Візит Зеленського до папи Франциска. Які результати?

0
119

Від часу масштабного російського вторгнення в Україну Володимир Зеленський вперше побував у Римі, і вперше зустрівся в суботу, 13 травня, з папою Римським Франциском у Ватикані. Цій зустрічі передували переговори з політичними лідерами Італії, але більшу увагу міжнародних ЗМІ привернула саме 40-хвилинна аудієнція з понтифіком. Очікували подробиць про «секретну миротворчу місію» Ватикану, оголошену недавно папою під час повернення з Угорщини. Та про це, якщо і йшлося, то офіційних повідомлень не поширили. Натомість експерти наголошують на спільній меті Франциска й Зеленського завершити війну, проте шляхи до миру співрозмовники бачать по-різному.

Говорили про гуманітарну та політичну ситуацію, яка склалася в Україні внаслідок війни, інформує Святий престол. Римський єпископ запевнив, що «він постійно молиться, про що свідчать його численні публічні звернення та безперервні прохання до Господа про мир, починаючи з лютого минулого року». Обидва співрозмовники погодилися з необхідністю й надалі посилювати гуманітарну підтримку потерпілому населенню.

Президент Володимир Зеленський наголосив про необхідність спільних зусиль для повернення додому депортованих Росією десятків тисяч українських дітей.

«Попросив засудити російські злочини в Україні, бо не може бути рівності між жертвою та агресором», – поінформував президент через свій телеграм-канал.

Не повідомляється, чи й цього разу український лідер запросив папу Римського Франциска відвідати країну, яка кровʼю виборює право на вільне життя. Зрозуміло, що найближчим часом, це навряд чи станеться.

Напередодні зустрічі деякі оглядачі висловлювали припущення, що папа Римський проситиме Зеленського відкласти запланований збройний наступ, щоб рухатися до діалогу, а не до ескалації війни. Це нібито вкладається у рамки тієї «місії миру», яку делікатно плекає Апостольська столиця, шукаючи контактів серед учасників збройного протистояння. Але можливостей для досягнення миру нині небагато, визнають у ватиканських палацах та знавці їхньої дипломатії. Тож, конкретики про оголошену недавно папою «миротворчу місію» Ватикану насправді мало хто очікував.

«Може, і є який план миру від Ватикану, та як завжди і це логічно, Святий престол рухається надто вузькими приватними каналами, які уникають журналістів як диявола. До того ж, це політики живуть симпатіями виборців, а Святий престол – ні, у нього немає проблем з перевиборами своїх представників», – коментує політолог Андреа Марджелетті для видання La Stampa.

З початку великого російського нападу на Україну були лише дві телефонні розмови між понтифіком у лютому і березні минулого року. Раніше вони бачилися у Святій столиці на початку лютого 2020 року . Вже тоді розмова велася щодо гуманітарної ситуації та пошуків мирного розвʼзання українсько-російського протистояння, започаткованого Москвою навесні 2014 року. А коли Росія віроломно атакувала території незалежної держави, то наступного дня, 25 лютого 2022-го, Франциск вчинив промовистий крок – особисто пішов до російського посольства у Ватикані, «щоб висловити занепокоєння війною». Потім зателефонував до українського президента, і вдруге йому зателефонував у березні.

Сторони взагалі на постійному контакті, хоча позиції Києва і Ватикану – різні

Якщо коротко, то папа Римський прагне миру через переговори. На даному етапі війни в його намірах – досягти якнайшвидшого припинення вогню. Діалог для Франциска починається з пропозиції перемирʼя бодай від однієї зі сторін конфлікту, щоб далі шукати розв’язки дипломатичним шляхом. На думку папи Римського, усі війни несправедливі. Як наслідок – надається перевага досягнення миру будь-якою ціною, ставлячи на другий план права і сподівання народу – жертви агресії.

А президент Зеленський прагне військової та політичної перемоги у битві проти Росії, що має призвести, на переконання Києва, до досягнення справедливого й тривалого миру в регіоні. Для Зеленського завершення війни – це значить відвоювати територіальну цілісність України. Папа не підтримує надання зброї Україні та засуджує рішення країн розширити оборонні витрати до 2% їхнього ВВП. Зеленський просить більшого і швидшого постачання озброєння для фронту та спонукає партнерів посилювати оборону й безпеку європейських кордонів.

За інформацією La Stampa, у суботу Зеленський буквально сказав папі: «Для мене велика честь бачитися з Вашою святістю, але Вам відома моя позиція: війна йде в Україні, і план має бути українським».

Попри численні запрошення відвідати Україну, яка потерпає від російського вогню, Святіший отець досі відмовляється від візиту лише до Києва, бо вважає за необхідне побувати і в Москві, щоб попросити російського президента Володимира Путіна покласти край агресії. За логікою ватиканського духовенства, якщо понтифік приїде у Київ, то не буде вважатися надійним посередником для Москви. Хоча звідти немає і не було сигналів про готовність прийняти миротворчі потуги понтифіка, а тим більше домовлятися з українцями, Святіший отець однак тримає відкритими канали для мирного процесу.

«Папа не втомлюється шукати шляхи для миру і хоче зберегти медіативний потенціал Святого престолу», – пояснює Андрій Юраш, посол України при Святому престолі. За його словами, Франциск продовжує історичну лінію ватиканської дипломатії, яка «випливає з прагнення застосувати християнську доктрину до всіх і в усій повноті».

Мир для понтифіка – найвища мета, тлумачать візію Франциска експерти-ватиканісти. З цією благою ціллю він тримає відкритими двері для Росії з намагання переконати її керівництво почати перемови. Він пробував достукатися до кремлівських мурів через Московського патріарха Кирила, якого потім назвав «путінським вівтарником».

Задля ефективного посередництва для припинення війни Франциск надав у розпорядження всю свою дипломатичну мережу. Він пропонував мирні переговори у Ватикані та уважно стежить за пропозиціями міжнародної спільноти, але не так Заходу, як саме Бразилії, Індії та Китаю. «Я готовий робити все, що слід робити», – повторює папа Римський.

Він наважився на візит до Будапешта, найбільш проросійської європейської столиці, і повертаючись звідти оголосив про «секретну місію для досягнення припинення вогню». «Бо мир встановлюють завжди, відкриваючи канали», – сказав папа. «Хоча ворота для миру між Києвом і Москвою залишаються надто вузькими», – пише Corriere della Sera, коментуючи зустріч Франциска і Зеленського.

Над дипломатичною стратегією папи Римського найбільше працюють п’ятеро прелатів Ватикану: державний секретар святого престолу П’єтро Паролін, архиєпископ Пол Річард Галлагер, секретар з міжнародних відносин з державами, а також три емісари, добре обізнані з політичною і релігійною ситуацією в регіоні – Паоло Пецці, голова Конференції католицьких єпископів Росії, Вісвалдас Кулбокас, апостольський нунцій в Україні та Клаудіо Гуджеротті, префект Дикастерії для Східних церков.

Засудивши агресивні дії Москви, Франциск проте дотримується лінії рівновіддаленості або рівнонаближеності до «стражденного» українського народу та до «великого російського народу». Це викликає подив і невдоволення українців – жертв російської збройної агресії.

Першою скандальною ініціативою схваленою понтифіком 2022 року, була організація напередодні Великодня Хресної дороги за спільної участі українки й росіянки. Тоді у Києві крок назвали обурливим і несвоєчасним. Цього року під час тієї ж події влаштували подібну сцену за участі українського та російського юнаків. «І знову спроба прирівняти жертву й агресора», – відреагували у МЗС України.

Щоправда, Святіший отець і його емісари докладають значних зусиль для підтримки Києва. У квітні минулого року під час загальної аудієнції понтифік розгорнув синьо-жовтий прапор із Бучі.

Не минає середи, щоб він не просив вірних на площі Святого Петра молитися за стражденну Україну.

Триває інтенсивна робота на гуманітарній ниві, щодо переговорів зі звільнення полонених і щоб повернути додому українських дітей, у депортації яких Міжнародний кримінальний суд звинуватив російського президента, видавши ордер на його арешт.

Наталка Кудрик,
Кореспондентка «Радіо Свобода» в Італії