Українські біженці потребують священників. Синод ПЦУ звернувся до Вселенського Патріарха Варфоломія

0
173

Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній від імені Синоду звернувся з листом до Вселенського Патріарха Варфоломія з приводу опіки над православними вірними закордоном.

У зверненні йдеться, що мільйони українців, які через війну були змушені виїхати в інші країни,  потребують духовної опіки і задоволення своїх церковних потреб, бажано зрозумілою для них мовою та у звичній для них церковній традиції.

Водночас віряни ПЦУ стикаються з проблемами. Зокрема, Синод звертає увагу на вороже ставлення Московського патріархату та однодумних з ним Помісних Церков до Православної Церкви України, що виявляється зокрема у відмові визнавати духовенство Православної Церкви України в сущому сані та навіть у достоїнстві православного християнина, а також активну працю зі створення в середовищі українців закордоном під іменем «Української Православної Церкви» парафій, фактично залежних від Московського патріархату.

“Численні історичні прецеденти свідчать, що коли внаслідок нашестя варварів або іншої подібної причини вірні Церкви частково або загалом тимчасово переселилися з однієї місцевості в іншу, то вони зазвичай зберігають свою попередню церковну організацію, доки або не повернуться до своєї місцевості, або остаточно не залишаться на новому місці.

Так про це каже Правило 39 Трульського собору, навіть і на новому місці оберігаючи права автокефалії Архієпископа і Церкви Кіпру. Того ж Собору Правило 18 встановлює: «Клірикам, які з причини нашестя варварів або через інші якісь обставини залишили свої місця, наказуємо, коли обставини або варварські нашестя, що були причиною їхньої втечі, припиняться, знову повертатися до своїх церков, та не залишати їх без причини надовго», чим також засвідчується приналежність вимушено переселених кліриків до тієї єпархії, з території якої вони виїхали і до якої вони мають повернутися”, – йдеться в листі.

Синод Православної Церкви України звертається до Варфоломія з проханням розв’язати питання духовної опіки для православних вірних з України, які тимчасово внаслідок війни проживають поза межами нашої держави.

ПЦУ просить сприяння у організації церковного життя українських вірних з використанням рідної мови богослужіння та звичного порядку його звершення, а також з дотриманням інших благочестивих українських церковних звичаїв. “Для цього просимо на умовах тимчасового відрядження приймати кліриків Православної Церкви України, які би опікувалися такими вірними”, – зазначає Синод.

Водночас Синод інформує Вселенського Патріарха про факти неканонічного ставлення з боку ієрархів окремих Помісних Церков.

“…(як, наприклад, Православної Автокефальної Церкви Польщі), які не визнають достоїнства наших кліриків та навіть звання християн за нашими вірними. Для блага православних вірних у таких випадках ми змушені силою обставин більше піклуватися про них, ніж про щось інше, щоби наші вірні зберігали єдність з Православною Церквою, мали можливість богослужіння та участі в Таїнствах. Однак маємо надію, що з часом таке ставлення зміниться і всі Помісні Церкви послідують Томосу про автокефалію, що виключатиме в майбутньому подібні неприємні випадки”, – йдеться у зверненні.