Різдво Христове: традиції святкування в Україні

0
124

25 грудня християни східного та західного обрядів відзначають Різдво Христове. В Україні існує традиція на свято – ходити по домівках та співати колядки. Діти та дорослі ходять від хати до хати та співають пісні, у яких прославлять день, коли на світ народився Ісус Христос у Віфлеємі.

За християнським канонам, Христос був посланий на землю для того, щоб спокутувати гріхи людей. Зі святом Різдва пов’язано безліч народних традицій.

Різдву передує Різдвяний піст. Він встановлений для того, щоб люди могли підготуватися до свята як духовно, так і фізично.

24 грудня, напередодні Різдва відзначають Святвечір. Вся сім’я сідає за стіл, на який подають 12 пісних страв, за кількістю апостолів. Головна страва столу у Святвечір – кутя, обов’язково також подають узвар.

Під час вечері за столом в жодному разі не можна лаятися, сперечатися і лихословити. На Різдво всі члени сім’ї повинні бути вдома, діти повинні допомагати старшим у передсвяткових приготуваннях. Снідати і обідати 24 грудня не прийнято, легкий перекус дозволений тільки дітям. Об’їдатися в цей день не положено і за святковим столом. Також заборонено займатися побутовими справами, рукоділлям, важкою фізичною працею.

Сідати за різдвяний стіл необхідно з появою першої зірки, яку називають Віфлеємською. Саме вона привела волхвів до немовляти-Христа. Святий Вечір починається молитвою і запалюванням різдвяної свічки. У компанії всієї родини, в тому числі і немовлят, господар будинку благословляє вечерю.

На почесному місці на Різдво повинен стояти дідух – сніп, який символізує багатство, благополуччя, дух предків і оберіг роду.

25 грудня люди вітають один одного словами «Христос народився!» і відповідають «Славімо його!». В цей день також прийнято ходити а службу до церкви, хрещеники відвідують хресних.

Важлива і незмінна традиція на Різдво – це колядування. По вулицях і будинках колядники виходять, починаючи або зі Святого Вечора, або з першого дня Різдва. Часто вони носять з собою велику зірку, закріплену на ціпку і покриту позолоченим папером. Така зірка символізує Віфлеємську, яка ознаменувала народження Ісуса Христа.

Заходячи на подвір’я або в будинок, молодь або дітвора просять дозволу заколядувати, а коли господарі погоджуються, колядники починають співати вітальні пісні-колядки і розігрувати жартівливі сценки. Найчастіше в таких піснях оспівуються господар і господиня, звучать побажання щастя, здоров’я і достатку. Після закінчення співу, господарі виносять колядникам солодощі або гроші.

Ще однією традицією є вертеп – пересувний ляльковий театр, який показував вистави, присвячені Різдву. Але вертеп може бути не тільки ляльковим – часто в персонажів різдвяних історій переодягалися люди, які і розігрували сценки.