України. Під час Божественної літургії також молилися паломники з різних куточків України.

Згодом за богослужінням лунала всеукраїнська молитва за припинення пошесті згубної (епідемії).

Після запричасного стиха архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій виголосив Послання Митрополита Київського і всієї України Епіфанія з нагоди 1033-ліття Хрещення Руси-України.

Наприкінці літургії від імені Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія вітання Блаженнійшому Митрополиту Епіфанію висловив митрополит Халкідонський Еммануїл.

Слово привітання від Блаженнійшого Папи і Патріарха Олександрійського і всієї Африки Феодора II висловив єпископ Вавилонський Феодор.

Привітання від Кіпрської Православної Церкви озвучив митрополит Кіринейський Хризостом.

Блаженнійший Митрополит Епіфаній привітав архієреїв, духовенство та вірян з днем пам’яті святого рівноапостольного князя Київського Володимира та 1033-літтям Хрещення княжої Київської держави, Руси-України, а також висловив слова подяки владикам Еммануїлу, Феодору і Хризостому за те, що від імені давніх Святих Церков – нашої Матері Великої Христової Церкви Константинопольської, другого за честю Патріархату Олександрійського та апостольської Церкви Кіпру вони прибули розділити з нами радість свята.

Також Предстоятель Православної Церкви України висловив сподівання, що у Богом благословенний час ми особисто вітатимемо в цьому храмі Предстоятелів Помісних Церков. І акцентував увагу на тому, що з великою радістю ми чекаємо на приїзд Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія, який відбудеться вже наступного місяця, в дні святкування 30-ліття відновлення Незалежності України.

***

З нагоди відзначення 1033-ї річниці Хрещення Руси-України та дня пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира Предстоятель Православної Церкви України 28 липня 2021 року звершив молебень біля пам’ятника святому рівноапостольному князю Володимиру.

Блаженнійшому Митрополиту Епіфанію співслужив єпископат та духовенство з усієї України.

Після відправи Його Блаженство привітав усіх зі святом і наголосив на важливості та значенні Хрещення Руси-України як для народу, так і для утвердження державності.

“Як тіло не може існувати без душі, так і держава не може існувати без Церкви”, – зокрема сказав Предстоятель.

Також Блаженнійший Митрополит Епіфаній зазначив, що з Києва по всій Русі розійшлося світло проповіді Євангелія. Від Церкви Київської народилися і місцеві Церкви у сусідніх з нами народів на півночі та сході.

Митрополит Епіфаній закликав духовенство та вірян дякувати Богові за дар церковної і державної незалежності, а після завершення богослужіння окропив вірян освяченою водою.

Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»