Стовпи церкви Христової

0
199

12 липня (29 червня за ст. ст.) з IV ст. церква вшановує святих первоверховних апостолів Петра й Павла, які, перш ніж загинути мученицькою смертю (між 63 та 67 рр.), встигли навернути до християнства тисячі людей. Петро найбільше відзначився проповідями серед іудеїв, а Павло — серед язичників.

Апостоли познайомилися тільки наприкінці життя. Петро (до хрещення — Симон), неписьменний простий рибалка, був разом зі своїм братом Андрієм одним із перших учнів Христа. Своє ім’я, яке в перекладі означає «камінь», отримав від самого Спасителя за те, що весь час був поряд із Ним і непохитно вірив у Його Божественну сутність. Був свідком Преображення й Розп’яття Христових, а відразу ж після Зішестя Святого Духа отримав також Господній дар зцілення.

Натомість Павло (Савл), котрого виховував відомий іудейський законовчитель Гамаліїл, замолоду брав участь в облавах проти християн. Уже після Воскресіння Христового Господь послав Савлові знамення: осліпив його яскравим світлом і запитав: «Чому ти зневажаєш Мене?». На запитання, хто це, відповів: «Я Ісус, якого ти переслідуєш», — і звелів іти до Дамаска. В цьому сирійському місті Савла навчили віри, а потім охрестили й нарекли Павлом (у перекладі — «маленький», «скромний»). Під час таїнства до нього повернувся зір. Відтоді Павло аж до самої загибелі проповідував у різних землях. За цей час написав 14 повчальних послань, у яких завдяки проникливості та блискучій освіті досконало систематизував основи віровчення.

Святкова служба на Петра і Павла є нагадуванням про те, наскільки своєрідними можуть бути шляхи до Бога й наскільки спільною є радість від досягнення мети. На літургію годиться йти в найошатнішому одязі. Дівчата традиційно вбирались у вінки з волошок і маку.

Цього дня закінчується багатоденний піст («Петрівка»), після котрого українські віряни традиційно розговляються мандриками — пшеничними коржиками з сиром, названими так на честь апостольських мандрів.

Господині намагаються зробити до празника перші зажинки ячменю з нового врожаю й спекти, навіть із трохи недозрілого зерна, хлібину, щоб освятити в церкві. Яскраво святкують Петра і Павла пастухи та рибалки, які шанують апостолів як своїх молитовних заступників. Традицією цього дня є ярмарки та народні гуляння з піснями, гойдалками, хороводами. Після свята розпочинаються жнива.

13 липня (30 червня за ст. ст.) вшановується Собор святих славних і всехвальних дванадцяти апостолів. Празник доповнює і підсумовує окремі дні пам’яті Христових учнів. У народі цей день іще називають «Полупетра», або «Петрового батька». Господарі моляться за здоров’я домашніх тварин.