З РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ

0
327

25 грудня християни відзначають Різдво за григоріанським календарем (в цей день його святкують римо-католики і протестанти).

Україна також стала відзначати 25 грудня Різдво як державне свято, але не зазіхає на традицію святкувати Різдво 7 січня. Зараз юліанським календарем продовжують користуватися Російська, Грузинська, Сербська, Єрусалимська православні церкви, а також Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ).
Новоюліанський (удосконалений юліанський календар), який до 2800 року буде повністю збігатися із григоріанським, використовують 11 православних церков, які переважно розташовані у Західній Європі. Наприклад, Румунська, Болгарська, Польська православні церкви й Православна церква Чеських земель і Словаччини. А також «грецькі» православні церкви: Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Елладська, Албанська.

Ми, українці, віднедавна відзначаємо Різдво Христове й за григоріанським календарем, разом з більшістю всього християнського світу, спільно з Європою. Але ми аж ніяк не робимо замах на стару добру традицію святкувати Різдво 7 січня. Вибирати собі календар – це особисте право кожного, а ось завдання держави – гарантувати таке право і дати можливість вибору.
Чимало українців святкують двічі. Українці – унікальні в своїй віротерпимості і повазі до релігійних почуттів. Ми – це православні, греко-католики, римо-католики. Ми – ціле розмаїття протестантських церков. Ми – мусульмани та іудеї.
Різдво за григоріанським календарем відзначають з вечора 24 грудня. Опівночі в римо-католицьких храмах пройдуть служби до Святого вечора. Різдво прийнято відзначати в колі сім’ї. Часто на це свято збираються члени сім’ї, які роз’їхалися по різних містах і країнах.

У багатьох європейських країнах Святвечір 24 грудня і Різдво 25 грудня – велике свято з подарунками та ялинкою, а Новий рік відзначають скромніше.
Різдву передує піст, не такий строгий як у православних, обмеження в м’ясі, молочних продуктах і яйцях передбачається тільки по п’ятницях. Піст розпочинається 15 листопада. Останні три-чотири тижні посту триває Адвент – час для покаяння, коли прийнято робити добрі справи. У Святвечір 24 грудня – найбільш строгий день посту, коли прийнято не їсти до першої зірки. На столі в європейський країнах і США увечері 24 грудня зазвичай запечений гусак або індичка. У Німеччині та Італії прийнято в Святвечір подавати рибу, а м’ясо на обід на наступний день. В Іспанії та Скандинавії – порося. А в Португалії – бакалян (висушена тріска, яку розмочують у вершках і запікають). Ну і, звичайно, на сімейній вечері 24 грудня багато хто куштує кутю.

Різдво – свято надії на краще, оповите таємничістю і родинним теплом. У Віфлеємській печері Господь прийшов у цей світ і почав свій земний шлях заради нашого спасіння. Вірю, що з Ісусом ми обов’язково переможемо ненависть і зло. «Бо Христос народився і на землі світ”.
Дорогі читачі «Українського Слова», друзі газети, рекламодавці, хочемо  привітати вас сьогодні, 24 грудня, зі Святвечором. Хочемо побажати, щоб ви зібралися в родинному колі, щоб на столі стояли 12 пісних страв, смачна кутя. І завтра, на Різдво Христове, Христос Спаситель подав вам щастя в дім, а Україні, на східних кордонах якої стоїть понад стотисячне військо агресора, подав мир.

Щасливого свята всім, хто відзначає Різдво за григоріанським календарем!

Редакція газети «Українське Слово»