Болгарія: похорони, вибори, протести

0
58

Минулої суботи в Софії провели в останню земну путь патріарха Болгарської православної церкви Неофіта.

Після тривалого лікування він помер на 78-му році життя. П’ятницю і суботу в країні оголосили днями національного трауру.

На офіційне запрошення Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній прибув до столиці Болгарії Софії, де у патріаршому кафедральному соборі 16 березня 2024 р. взяв участь у заходах, присвячених похованню спочилого Святійшого Патріарха Болгарського і Митрополита Софійського Неофіта. Предстоятеля супроводжує заступник голови Управління зовнішніх церковних звʼязків митрополит Білоцерківський Євстратій.

При вході до собору Предстоятеля Православної Церкви України тепло зустрів представник Священного Синоду митрополит Західно- і Середньо-Європейський Антоній та Посол України в Болгарії Олеся Ілащук.

У соборі Предстоятель ПЦУ вшанував спочилого Святійшого Патріарха Неофіта біля його гробу. Далі під час Божественної літургії Блаженнійший владика молився разом з іншими представниками Помісних Церков. Служіння очолював митрополит Варненський і Великопреславський Іоан, тимчасовий головуючий Синоду БПЦ, разом з єпархіальними архієреями Болгарської Церкви.

Чин відспівування очолив у співслужінні Синоду БПЦ Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій, а гості молилися за спокій душі новопреставленого Патріарха Неофіта.

Після завершення відспівування Предстоятель ПЦУ особисто висловив співчуття митрополиту Іоану та в його особі – повноті Болгарської Церкви, а також віддав останню шану перед гробом спочилого Першоієрарха Болгарії.

Царство Небесне і вічний спокій Святійшому Патріарху Болгарському Неофіту!

У зв’язку з смертю патріарха Болгарської православної церкви Неофіта Тому всі політичні заходи, призначені на ці дати, було скасовано, зокрема й вручення президентом Руменом Радевим мандата на формування уряду представниці партії ГЄРБ Марії Габріель.

А також голосування на виборах президента РФ.

Громадян країни-агресора запросили прийти на дільницю у посольстві в останній день виборів — неділю, 17 березня.

Цього дня українці, яких об’єднує товариство «Мати Україна», українські біженці, болгарська громадська організація «Боец» та болгари — друзі України пікетували дипломатичну місію Росії. Вони засуджували «вибори», що суперечать міжнародному праву. Лунала й критика на адресу болгарської влади, яка дала дозвіл на відкриття виборчої дільниці у Софії. Меру міста Василю Терзієву навіть не передали мікрофон, хоча він намагався виступити на мітингу. А тим, хто хотів проголосувати, довелося проходили повз надпис червоною фарбою на асфальті «Путін — терорист», плакатів з гаслами «Зупиніть війну!», «Вибори під дулами автоматів — незаконні», «кремль — центр зла», «Світ розділився на людей і росіян», «Вибори Путіна — імітація демократії» тощо.

А вручення президентом Руменом Радевим мандата на формування нового уряду представниці партії ГЄРБ Марії Габрієль відбулося замість п’ятниці у понеділок, 18 березня.

На жаль, партія ГЄРБ не змогла розв’язати спірні питання з ротаційними партнерами з коаліції «Продовжуємо зміни» — «Демократична Болгарія». Розбіжності стосуються кількох міністерських посад, на які ГЄРБ хоче висунути своїх кандидатів. Тож політологи припускають, що Марії Габрієль доведеться повертати мандат. І глава держави буде змушений призначити дострокові вибори. В такому разі, на думку політологів, політичні сили, які не змогли знайти спільну мову, втратять багато місць у парламенті.

Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,

«Українське Слово»