ПЦУ та УГКЦ святкуватимуть Різдво 25 грудня

0
89

Архієрейський собор помісної ПЦУ під головуванням митрополита Київського і всієї України Епіфанія 24 травня 2023 року затвердив постанову про календарне питання, в якій визначено перехід на новоюліанський календар.

Архієрейський собор помісної Православної церкви України під головуванням митрополита Київського і всієї України Епіфанія 24 травня 2023 року затвердив постанову про календарне питання, в якій визначено перехід на новоюліанський календар. У роботі собору взяли участь понад 50 архієреїв з усієї України, які у своїх громадах проводили опитування щодо змін та радилися з вірянами.

Новий церковний календар, за яким ПЦУ святкуватиме Різдво 25 грудня, а не 7 січня, буде запроваджений з 1 вересня цього року, коли розпочинається новий церковний рік. Постанову про перехід на новоюліанський календар має затвердити Помісний собор, який скликається 27 липня 2023 р. У новому церковному році змістяться й інші свята: Покрова — на 1 жовтня, Водохреще — на 6 січня, Миколая — на 6 грудня. Зміни не стосуватимуться Великодня та Трійці.

«Це рішення, на яке чекає від нас і більшість вірян нашої церкви, і більшість українського суспільства. Це рішення не просте, ми йшли до нього тривалий час, поступово, крок за кроком і робимо його зважено. Але воно так само необхідне, як свого часу було необхідним рішення запровадити українську живу мову в богослужінні замість традиційної слов’янської, запровадити автокефальний устрій життя церкви замість багатосотлітньої підлеглості, — зазначив, коментуючи історичне рішення собору, Блаженніший Епіфаній. — Так само правильним і життєво необхідним для нас є рішення про перехід на оновлений календар, який є більш точним астрономічно та церковно прийнятим, зі збереженням традиційної пасхалії».

«Питання календарної реформи давно дискутується і в суспільстві, і в церкві. І ми бачимо, що з року в рік дедалі більшим стає число прихильників переходу на оновлений, сучасний календар, яким уже давно користуються більшість помісних православних церков. З новою силою це питання постало внаслідок російської агресії. Нині юліанський календар сприймається як пов’язаний з російською церковною культурою. Адже сучасним (новоюліанським) календарем користуються ті церкви, які підтримують нашу Помісну церкву, натомість опоненти і передусім РПЦ дотримуються старого календаря (юліанського). Тож прагнення збереження і утвердження своєї, української, духовної ідентичності, захист від агресії «русского міра» вимагають від нас назрілого рішення — долучитися до більшості помісних православних церков і запровадити у вжиток новоюліанський календар», — написав на своїй сторінці у Фейсбуці заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ Євстратій (Зоря).

У ПЦУ наголошують, що водночас парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть цю можливість — календарна реформа відбудеться без примусу, поступово і усвідомлено.

З 1 вересня на новий церковний календар переходить УГКЦ і також святкуватиме Різдво 25 грудня, про що раніше повідомив Блаженніший Святослав.